CHP neden iktidar olmak istiyor. Bütün sosyal demokrat partlerin nihayi toplam hedefi sosyal refah devletidir Eğitimde fırsat eşitliği, herkese parasız sağlık güvencesi, işsizlik sigortası ve tam istihdam. Peki kimlerin böyle bir devlete ihtiyacı var. Çalışanlar, memurlar, sendikalı sendikasız işçiler, taşeron işçiler, küçük esnaf ve köylüler 12 milyon çalışan işçi, 1 milyon sendikalı ve 1 buçuk milyon taşeron işçi ve yaklaşık iki buçuk milyon memur. Bir başka deyişle CHP’ nin hedef kitlesi toplumun bu kesimi.
Ne yapmalı kabaca bu hedef kitle için ;
Sendikaların güçlenmesi için çalışacak.
Sendikaların birleşmesi için gayret sarf edecek
Yerel iktidarlarında sendikasız işçi çalıştırmayacak.
Sigortasız çalışanların mücadelesini örgütleyecek.
Taşeronluğun önüne geçecek.
Memur sendikalarının güçlenmesine yardım edecek.
Aynı işyerinde aynı işi yapan çalışan sendika üyesine arada uçurumlar olan ayrı ücret vermeyecek.
Sendikal rekabete izin vermeyecek.
Sendika temsilcisini işten atmaycak.
Çalışanların iş güvenliğini sağlayacak.
Sendikalar ne kadar güçlü olursa partinin o kadar güçlü olacağının bilincinde olacak.
Solda klasik bir söylem vardır.
Teori ile pratik aynı olmalı.
Şimdi Belediyelerimize hatta bize en yakın belediyemize bakalım:
Belediyemizde taseron işçi var mı? EVET.
Belediyemizde aynı işi yapan işçiler 5 ayrı ücret alıyorlar mı? EVET.
Belediyemizde Memur Sendikası olan TÜM –BELSEN’e karşı YEREL-SEN’i Belediye Başkanı kendi yandaşlarına kurdurarak, memurları bölmüş mü? EVET.
Sendika baş temsilcisini işten atmış mı? EVET.
Sendikal mücadelede hep önde olmuş memur ve Mühendis kadrosundaki çalışanları sürgün etmiş mi? EVET.
1999 da seçildiğinde DİSK’i kovup TÜRK-İş’i getirmiş mi ? EVET.
Teori ve pratik haydaaaaaaa!
Parti bunlara seyirci kalırsa ve bu kadrolarla yürümeye devam ederse korkarım altmış yıl daha bekleyecek.Bu programı hayata geçirecek kadrolar CHP’de vardır. Belediye başkanları esas işlerine bakmalı kendi solundakilerle değil ,AKP li belediyelerden farklılığını ispatlamaya çalışmalı.
Partinin delegeleri ni ,Meclis üyelerini, İlçe yönetimini,İl yönetimini, yerel dernek yöneticilerini, Kent konseyi yöneticilerini belirlemekten vazgeçmelidirler.
Kendi geleceklerini ülkenin ve partinin geleceğinin önüne koymamaları gerekir.Partinin programındaki yerel yönetim anlıyışındaki şeffaflık, açıklık, saydamlık,katılımcılık, aleniyetlik ilkelerini eksiksiz uygulamaları gerekir.Bu yolda olmayan Belediyeleri takip etmayen onların eksik ve yanlışlarına karşı (VİRGÜLLEŞEN ) parti yönetcilerine parti asla müsamaha göstermemelidir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.