Devletin personel alımına tepki

Türk Büro-Sen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, devletin personel alımlarını eleştirdi. Türk Büro-Sen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Siyasi iktidar toplumun daha demokratik bir anlayışla yönetilebilmesi için adım atmak yerine, tam tersini yaparak siyasi vesayeti topluma dayatmaktadır.

Devletin personel alımına tepki

Türk Büro-Sen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, devletin personel alımlarını eleştirdi. Türk Büro-Sen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Siyasi iktidar toplumun daha demokratik bir anlayışla yönetilebilmesi için adım atmak yerine, tam tersini yaparak siyasi vesayeti topluma dayatmaktadır.

duruş gazetesi
duruş gazetesi
31 Ocak 2015 Cumartesi 12:05
Devletin personel alımına tepki
 Türk Büro-Sen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Siyasi iktidar toplumun daha demokratik bir anlayışla yönetilebilmesi için adım atmak yerine, tam tersini yaparak siyasi vesayeti topluma dayatmaktadır. Siyasi iktidarın bu tutumu toplumda kutuplaşmayı ve ayrışmayı daha da yoğunlaştırmaktadır. Devlet kadroları tamamen siyasallaştırılmaktadır. Kamuda bağımsız olması gereken yargı başta olmak üzere, bütün kurumlar siyasi vesayet altına alınmıştır” dedi.

Trakya Bölgesi genişletilmiş istişare toplantısında katılan Türk Büro-Sen Genel Başkan Fahrettin Yokuş, yaptığı yazılı açıklamada, devletin personel alımlarını eleştirdi. Devlete memur alımlarında MİT’in devreye sokulduğuna ilişkin açıklamaları anımsatan Yokuş, sivil vesayet döneminin başladığını savunarak, “Bugünkü siyasi iktidar toplumun daha demokratik bir anlayışla yönetilebilmesi için adım atmak yerine, tam tersini yaparak siyasi vesayeti topluma dayatmaktadır.

Siyasi iktidarın bu tutumu toplumda kutuplaşmayı ve ayrışmayı daha da yoğunlaştırmaktadır. Askeri vesayet dönemi benzeri yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Devlet kadroları tamamen siyasallaştırılmaktadır. Kamuda bağımsız olması gereken yargı başta olmak üzere, bütün kurumlar siyasi vesayet altına alınmıştır” dedi. Kamu çalışanlarının darbe dönemlerindeki gibi fişlendiğini, ayrıma tabi tutulduğunu öne süren Yokuş, kamuya alınacak devlet memurlarının, kamu güvenliği gerekçe gösterilerek MİT soruşturmasından geçirildiğini, temel insan haklarının çiğnendiğini ve bireyin kamuda çalışma özgürlüğünün elinden alındığını iddia etti.

Sivil toplum örgütleri üzerindeki baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığını belirten Yokuş, “Hükümet paralel bahanesiyle ülkede hukuki ve en temel insan haklarını ayaklar altına almaya devam etmekte, demokrasiyi rafa kaldırarak, despot bir yönetimin alt yapısını oluşturmaktadır. Siyasi iktidar, bu anlayışla ülkeyi yönetmeye devam ederse, Türkiye’yi büyük bir kaosa sürükler. Unutulmamalıdır ki, bu bir felakete gidiştir. Bu gidişe dur denilmelidir. Aksi bir durumda ülkeyi yönetenlerde bu felakettin altında kalacaklardır” dedi.

PARALEL ADI ALTINDA MEMUR KIYIMI YAPILIYOR

Yolsuzlukların ayyuka çıktığını, yolsuzlukların ayyuka çıktığını öne süren Yokuş, şunları kaydetti:

“Son 13 yılda ilk defa memurlar resmi enflasyon altında zamma mahkum edildiler. Memurlar 2014 ve 2015 yıllarını kaybetmiştir. 2014 yılı için yapılan 123 TL’lik artışın karşılığı ortalama memur maaşlarına yansıması yüzde 5,2’dir. Türkiye’nin 2014 yılı ilk altı ayı enflasyon artışı yüzde 5,7’dir. Bugün ise yıllık enflasyon ise yüzde 8,2 olarak gerçekleşmiştir. Memurlar 6. aydan itibaren kesesinden yemeye başlamış ve borç batağına sürüklenmiştir. Eğer, 2015 yılı Ağustos yapılacak toplu sözleşmeye yine bu yandaş konfederasyon oturursa, 2016 ve 2017 yılları da memurlar için kayıp yıl olacaktır.”

Paralel yapıyla mücadele için polis, hakim, savcı, amir ve memurların yargısız infaza tabi tutulduklarını, kıyım yapıldığını savunan Yokuş, hukuk dışı işlere karışanların cezasını çekmesi gerektiğini belirtti. AK Partinin 12 yıllık iktidarı sürecince paralel yapı olarak adlandırılanlarla hareket ettiğini anımsatan Yokuş, “Ülkeyi 12 yıl boyu paralel paralel söğüşleyenler, ikinizde kirlisiniz ikinizde çamura battınız. 12 yıl boyu yaptığınız zulme ortaksınız” dedi. İktidarı, çalışanları bizden olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye bölmekle suçlayan Yokuş, istisnai memur kadrolarını istismar edildiğini, doldur, boşalt yöntemiyle 13 yılda 20 binin üzerinde kişinin sınavsız memur yapıldığını iddia etti. Memurların yüzde 80’inin mutsuz ve huzursuz olduğunu söyleyen Yokuş, memurların büyük bölümünün depresyon ilaçları kullandığını ifade etti.

YETKİ YENİDEN EHİL ELLERE VERİLMELİDİR

 Sendika yöneticilerinin memurların sorunlarına sahip çıkmayarak başka işlerle uğraştığını, bu nedenle de sendikalara güvenin azıldığını belirten Yokuş, ek zam taleplerinin devam ettiğini söyledi. Yokuş, “Sendikamsı yapılara üye olmuş, bu nedenle de kendi felaketine çanak tutan memurları o sendikalardan kurtarmalıyız. Masaya güçlü oturacak bir Türkiye Kamu-Sen’e hem memurların, hem de Türkiye’nin ihtiyacı var. Bu hususta her üyemizi daha çok çalışmaya davet ediyoruz. Yetki yeniden ehil ellere yani Türkiye Kamu-Sen’e verilmelidir” dedi.
ANKA

Son Güncelleme: 31.01.2015 12:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.