DİSK asgari ücrete ilişkin taleplerini açıkladı

Asgari ücrete tespit görüşmelerine ilişkin açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu emekçilerin taleplerini açıkladı.

DİSK asgari ücrete ilişkin taleplerini açıkladı

Asgari ücrete tespit görüşmelerine ilişkin açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu emekçilerin taleplerini açıkladı.

23 Aralık 2016 Cuma 00:12
47 Okunma
DİSK asgari ücrete ilişkin taleplerini açıkladı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul Mecidiyeköy’de yaptığı basın açıklamasıyla asgari ücretle ilgili emekçilerin taleplerini açıkladı. DİSK Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, 2017 yılı için belirlenecek asgari ücretin görüşmelerini sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hükümet ve sermaye çevrelerinin ücreti düşük tutmak için abartılı ve gerçek dışı değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek tepki gösterdi.

Emekçilerin durumuyla ilgili veriler açıklayan Çerkezoğlu, taleplerini sıraladı:

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNDE DEVLET KENDİ KURUMUNA BİLE UYGUN DAVRANMIYOR

- İşçiler verimlilik ve milli gelir artışından payını alamıyor ve bu nedenle gelir dağılımı ülkemizde oldukça bozuk. Nüfusun en düşük gelir grubunu oluşturan yüzde 20'lik diliminin milli gelirden aldığı pay yüzde 6. Buna karşın nüfusun en yüksek yüzde 20'lik grubunun milli gelirden aldığı pay yüzde 46.

- Gelir eşitsizliği düzelmiyor, düşük ücretlilerin yaşama koşulları iyileşmiyor. Borç ve taksiti olanların oranı genel nüfusun içinde yüzde 67'dir. İki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayanların oranı yüzde 71'dir.

- Asgari ücretin satın alma gücü OECD ülkelerinin büyük çoğunluğundan daha düşüktür. Türkiye 26 ülke içerisinde 20'inci durumdadır.

- Ücretin milli gelir içindeki payı ve işgücü maliyeti giderek düşmektedir. 1999'da ücretlerin milli gelir içindeki payı yüzde 52 iken 2015 yılında yüzde 34 seviyesine gerilemiştir. 2000 yılında 100 olan işgücü maliyeti, 2015 yılında 27 puanlık düşüşle 73'e gerilemiştir. Bu nedenle patronların ağlamaları yalandandır.

- Asgari ücretin işverenlere toplam maliyeti giderek azalmaktadır. 2016 itibariyle Asgari Geçim İndirimi hariç asgari ücret 1300 TL değil, 1177 TL'dir. İşveren tarafından işçiye ödenen net asgari ücret budur.

- Sadece SGK prim teşvikleriyle işverenlere Türkiye bütçesinin yüzde 4'ü aktarılmaktadır. SGK prim desteğinin bütçeye getirdiği yük, 2010-2016 arasında 63 Milyar TL'dir. Yani işverenlerin yükümlülükleri, vergiler yoluyla emekçilerin ve halkın sırtına yüklenmektedir.

- Asgari ücretin tespitinde uluslararası standartlara uyulmamakta, ücret tek bir işçinin yaşamasına olanak verecek biçimde hazırlanmaktadır. Oysa Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Avrupa Konseyi standartlarına göre asgari ücret hesaplanırken işçinin ailesi de göz önüne alınmalıdır.

- Asgari ücretin tespitinde devletin kendi kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine de uygun davranılmamaktadır. Örneğin 2016 için yüzde 30 artışla saptanan asgari ücret TÜİK'in 2015 Kasım ayı için hesapladığı bir işçinin asgari giderinin dahi 300 TL altındadır.

- Türkiye'de işverenler işçileri daha uzun, daha yoğun ve daha ucuz çalıştırmaktadır. Sadece asgari ücret değil, ortalama saat ücreti de diğer ülkelere göre daha düşüktür. 26 Avrupa ülkesindeki ortalama saat ücretleri Türkiye'deki saat ücretlerinin üzerindedir.

- Ülkemizde 5,5 milyona yakın işçi asgari ücretle çalışmakta, en az 8 milyon işçi asgari ücret artışından doğrudan etkilenmektedir. Bunun dışında tüm işçilerin ücret zamlarında asgari ücret artışı belirleyici olabilmektedir. Asgari ücret sadece asgari ücretlileri değil, bütün çalışanları ilgilendirmektedir.

TALEPLER: EN AZ 2000 TL

- Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Bir işçinin ailesiyle beraber insanca yaşayabileceği bir ücret olarak belirlenmelidir. Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı, işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.

- Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı'na konulan çekince kaldırılmalıdır.

- Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalıdır.

- Asgari ücret bütün çalışanlar için ortak saptanmalıdır.

- Ülke büyürken işçilerin bundan pay almaması adaletsizliktir. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları, verimlilik ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.

- Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.

- 2017 yılı için asgari ücret en az 2000 TL net olmalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.