17 aydından ortak bildiri: Başkanlık anayasasına hayır!

Aralarında yazar, akademisyen ve STK temsilcilerinin de olduğu 17 isim, AKP'nin dayattığı başkanlık anayasasına bir bildiri ile karşı çıkarak toplumu bu dayatmaya karşı mücadeleye çağırdı.

17 aydından ortak bildiri: Başkanlık anayasasına hayır!

Aralarında yazar, akademisyen ve STK temsilcilerinin de olduğu 17 isim, AKP'nin dayattığı başkanlık anayasasına bir bildiri ile karşı çıkarak toplumu bu dayatmaya karşı mücadeleye çağırdı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
15 Nisan 2016 Cuma 16:44
17 aydından ortak bildiri: Başkanlık anayasasına hayır!
 Tayyip Erdoğan'ın 'Parlamenter rejim bekleme odasına alınmıştır, artık fiili bir durum söz konusu. Şimdi yapılması gereken ise bunun hukuki çerçevesinin oluşturulmasıdır' diyerek verdiği yeni Anayasa talimatı, AKP tarafından topluma acil bir ihtiyaç olarak dayatıldı. 

AKP'nin başkanlık anayasasına karşı sesini yükselten aralarında ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, CHP Eski Milletvekili Hüseyin Aygün, YARSAV Başkanı Murat Arslan, Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı Umut Kuruç, Gazeteci Şükran Soner çeşitli sendikaların başkanları, STK temsilcileri, akademisyen ve gazetecilerin yer aldığı 17 ismin ilk imzacı olarak yer aldığı bildiride, dayatılan başkanlık anayasasına karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklama ve imzacılar şöyle:

Ülkemize yeni bir anayasa dayatılıyor. AKP eliyle kurulmak istenen rejim “sivil anayasa” güzellemesiyle onaylatılmaya, başkanlık sistemi kabul ettirilmeye çalışılıyor. 

Kurulmak istenen rejimin kökleri 12 Eylül askeri darbesine kadar uzanmaktadır. Aradan geçen zamanda 1923 yılında kurulan cumhuriyet yıkılmış, laiklik ortadan kaldırılmış, sosyal devlet piyasacı uygulamalarla tasfiye edilmiş, hukuksuzluk egemen kılınmıştır. Dayatılan yeni anayasa gericiliğin, işbirlikçiliğin ve emek düşmanlığının tescillenmesi ve diktatörlükten başka anlam ifade etmeyen başkanlık sisteminin onaylanması anlamına gelmektedir. 

Biz aşağıda imzası bulunanlar ülkemiz halklarına daha fazla sömürü, karanlık, eşitsizlik, adaletsizlik ve baskıdan başka bir şey getirmeyecek olan, AKP rejiminin ve diktatörlüğün onaylanması anlamına gelen “başkanlık anayasasına” karşı çıkıyor ve halklarımızı bu dayatmaya karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. 

Adnan Serdaroğlu - Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı

Aytaç Ural - Pir Sultan Abdal Kültür Derneği MYK üyesi

Barış Terkoğlu - Gazeteci/Yazar, Odatv  Haber Müdürü

Ender Helvacıoğlu - Yazar, Bilim ve Gelecek Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Fatih Yaşlı - Yazar, Akademisyen

Hasan Kütük - Birleşik Kamu İş Genel Başkanı 

Hüseyin Aygün - Yazar, Eski Tunceli Milletvekili

İzge Günal - Akademisyen

Merdan Yanardağ - Gazeteci/Yazar, ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Metin Ebetürk - Sosyal-İş Genel Başkanı

Murat Arslan - Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı

Murtaza Demir - Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı 

Nuray Yenil - İlerici Kadınlar Derneği Genel Başkanı

Semiha Günal - Akademisyen

Şükran Soner - Gazeteci/Yazar

Umut Kuruç - Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Genel Başkanı

Yavuz Karamahmutoğlu - Gazete Manifesto Genel Yayın Yönetmeni

Son Güncelleme: 15.04.2016 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.