24 Adım da Kamuda ve Yargıda Cemaatci Belirleme Kriterleri

1. Universiteler ve ÝÖK dairesi olarak bilinen Danıstay 8. ve memur dairesi olarak bilinen 1 ve 5.Dairesinin bir süreden beri; 15 Temmuz öncesi ve sonrası tutuklu olan Gazi Üniversitesi Eski rektörü zamanında alınmış ve mahkemeye konu dava dosyalarının çoğunda, idare lehine karar alması bir tesadüf müdür?

24 Adım da Kamuda ve Yargıda Cemaatci Belirleme Kriterleri

1. Universiteler ve ÝÖK dairesi olarak bilinen Danıstay 8. ve memur dairesi olarak bilinen 1 ve 5.Dairesinin bir süreden beri; 15 Temmuz öncesi ve sonrası tutuklu olan Gazi Üniversitesi Eski rektörü zamanında alınmış ve mahkemeye konu dava dosyalarının çoğunda, idare lehine karar alması bir tesadüf müdür?

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
06 Eylül 2017 Çarşamba 20:44
24 Adım da Kamuda ve Yargıda  Cemaatci  Belirleme  Kriterleri

2.Bahsedlilen Konunun; Halen daha Yök Baskanlığı içinde cemaatle mücadele konusunda yapılan  mücadelenin yetersizligi ile bir ilişkisi var mıdir?


3.Savcılik ve Emniyette hakkında çok sayıda cemaat iddiası olan Yök Üyesi Yavuz Atar'in yakın zamanda Cumhurbaskanliğı başdanışmanlığın  getirilmesinin, yargının işleyisine ve soruşturmanın selameti açısından olumsuz etkileri düşünülmüş müdür?


4. Danıştay'in  ilgili dairesinin, 15 temmuz öncesi dönemde cemaatci idarecileri aldığı idari kararlar aleyhine acilan davalarda idare lehıne gerekçesiz ve şeklen  'formül karar' vermesi ; Anayasa mahkemesinin ve AIHM İçtihat  kararlarına ters bir durum değil midir?


5.Formül kararların sayısını  fazlalığı;  yargı devletlerinde görülen juristokrarik  mahkemelerin özelliklerindedir.Bu durumun hukuk devletine paralel fiili "yargı devleti" oluşturma olası  tehlikesine karşı hangi önlemler alınmıştır.


6.Anılan Danıstay dairelerinde 15 Temmuz öncesi gorev yapan  kaç hakim sonrasında da aynı dairelerde görevlerini sürdürmeye devam etmislerdır.HSK"ya bu süre içinde şikayet edilen hakim  bulunmakta mıdır?


7. Adalet Akademisi ve YÖK başkanlığında şu ana kadar FETÖ ihraçlarının yapılmaması  ve hazırlanan savcılık idddianamelerinde iki kurumun adının bile geçmemesi;  bu kurumlara cemaatin sızmadığı anlamına mı gelmektedir.? 


8.  Kurmlardaki  FETÖ  soruşturmalarında  Ağırlıklı olarak Bylock ve Bank asya üzerinden yapılan idari soruşturmalarda kurum personelinden  şahit ve muşteki  şikayetleri  bilgilendirmeleri ve ifadeleri neden soruşturmalarda  dikkate alınmamaktadır?


9.Üniversitelerde ve kamu kurumlarında kripto cemaat üyeleri ile ilgili  olarak; "gri personel" tanımlaması altında üçlü sınıflandırmada  toplam  kaç şüpheli  personel denetim altına alınmıştır? Bu kişilerin idarecilik görevleri devam etmekte midir?


10. Kamu kurumlarında idari olarak  FETÖ soruşturmalarında görevine son verilen kişilerin  isimleri  adli yargılanma açısından aynı zamanda  ilgili kuru mları

tarafından  Savcılıklara bildirilmemektedir? Danıştay bu konuda kesin ve tek belirleyici mahkeme olarak mı görülmektedir.


11. Kurumlarda özellikle şekli ve içerik açısından yapılan mezzuat  yanlışlıkları ile dolu soruşturmaların amacı bazı

personelin Danıştay yolu ile  ileri de tekrar   ve  birşekilde işe  iade edilmesini sağlamaya yönelik bir  bürokratif tasarruf mudur?


12. 2013  ve 2017 yılları arasın da Savcılık yolu ile YÖK başkanlığına   gönderilen  üniversite   personelin mobbıng ve  cemaat hakkındaki  şikayetlerine YÖK  Başkanlığı nasıl bir işlem yapmıştır.


13. Kurumlarda bazı  kripto cemaatcilerin eksik soruşturma yapılarak, şeklen hukuki boşluklar bırakılarak  önce işten atılması ve böylelikle  sonrasında mahkeme kararı ile işe dönmelerinin yolunun açıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğru ise gizlenen cemaatciler ve onları koruyan yöneticiler hakkında nasıl bir işlem yapılmaktadır? Cemaatci belirleme ağırlıklı  kriteri olarak; Bylock ve bank asaya hesap kriteri üzerinden gidilmesi yeterli bir şart  mıdir?


14. .Kurumların kendi içlerinde kapasamlı bir inceleme hapılarak özellikle şüpheli personelin 2009 tarihinden bu yana getirildikleri görevler, üstlendiği projeler,hızlı terfi, kadro atamaları,yakın mesai arkadaşlarının ifadeleri, idari eylem, işlemleri ve şikayetler savcılık suç duyuruları  araştırılarak kurumsal iç raporlar hazırlanmış mıdır? 


15.  Gri cemaatci olarak tespit edilen kişiler görevden el çektirilmiş midir? Savcılık iddianamesine yansıyan yargılama süreçleri devam eden bu kişiler gecici bir önlem  olarak idari görevlerinden el çektirilmiş ve izlemeye alınmış mıdır?


16.  Bizzat kamu kurumlarının ; cemaatci personel hakkında, cumhuriyet  savcılığına  yaptığı suç duyurusu ve araştırılma talebi  oranı nedir?


17. . Üst düzet bürokrat ve bürokrasi içinde bir kripto cemaat araştırması yapılmış mıdır? Yapılmadı ise; cemaatci personelin tam  tespitinin sağlıklı yapııldığını  ve yapılacağını söylemek mümkün müdür?


18. Bakanlıkların cemaatle mücadele konusunda  genellikle, Adli yargıdan ziyade,  Danıştay'ı muhatap almasının özel bir sebebi var mıdır?


19.  Cemaatle mücadelenin diğer tarikatları da içerecek şekilde devlet içinde çeteleşmesinin ve benzer durumların oluşmaması için yapılan genel bir yasal  düzenleme ve önlem paketi var mıdır?


20.  . Cemaatci  yapılanma ile ilgili niceliksel kriterlerden ziyade niteliksel ve beyin takımını içine alacak  kurum içinde  halen daha uzantıları olan kişilerin  etkisizleştirilmesi  yapılmakta  mıdır?


21.  Son beş yıl içinde kritik üst düzey bürokrarın ve akrabalarının;  yargı mensuplarının ağırlıklı olarak üye oldukşarı bazı  yapı kooperatiflerine üyeliği ve bu yapı kooperatiflerinin gizli başkanlarının  ve ortakları üzerine bir cemaatcilik  araştırması yapılmış mıdır?


22  . Cemaat yapılanmasının bizzat mağdur ettiği muhalif personelin haklarını iade edici ve durumlarının iyileştirilmesi için özel bir çalışma var mıdır?


23  . Kalkışma öncesi  ve sonrasında,  kurumlardaki  cemaatci yöneticilerinin; yazılı ve digital  belge ve resmi evrakları yok ettiğine sair bir tespit yapılmış mıdır?


24    Gulen cemaati ile iltisak ve intisap ilişkisi içinde olan belirlenen  diger cemaatci gruplara aidiyat içinde olan personel hakkinda da bir islem yapilmış mıdır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.