İzmir
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Alevi gençler çalıştayı değerlendirdi: Alınan kararlar pratiğe geçirilmeli

PİRHA-Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından 9-10-11 Mart’ta Edremit’te yapılan Alevi Program Taslak Çalıştayı’na katılan gençler, çalıştayı PİRHA’ya değerlendirdi. Gençler çalıştayda alınan kararların en kısa zamanda pratiğe geçmesi gerektiğini kaydettiler.

Alevi gençler çalıştayı değerlendirdi: Alınan kararlar pratiğe geçirilmeli

PİRHA-Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından 9-10-11 Mart’ta Edremit’te yapılan Alevi Program Taslak Çalıştayı’na katılan gençler, çalıştayı PİRHA’ya değerlendirdi. Gençler çalıştayda alınan kararların en kısa zamanda pratiğe geçmesi gerektiğini kaydettiler.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
16 Mart 2018 Cuma 17:49
Alevi gençler çalıştayı değerlendirdi: Alınan kararlar pratiğe geçirilmeli

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) 9-10-11 Mart’ta Edremit’te yapmış olduğu Alevi Program Taslak Çalıştayı, başta Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri olmak üzere Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu­, Dergahlar ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ile sanatçılar, gazeteciler, yazarlar, aydınlar, akademisyenler, hukukçular, siyasetçiler, kurum başkanları, yöneticiler, kadınlar, gençler, pirler, dedeler, analar, Hakk aşıkları, zakirler ve araştırmacıların da olduğu yüzden fazla katılımcı ile gerçekleşti.

Çalıştay sonrası gençler PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

“KARARLAR HAYATA GEÇİRİLMELİ”

İstanbul Çekmeköy Cemevi üyesi Taylan Cirit çalıştayın daha önce olması gerektiğini belirterek, “Bu çalıştay için olumsuz bir şey söylemek mümkün değil. Daha erken olması iyi olabilirdi, ama geç kalınmış olması da kötü olacağı anlamına gelmiyor. Alevi hareketinin bütün alanlarında eğitim, akademik, örgütlenme, gençlik, kadına bakış açısı anlamında son derece olumlu ve yapıcı elzem konular ele alındı. Bu konular sunuldu. İyi bir araştırma, tahlil ve çalışmanın ürünü oldu bunlar. Son derece iyi bir sempozyum, bir program çalıştayı gerçekleştirildi” dedi.

Cirit bundan sonraki süreçte çalıştayda alınan kararların ve bilgilerin hayata geçirilmesinin önemine de vurgu yaptı.

“ALEVİ GENÇLİĞİNİN ÖRGÜTLENMESİ, AYNI ZAMANDA BİR DİRENİŞ”

İzmir’de bulunan Alevi Bektaşi İnanç Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Yıldız da, çalıştayda Alevi çalışmalarında gençliğin önemini bir kez daha gördüklerini kaydederek, “Alevi gençliğinin örgütsel yapısını ortaya koymak demek bu ülkede Alevileri hedef alan zihniyetlere de bir direniş sergilemesine hayat bulduracaktı” diye konuştu.

Çalıştaydan çıkan sonuçların biran önce pratiğe dökülmesinden yana olduğunu ifade eden Yıldız, bunun takipçileri olacaklarını söyledi.

Yıldız devamında, “Çünkü bizim mücadelemiz öyle söylemsel bir mücadele değil, bizim mücadelemiz siyasal partilerin ve düşüncelerin üstünde bir mücadele. Onun için de bu çalıştayın takipçisi olacağız ve bu çalıştayda biz kendi masamız olarak gençliğin ne istediklerini belirttik. Oradaki dokümanın takipçisi olacağız” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR CEMEVİNE GÖTÜRÜLMELİ”

PSAKD İstanbul Ataşehir Şubesi üyesi Ali Ağbağır ise düşüncelerini şöyle aktardı:

“Çalıştay geç kalınmış olsa da, buradaki program taslakları hayata geçtikten sonra değerlendirmesi yapılacaktır. Buradan sonra süreklilik olacak mı olmayacak mı onun konuşulması gerekiyor. Bu çalıştaydan sonra temeller atılacak mı, sürekliliği gerçekleştirilecek mi? Önemli olan kısmın burası olduğunu düşünüyorum. Sorunun gençlik sorunu olduğunu düşünmüyorum sorunun çocukluk sorunu olduğunu düşünüyorum. Bizim çocuklarımız  birinci sınıfta sokaktan başlayarak asimilasyona uğruyor. Okullarda din dersleri, öğretmenlerinden gördükleri baskı asimilasyonu hızlandırıyor. Biz çocuklarımızı ne kadar küçük yaşta cemevlerine götürürsek, bu asimilasyonları kırabileceğimize inanıyorum.”

“GENÇLERE KURUMLARDA YER AÇILMIYOR”

İstanbul’da Hacı Bektaş Vakfı Okmeydanı Cemevi Üyesi Onur Güngör de çalıştaya  gençler olarak birer tez sunduklarını belirtti. Çalışmaların daha verimli olması açısından herkesin kendi tezlerini sunup, tartıştıklarını aktaran Güngör, şunları aktardı:

“Alevi gençlerinin temel sorunları var. Gençlerin yobazlaştırılmaya çalışılmasına, Alevi gençlerinin, “Aleviyiz ama nasıl”, kimlik sorusuna değindik. Bu sorunların temel olarak federasyon başkanlarınca ele alınmasını talep ettik. Ortak sunduğumuz taslakta, Türkiye Alevi Gençler Birliği’nin oluşumuna değindik. Çünkü asimilasyon politikaları yüz yıllardır Alevi kimliği üzerinde uygulanmaya çalışılmakta. Biz özellikle bu asimilasyonun Alevi gençler üzerinden uygulandığını düşünüyoruz. Gençlere kurumlarda yer açılmıyor” dedi.

“ALEVİ ÖRGÜTLENMESİNİN TEMELİ GENÇLİKTİR”

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Yol Erkan Meclis Üyesi Ali Haydar Kurt da Alevi örgütsel mücadelesinin temelinin gençlik olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Eğer kurumlar gençliğe önem vermezse, gençliği yok sayacak derecede gençliği arka planda tutarsa, bu gençliğe yapılan büyük bir darbe olur. Artık her kurum gençlik kolları veya komisyonu kuruyor. Gençler artık hür olmalı. Kendilerini ifade edebilmeliler. Yani Alevi toplumunda gençler özerk olmalı. Bizde bu çalıştayda Türkiye Alevi Gençler Birliği, hatta Avrupa’daki kurumlarla birlikte Dünya Alevi Gençler Birliği’nin kurulmasını kararlaştırdık. Ama bunlar özerk olacak.”

(HABER MERKEZİ)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.