Ankara' da Birbirine Paralel, "İkiz Plan" Kardeşliği mi ?

Gazi Universitesi ile Ankara Buyuksehir Belediyesi tarafindan 2013 yili basinda yapimina baslanan Ankara Ulasim Ana Plani 2038 Ulasim master plani ve nazim plan çalışması 3 senedir kamuoyuyla paylaşılmamis ve akibeti belirsiz bir kent butunu master plan çalısması.

Ankara' da Birbirine Paralel, "İkiz Plan" Kardeşliği mi ?

Gazi Universitesi ile Ankara Buyuksehir Belediyesi tarafindan 2013 yili basinda yapimina baslanan Ankara Ulasim Ana Plani 2038 Ulasim master plani ve nazim plan çalışması 3 senedir kamuoyuyla paylaşılmamis ve akibeti belirsiz bir kent butunu master plan çalısması.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
31 Mayıs 2017 Çarşamba 09:19
Ankara' da  Birbirine Paralel,  "İkiz Plan" Kardeşliği mi ?

Basina yansiyan haberlere gore; ODTU' nun guneyinden gecirilecek 3. Yeni yol ve AOC' yi yatayda bolecek 2. Anayol projesinin teknik ve bilimsel dayanagi belirsizligini korurken Ankara icin dusunulen 11 yeni meto hattı ve güzergahları hangi ana plana ve analizlere  göre ve nasil belirlendi sorusunu gündeme getirdi.


AUAP 2038 plan üniversite hizmet alım projesi PDY ve cemaat iltisaklığı  kapsamında inceleme altında. Yönetim ekibinden iki  müellif kişi imzasını plandan çekti.


ANKARA 'NIN  "ALTI CEMAAT- ÜSTÜ GÖKÇEK " PLANI


Şehir Plancıları odası  bu süreçte Gökçek karşıtı bir tutum sergilerken Gazi'ye eleştirel bir tavır almadığı ve cemaatin yayın organ  Habervektime verdikleri demeçte üniversitenin planını uygulamayan Gökçek'i eleştirdikleri belirtildi.Merkez medyanın ise bu süreçte haberleri görmediği ve ortada kaldığı görülmüştü.Meslek odaların ana plan çalışmasını idare mahkemesinde esastan dava açma konusundaki isteksizlikleri de manidar karşılanmıştı.


İşte cevap bekleyen 6 soru;


Gazi Üniversitesi Rektörünün açık  basına yaptığı açıklamada; Ankara ulaşım ana planı 2038 'in Ulaştırma Bakanlığında,  "onay" aşamasında olduğunu belirtmesine rağmen; Ana planın 13 ocak 2017 tarihli , 116 sayılı ABB meclisi  kararı ile  yürürlüğe girmesi ve kesinleşmesi ikircikli bir durum yaratmış ve kamuoyu nezlinde meslek odalarınca bu duruma  bir netlik getirilmemiştir.1. Gazi üniversitesinde atanan bir yönetici ekibiyle yapılan ana plan paftaları,  analitik etüd ve analiz çalışmaları hangi rektör zamanında yapılmış  ve hangi tarihte Belediyeye teslim edilmiştir.? Belediye tarafından ilgili üniversite yönetimine  bu iş için  şimdiye kadar ne kadar bir ödeme yapılmıştır?


2.Planı yapan yönetim ekibi hakkında; cemaat iltisakcılığı bağlamında; bir  şikayet olup,  üniversite rektörü tarafından bizzat yürütülen ve araştırılan bir  idari soruşturma  bulunmakta mıdır?


3.Ulaştırma Bakanlığına ne  zamandan beri, Kent bütünü  ulaşım ve imar planlarını  kesin "onama"  yetkisi verilmiştir ? Yoksa, Ankara için yapılan  aynı ölcekte iki farklı ana ulaşım planı ve  analiz- etüd setimi vardır?


4.Ankara çevre düzeni planı 2038  "Ana planı"  kapsamında ilan edile  Ulaşım ana şeması içinde; ODTÜ ve AOÇ içinde  geçirilmesi düşünülen yeni anayol bağlantıları var  mıdır?  Yürürlükteki Ana plan 2038 çevre düzeni çalışması ile ;  Kent bütünü kapsamında, alt ölçekli yapılacak her  nazım imar planı değişiklerinde ve derdest  idare mahkemesi dava süreçlerinde, olması gereken  "hukuki  bağlayıcılığı"  temel ilkesine aykırı;  üniversiter,  meslek odaları  veya belediye tarafından alınmış bir  karar var mıdır ? Varsa  bu uygulamanın hukuki ve bilimsel  gerekçesi nedir?


5.Onaylı yeni ana planda; geniş anayollar ağı ile örülen Ankara kenti için,  aynı anda 11 yeni metro hattının plana işlenmesinin samimilik ve teknik  fizibillite açısından  bir anlamı var mıdır?


6.  100.000 olcekli Ana fiziki plana temel teşkil etmesi gereken,  analiz kitapları ve ulaşım etüd çalışmaları Gazi üniversitesi plan ofisi tarafından mı yapılmıştır.?

Son Güncelleme: 31.05.2017 10:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemalettın. 3 ay önce

Ey Gazi plan ofisi belediyeye sırf gıcıklık olsun diye teslim ettiğin planların noter onaylı olan plan paftalarını göster bakalım.Hodti meydan!

Misafir Avatar
mustafa 3 ay önce @cemalettın.

http://www.yakinplan.com/gundem/8683/

Beğenmedim! (0)
Avatar
tomris 3 ay önce

Bu haberden sonra odaların üniversiteye iştişari şirinleme ziyaretleri başlarsa çok şaşırmamak gerek. :-))

Misafir Avatar
tarık 3 ay önce @tomris

Kaplumbağa ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerler.

Beğenmedim! (0)
Avatar
leman teyze 3 ay önce

17 - 25 aralık kırılmas var işin içinde yoksa erdem aramayın planın içinde.

Misafir Avatar
necat 3 ay önce @leman teyze

http://www.flasgazetesi.com.tr/m-haber-17462.html

Beğenmedim! (1)
Avatar
Semih 3 ay önce

Yapılan plan Gazi'yi bağlamaz.altına imza atanlaŕı bağlar.

Avatar
Ayhan 3 ay önce

15 temmuz meydanina isim davasi açan odalar bu plana da guźelleme çekerlerse hic saşmayon

Avatar
Korat 3 ay önce

Alternatif gelişim senaryolarını bize ana plan bu diye kakalamayın..Nihai noter belgeli resmi planı gösterin.

Avatar
Turan 3 ay önce

Demek ki insanlar kendi çıkarları, konumları, hesapları söz konusu olunca her türlü iftirayı atıyor, her yolu meşru görüyor. Artık FETÖ’cülük bir maymuncuk gibi, herkesin kendi konumunu güçlendirmek için ötekine doğrulttuğu bir silah oldu. Önce birilerine fetöcü de sonra da bakın hakları da fetöcü deniyor diye algı yönetimine başla. yeni duruş bu

Misafir Avatar
can 3 ay önce @Turan

turan
Konuyu bilmiyorsan, bari haddini bil” demektir, demokrasi.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
kazım eraslan 3 ay önce @Turan

http://m.ahaber.com.tr/gundem/2015/06/28/koc-ve-mimarlar-odasinin-kule-kardesligi

Beğenmedim! (1)
Avatar
Abdullah 3 ay önce

Plan askiga onay tarihinden bir ay geç çıkarıldı.1ayda odalar bilerek oyalanınca ışi ortaklaşa karambole getirdiler.Toplam 2 ay top cevirme planı böylelikle.hayata geçirildi.Bu bir skandaldır.