21 Ekim 2014 Salı

Asker kaçağı GBT'ye girecek

MSB ile İçişleri Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

24 Ekim 2013 Perşembe 11:08
 Asker kaçağı GBT'ye girecek
Fevzi KIZILKOYUN / Hürriyet - Milli Savunma Bakanlığı (MSB), askerlik süresinin kısaltılmasıyla meydana gelebilecek asker açığının önüne geçebilmek için yeni tedbirler alıyor.

Bu amaçla ilk planda yoklama kaçağı ve bakaya olanların silah altına alınması için MSB ile İçişleri Bakanlığı arasında protokol imzaladı. Buna göre 2008’de Genel Bilgi Toplama’dan (GBT) aramaları düşürülen asker kaçağı ve bakayalar yeniden aranacak. Bununla ilgili yönetmenlik çalışmasına da başlandı. MSB, asker kaçağı ve bakaya durumunda olan 750 bin kişinin bilgilerini de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdi. Yönetmelik değişikliğinin ardından yoklama kaçakları ve bakayalar, GBT sisteminden aranacak. Polis ve jandarma denetimlerinde tespit edilenler en yakın askerlik şubesine teslim edilecek.

GBT sorgusunda arandığı belirlenen kişilere eskiden olduğu gibi gözaltı işlemi yapılmayacak. Mesai saatleri dışında veya hafta sonu yakalanan kişiler yapılacak tebligat ile serbest bırakılırken, 15 gün içinde askerlik şubesine teslim olmayanlara 300 ile 1000 liraya kadar idari para cezası uygulanacak. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
YEREL SEÇİMLERDE KİME OY VERECEKSİNİZ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KARİKATÜR
ARŞİV