Çalgüner'den Mimarlar Odası Başkanının Açıklamasına Dört Cevap.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi monoray sisteminin Ankara’nın ulaşım sorununu çözmeyeceğini ve büyük maliyet getireceğini belirtti.Plan üzerinden bir açıklama yapmayan, Tezcan Candan Karakuş yine teknik ve mesleki ana konularda açıklamalarda bulunacağı yerde siyasi ve polemiksel bir uslupla konuştu.Ankara Ana Planları hakkında da doyurucu bilgi vermeyen Karakuş'un genel geçer açıklamaları manidar karşılandı.

Çalgüner'den Mimarlar Odası Başkanının Açıklamasına Dört Cevap.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi monoray sisteminin Ankara’nın ulaşım sorununu çözmeyeceğini ve büyük maliyet getireceğini belirtti.Plan üzerinden bir açıklama yapmayan, Tezcan Candan Karakuş yine teknik ve mesleki ana konularda açıklamalarda bulunacağı yerde siyasi ve polemiksel bir uslupla konuştu.Ankara Ana Planları hakkında da doyurucu bilgi vermeyen Karakuş'un genel geçer açıklamaları manidar karşılandı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
12 Temmuz 2017 Çarşamba 22:38
Çalgüner'den Mimarlar  Odası Başkanının Açıklamasına Dört Cevap.

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde  Etlik ve Bilkent’te yapımı devam eden şehir hastanelerine daha kolay ulaşım sağlamak üzere monoray sistemi yapılacağını açıklamıştı. Buna göre Eskişehir Metro Durağı’ndan Bilkent Hastane bölgesine 1 km, Ulus’tan Etlik hastane bölgesine ise 20 km uzunluğunda monoray sistemi ve yanı sıra köprülü kavşakların inşası gerçekleşecek. Mimarlar Odası Ankara Şubesi düzenlediği basın toplantısında belediyenin açıklamasını değerlendirdi. 


‘AKILSIZ BAŞIN CEZASINI ANKARALILAR ÇEKİYOR’


Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise yapılmak istenen monoray sisteminin Ankara’nın ulaşım sorununa çare olmayacağını söyledi. Candan, Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan toplamda 33 km uzunluğunda olacak monoray ve köprülü kavşakların maliyetlerinin çok yüksek olacağını belirterek, yanlış yapılan planlamanın sonuçlarının halkın  vergileriyle çözülmeye çalışıldığını vurguladı. 


Candan, Bilkent ve Etlik’te inşası devam eden şehir hastaneleri için yanlış yer seçimleri yapıldığına dikkat çekerek, “Akılsız başın cezasını Ankaralılar çekiyor. Uydudan bakıp boş alana hastaneleri koymuşlar. Kim, nereden, nasıl ulaşacak düşünmemişler. Hastaneler bittiğinde Ankara’nın ulaşımı mahvolacak,  mesai bitimi sonrası trafik kilitlenecek. Bu yapılmak istenen sistem bile Ankara’nın ulaşım sorununu çözemeyecek” dedi. 


MALİYETİ YÜKSEK, KAPASİTESİ DÜŞÜK


Yapılmak istenen monoray sisteminin pahalı ve kapasitede hafif ulaşım sistemi olduğunu kaydeden Candan, 1 km uzunluğundaki monorayın maliyetinin 40 milyon dolar olduğunu ve saatte 5-6 bin kişi taşıdığını söyledi. Yapılan şehir hastanelerine saatte 25-30 bin kişinin gelmesi beklendiğini söyleyen Candan, hastaneye gidenlerin sadece 5’te birinin bu sistemle hastanelere ulaşabileceğini belirtti. 


Metronun maliyetinin de monoray sistemiyle aynı olduğunu kaydeden Candan, iyi bir metronun 70 bin kişi taşıyabildiğini söyledi. Candan, monoray sisteminin yüzeyden değil tünelle geçilmesi halinde ise maliyetin 80 milyona çıkacağını söyledi. Ulaşım sistemlerinin planlama ilkelerinden uzak, rant ilişkilerine dayalı bir şekilde sürdürüldüğünü vurgulayan Candan, süreci yargıya taşıyacaklarını söyledi. Yeşil alanların da parçalanacağını belirten Candan, ODTÜ ve AOÇ arazilerinin köprülü kavşaklar nedeniyle parsellenerek, yapılaşmaya açılacağını söyledi. 


1.Tahir ÇALGÜNER: Monoray kentlerimizde, Metro ve diğer toplu taşım hatalarına kolaylıkla entegre olabilen çağdaş bir ulaşım türüdür.Monoray'ın maliyetleri Tezcan'ın abarttığı kadar maliyetli bir sistem de  değildir.Metrobüs karteli, uluslararası taşıt pazarlama lobisisinin ve ulaşım danışmanlarının;  3. Dünya  lastik tekerlekli taşıt pazarı için geliştirdiği;  Monoray asılsız söylemini,  bir oda başkanının ağzından duymak üzücü.Metro da çok pahalı, o zaman metroda mı yapmıyalım megopol kentlerimize?


2. Tahir ÇALGÜNER: Tezcan hanım, Gökçek'in söylemlerinden yola çıkarak açıklama yapacağınıza, onaylı ve  elinizdeki yeni  Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 üzerinden konuşun? 

13. Ocak 2017 tarihli,116 sayılı Belediye meclis kararına göre: Ana planın kent içi alanlardaki, alt ölçekli planlarda bağlayıcılığı olmadığını bildiğiniz halde; hangi  ana plandan  ve hangi alandan bahsettiğinizi  pek anlayamadık :-) Ana planın bağlayıcılığı açısından, Gökçek ile Ankara kentini aranızda ikiye (danışıklı dövüşle) paylaşan siz ve belediyeniz başkanı değil mi? Siz, ÇDP 2038 ana  planına ve  ilşkili 116 sayılı yüz karası meclis kararına, idare mahkemesinde  "iptal davası" açtınız mı? Açtıysanız, Dava harç dekontunu bize gösterebilir misiniz ?


3.Tahir Çalgüner: Tezcan hanım, esastan  açacağınız tüm dava dilekçelerinizde, basın açıklamanızda bir veri  ana plana dahi referans vermeden yaptığınız bu tür yüzeysel ve polemiksel somut olmayan gerekçelerinizi,  dava dilekçesine aynen eklerseniz dava kazanma şansınız düşer.


4. Tahir Çalgüner: Yönetim Kuruluüyeniz Muteber hanım, az konuşmuş öz konuşmuş. Aynen katılıyorum.Keşke basın açıklaması metnini, Muteber hanımın açıklamalarıyla sınırlı tutsaydınız.


Şimdilik bu kadar...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dena 1 ay önce

http://www.anadoluyakasi.net/%E2%80%9Cmonoray-mi-metrobus-mu-tunelbus-mu-%E2%80%9D/

Avatar
Kazim 1 ay önce

Odalar paralelin ana planına bel bağlamışlar gibi duruyor.

Avatar
muzaffer 1 ay önce

ODTÜ Yollarından bahsetmemesi de çok ilginç olmuş Oda başkanının.

Avatar
Canan 1 ay önce

Planda 154 km metro var sanki Gokçek yapacak gibi cambaza bak monoraya bak ile algı yaratıp ana yolları geçirecekler olay bu. Oltaya gelmeyin bunlari

Avatar
Mustafa 1 ay önce

TEZCAN ISTIFA TEZCAN ISTIFA

Avatar
Övvul 1 ay önce

http://m.cagdasses.com/siyaset/20927/ankara-ulasim-plani-cemaat-icin-mi-yapildi

Avatar
kemal 1 ay önce

Tezcan başkanın Monoey olayı bir şaşıtmaca.Odtü 2. yol ve 3. yol güzergahlaru onaylı planda olmasına rağmen bu açıkllamanın yapılmas sıru işaretleri yarartıyır.Ana pla da ise monoray yok üstelik.ÇDP 2038 planı kendisinde mevcut.

Avatar
ayhan 1 ay önce

http://www.durusgazetesi.com/m/guncel/tahir-calguner-yazdi-iki-farkli-auap-2038-var-birbirine-h38531.html