Cerablus operasyonu | Reuters: YPG, Menbiç’e silah ve personel takviyesi yapıyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk savaş uçaklarının Suriye’nin kuzeyindeki YPG hedeflerine düzenlediği saldırıda en 20 sivilin yaşamını yitirdiğini, 50’den fazla yaralı olduğunu duyurdu.

29 Ağustos 2016 Pazartesi 10:17
Cerablus operasyonu | Reuters: YPG, Menbiç’e silah ve personel takviyesi yapıyor

 Suriye sınırındaki Cerablus kentinin IŞİD’den temizlenmesi için geçen çarşamba başlatılan operasyonun 2’nci gününde Türkiye’nin Fırat’ın batısından çekilmesini istediği YPG’nin nehrin doğusuna geçmeye başladığı bilgisi gelmişti.

Operasyon çarşamba sabahı 04:00’te obüs atışlarıyla başlamıştı. Operasyona ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da hava bombardımanıyla destek vermişti.

Ankara, bir süredir Türkiye’nin sınır hattını IŞİD’den temizlemek ve YPG’nin de bu bölgeyi kontrolüne alarak üç Kürt kantonunu birleştirmesine engel olmak için operasyon planlıyordu. Bu operasyon kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında toplanan yaklaşık 1500 savaşçıya da eğitim veriliyordu.

Plana göre koalisyona ait uçaklar havadan, sınır hattına yerleştirilen tank ve obüs topları Türkiye topraklarından destek verecek, TSK’ya bağlı özel kuvvetlerle ÖSO savaşçıları da kara harekatı gerçekleştirecekti.

Son olarak salı günü Cerablus’un hemen karşısındaki Karkamış’a atılan havan mermilerinin ardından ilçenin boşaltılması kararlaştırılmıştı.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

Diken gelişmeleri dakika dakika aktarıyor…

29 Ağustos

09.07 Reuters’a konuşan bölgedeki güvenlik kaynakları, YPG’nin Menbiç’e silah, araç, malzeme ve personel takviyesi yaptığını söyledi.

Kaynaklar, dün Nusaybin-Mürşitpınar arasında kalan Suriye sınır bölgesinde çok sayıda silah, araç, malzeme ve personel yüklü TIR’ların ve minibüslerin doğudan batıya doğru intikal halinde olduğunun belirlendiğini kaydederek, Cerablus bölgesindeki gelişmeler dikkate alındığında YPG’nin Menbiç’i takviye amacına yönelik olarak yapıldığının görüldüğünü kaydetti.

28 Ağustos

20.45 AA’nın aktardığına göre Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nce, ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu kapsamında Cerablus’ta 10, Rey bölgesindeyse üç köyün ÖSO kontrolüne geçtiği bildirildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ayrıca, operasyon sırasında sivillerin vurulduğuna veya hedef alındığına ilişkin haberlerin de gerçeği yansıtmadığını, bölgedeki sivillerin zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterildiğini savundu.

14.00 TSK: “Özgür Suriye Ordusu tarafından Cerablus bölgesinde icra edilen harekatı destekleyen unsurlarımıza ateş açtığı tespit edilen terörist gruplara yönelik olarak, koalisyon kapsamında yapılan hava harekatı sonucunda, 25 PKK/PYD üyesi terörist etkisiz hale getirilmiş, söz konusu terörist gruplarca kullanıldığı tespit edilen beş bina imha edilmiştir.”

Silahlı Kuvvetler’den yapılan açıklamada ayrıca bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için gerekli tedbirin alındığı ve hassasiyetin gösterildiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK operasyonlarında en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

12.00 Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye destekli ÖSO militanlarının, Suriye’nin kuzeyindeki iki köyü Kürt güçlerinden aldığını bildirdi.

11.20 Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk savaş uçaklarının Suriye’nin kuzeyindeki YPG hedeflerine düzenlediği operasyonda, köylerdeki en az 35 sivilin yaşamını yitirdiğini, 50’den fazla yaralı olduğunu duyurdu.

Reuters’ın haberine göre Türk jetleri; Kürt güçleriyle, desteklediği ÖSO militanlarının karşı karşıya geldiği Jub al-Kousa köyüne savaş uçakları ve ağır silahlarla operasyon düzenlemişti.

10.15 Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları: Türk savaş uçakları, Suriye’nin kuzeyindeki YPG hedeflerini vurdu.

27 Ağustos

21.25 Cerablus’taki TSK tankları bir kez daha roketle vuruldu. Saldırıda bir asker hayatını kaybetti, üç asker de yaralandı.

20.30 AKP Genel Sekrteri Abdülhamit Gül: “Bayramı Cerablus’ta geçirmeyi düşünüyoruz.”

20.12 NTV’nin aktardığına göre Cerablus’un güneyinde tanka roket atıldı, bir asker hafif yaralandı.

17.01 Reuters’a konuşan Türk yetkili: İki Türk jeti, IŞİD ve YPG hedeflerini vurdu.

15.39 CNN Türk’ün aktardığına göre askeri kaynaklar, uçakların Cerablus’ta bir cephanelik ve komuta yerini imha ettiğini bildirdi.

14.35 Anadolu Ajansı, Özgür Suriye Ordusu’nun Suriye’deki Elvaniye, Kamir, Aşağı Karakuyu, Memili ve Hacac köylerini IŞİD’den geri aldığını bildirdi. ÖSO’nun Cerablus’un güney ve güneybatısı ile Çobanbey bölgesindeki ilerleyişinin sürdüğü de kaydedildi.

11.45 Cerablus Askeri Meclisi, Türk savaş uçaklarının, bugün Cerablus’un güneyinde yaşayan sivillerin evleri ile Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait unsurları bombaladığını bildirdi.

Reuters’ın Beyrut mahreçli haberine göre, SDG’ye bağlı Cerablus Askeri Meclisi, bombalamanın El-Amarna köyünde sivil kayıplara yol açtığını, bunun da bölgedeki kritik duruma negatif etki yapacağını kaydetti.

Konu hakkında Türk yetkililerden bir açıklama gelmezken, Reuters’ın ulaştığı görgü tanığı, cumartesi gününün erken saatlerinde duyduğu patlama sesinin ardından Türkiye-Suriye sınırında hangi ülkeye ait olduğunu anlayamadığı bir savaş uçağını gördüğünü anlattı.

11.00 AA’nın haberine göre, Cerablus’u tamamen ele geçiren ÖSO militanları, evlerde bomba taraması yaparken, Karkamış Sınır Kapısı yakınına döşenen el yapımı patlayıcılar da imha edildi.


Operasyonun dördüncü gününde de, Türkiye-Suriye sınırında askeri hareketlilik vardı. Fotoğraf: Reuters

26 Ağustos

15:00 AA: Sınırın Türkiye tarafı, zırhlı birlikler ve tanklarla takviye ediliyor. Çok sayıda askeri araç güvenlik önlemleri altında Karkamış ilçesinde sınıra yakın bölgede oluşturulan alana konuşlandırıldı. Kızılay ekipleri Cerablus’a insani yardım malzemesi götürmek üzere hazırda bekletilirken, AFAD ekipleri de çalışmalarını sürdürüyor.

12:30 Başbakan Binali Yıldırım: “Cerablus operasyonunda Kürtlerin hedef alındığı kuyruklu yalan. Askerin görevi sınırı korumak. Operasyon vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini yüzde 100 sağlayıncaya kadar oradaki operasyonumuz devam edecek. DAEŞ ve diğer terör unsurlarını bölgeden çıkarıncaya kadar bu operasyonlara devam edeceğiz.”

25 Ağustos 2016

21.30 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Cerablus’un güneyindeki YPG’li bir grubu top ateşiyle vurduğu belirtildi.

askeri kaynaklardan aktardığına göre insansız hava araçları Menbiç’in 10 kilometre kuzeyinde, Cerablus’a yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta tespit edilen bir grup YPG’liyi fırtına obüsleriyle vurdu.

15:30 Reuters’ın haberine göre İsveç’te konuşan ABD Başkan Yardımcısı Biden, “Türkler, IŞİD’i temizlemek için Suriye’de ne kadar kalınması gerekiyorsa hazırlıklı” dedi.

14:00 DHA, ÖSO militanlarının Cerablus’a giriş anına dair video görüntüsü yayınladı.

13:35 Reuters’ın aktardığına göre Kürt savaşçılar, Menbiç operasyonunun  başarıyla tamamlanmasının ardından üslerine geri döndü. Operasyonu yürüten Menbiç Askeri Meclisi ise bölgenin kontrolünü sivil yönetime devretti. Haberde, Kürt savaşçıların üslerinin neresi olduğuna dair bir bilgi verilmedi.

13:00 ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunu yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı Cerablus’a geçti.

12:30 ABD Öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon’un sözcüsü, resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Sözcü, ağırlıklı olarak YPG’lilerden oluşan Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), Fırat’ın doğusuna geçtiğini bildirdi. Buna gerekçe olarak da IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya gerçekleştirilecek operasyon hazırlıklarını işaret etti.

12:00 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau: “Kürt komutanlar, IŞİD’ten kurtardıkları alanları yerel halka bırakacaklarına dair söz verdiler. Onların bu sözlere bağlı kalmalarını bekliyoruz. IŞİD’ten kurtarılan alanların kontrolü yerel halkta olmalı.”

11:36 Karkamış ile Cerablus arasında patlama meydana geldi. Patlama, IŞİD tarafından daha önce Türkiye sınırına yakın noktaya döşenen mayın ve el yapımı patlayıcıların imha edilmesi nedeniyle yaşandı.

11:10 Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında konuştu: “TSK’dan yaralanan askerimiz yok. ÖSO’dan iki şehit var. PYD Fırat’ın doğusuna bir an önce çekilmek durumunda, çekilmedikleri taktirde Türkiye orada her türlü müdahale hakkına sahiptir. PYD’nin iki haftada çekilmesi konuşulmuştu, bir hafta geçti, önümüzdeki hafta içinde tamamen çekilmesinin sağlanması hedefleniyor.” 

10:30 Reuters: Dışişleri bakanlığı kaynakları, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Suriyeli Kürt savaşçıların Fırat’ın doğusuna çekildiğini söylediği.

09:30 Reuters’ın aktardığına göre TSK’ya ait dokuz tank daha sınırı geçerek Suriye topraklarında ilerledi. Ajansa konuşan bir yetkili, Suriye topraklarında an itibariyle 20’den fazla tank olduğunu ve gerekirse daha da fazla gönderileceğini söyledi.

08:00 CNN Türk muhabiri: Cerablus’ta gece sakin geçti. Herhangi bir çatışma olmadı. Ancak sabah saatleriyle silah ve çatışma sesleri duyulmaya başladı. IŞİD militanları güneye doğru kaçmış olsa da şu an Cerablus’un yanıbaşındaki tepede YPG unsurları bulunuyor.

07:00 Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Cerablus’ta başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna dair soruları yanıtladı: “ABD, sınırın bu bölgesinin kapatılması amacıyla kararlı adım atması için Türkiye’yi bir süredir teşvik ediyordu. Türkiye’nin bu adımları atmış olması önemli bir ilerleme göstergesi.”

24 Ağustos 2016

22.45 Başbakan Yıldırım: “Suriye muhalifleri Cerablus’a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD’den temizlenmesi lazım.

ABD ile anlaşmamız şudur, bu Menbiç’te, bu bölgede bulunan PYD’lilerin nehrin doğusuna geçmesi lazım. Bu, ABD’nin bize taahhüdüdür, garantisidir. Bu gerçekleşinceye kadar burada bizim operasyonlarımız sürecek. Böylece sınırlarımızdan ülkemize yönelik hiç bir tehdidin olmadığından emin olmamız lazım.

Kendi sınırlarımızı emniyet altına almak açısından ve herhangi bir füze, roket atışlarından dolayı can ve mal kaybı olmaması için böyle bir şey yaptık. Bir yandan da DAEŞ’in bölgeden çıkartılması, ondan doğan boşluğu da PYD-YPG doldurmaması için operasyon yaptık. Bunu asla kabul edemeyiz. Bunu önlemek için yaptık.

Bu bölgede Suriyeliler olacak. Topraklarında gözümüz yok. Bizim hassasiyetimiz, oldubittiye getirilerek PYD’liler tarafından işgal edilmemesi. Tamamen bu bölgeden, daha güneye doğru devam ediyor.”

21.20 Cerablus ilçe merkezi ÖSO’nun kontrolüne geçti.

21.00 Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest: “ABD, Türkiye-Suriye sınırını, özellikle de bu bölümünü kapatmak için kararlı adımlar atması konusunda Türkleri teşvik ediyor.”

20.50 Joe Biden ise şöyle konuştu: “Suriye bütün halde kalmalı, küçük parçalara bölünmemeli. Cerablus operasyonunu destekliyoruz. Havadan destek veriyoruz.”

20.45 ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la görüşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “Aldığımız bilgilere göre Cerablus’u ÖSO geri almış durumda. Bir terör örgütünün bir terör örgütüyle mücadele etmesi onu haklı kılmaz. “

Erdoğan, kendisine soru soran yabancı bir gazeteciyi, IŞİD için ‘İslam Devleti’ ifadesini kullandığı gerekçesiyle eleştirdi: “İslam Devleti değil, DAİŞ olmadı. İslam devletinden terörist çıkmaz. İslam barış kavramından türeyen bir kelimedir.”

20.43 ABD Savunma Bakanlığı: “ABD, Cerablus’ta IŞİD’e sekiz hava saldırısı düzenledi.”

19.46 Reuters’ın aktardığına göre bir Türk yetkili, “Türkiye, ulusal güvenliğe dair olası tehdidin geçiştirildiğine ikna olana kadar Suriye’deki operasyonlara devam edecek. Operasyon, yabancı terörist akışını kalıcı olarak durdurmayı ve yardım rotalarını kesmeyi amaçlıyor” diye konuştu.

19.36 AA: Cerablus ilçe merkezi ÖSO’nun kontrolüne geçti. Operasyonda TSK mensubu hiç kimse hayatını kaybetmedi, çatışmalarda bir ÖSO mensubu öldü.

19.56 Pentagon: “ABD olarak savaş uçaklarıyla Cerablus operasyonuna hava desteği veriyoruz.”

19.24 Cerablus operasyonundan etkilenen borsa günü 1.57’lik düşüşle tamamladı.

19.17 DHA: ÖSO militanları Cerablus’ta resmi kurumlara ait binaların tamamının kontrolünü ele geçirdi. ÖSO’nun ilçe merkezinin yüzde 50’sinde hakimiyet sağladığı belirtildi.

18.28 Askeri kaynaklar, Keklice’nin IŞİD’den temizlendiğini ve köydeki binalara ÖSO bayrağı çekildiğini bildirdi.

18.19 AA: ÖSO, Cerablus ilçe merkezine girmeye başladı.

18.00 Rusya Dışişleri Bakanlığı: “Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerden çok endişe duyuyoruz.”

17.45 ÖSO militanlarının Cerablus’un merkezindeki görüntüleri yayınlandı:


17.37 MHP lideri Devlet Bahçeli, Cerablus’a yönelik operasyona ‘tam destek’ verdi: “MHP, Celabrus’a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir. Cerablus bölgesinde TSK’nın kontrolünde bir ‘güvenli bölge’ oluşturulması üzerinde önemli durulmalı. Cerablus ve mücavir alanların İŞID unsurlarından temizlenmesi, Türkiye’ye yönelik güvenlik tehdidinin bertaraf edilmesinde çok önemli bir adım olacaktır. Ancak İŞID’ten arındırılacak bu bölgeye PKK/PYD terör unsurlarının yerleşmesinin önlenmesi, PKK’nın üç kantonunun birleştirilerek sınırımız boyunca bir Kürt koridoru oluşturulmasının önüne geçilmesi de hayati önem taşımaktadır.”

17.24 HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cerablus’a yönelik operasyonunu ‘Suriye politikasındaki geri dönülemez en büyük yanlış’ diye niteledi: “Bu karar, Erdoğan ve AKP’nin yanlış üstüne yanlış yaptığı Suriye politikasında belki de geri dönülemez en büyük yanlışıyla maalesef bölge halklarının önüne getirilmiştir. Bu savaş kararı uluslararası hukuk nezdinde Türkiye’yi oldukça zora sokacak bir karardır. Bu karar Suriye’deki savaş ortamını daha şiddetli bir şekilde Türkiye’nin içerisine taşıyacaktır. Gelinen aşamada yanlış olarak tespit ettikleri birkaç yıllık Suriye politikasından ders alıp bir doğru politika belirleme durumu yoktur. Yanlışın üstüne yanlış ekleyerek yanlışı büyütme durumuyla karşı karşıyayız.”

17.10 IŞİD militanlarının Cerablus’taki bazı köylerden güneydeki Bab bölgesine çekildiği belirtildi.

Feylak eş Şam grubuna mensup adının açıklanmasını istemeyen bir komutan IŞİD militanlarının büyük bölümünün Cerablus’u terk ettiğini, bazılarının ise teslim olduğunu söyledi.

Başka bir muhalif komutan ise kentin yarısının Türkiye destekli grupların elinde olduğunu söyledi.

Feylak eş Şam komutanı, “DAEŞ militanları Cerablus çevresindeki bazı köylerden güneydeki el Bab kentine doğru geri çekildi” dedi.

16.56 Başbakan Yıldırım: “Burada yapılan çalışmalarda ABD’yle mutabık kaldığımız bir konu var: PYD unsurlarının Fırat’ın batısına yayılmaması ve burada bir faaliyet içine girmemeleri.”

ABD Başkan Yardımcısı Biden: “PYD Fırat’ın batısına geçmemeli. Buna uymadıkları takdirde asla ABD tarafından desteklenmeyecekler.”

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

16.55 AA: ÖSO, Cerablus merkezinin girişine ulaştı. Reuters’a göre ÖSO militanları, kente giriş yaptı.

16.40 Başbakan Binali Yıldırım’la görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ortak basın toplantısında konuştu: “Birlikte çalışarak Suriyeli muhalefet güçlerinin etkisini artırmak için eğitim vermeye devam edeceğiz. Daimi bir politik çözüm yolu bulmak için çalışacağız. Koalisyon güçleri olarak IŞİD’i vurmaya devam edeceğiz.”

Başbakan Yıldırım: “Bizim iki hassasiyetimiz var. Biri, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, bir etnik gruba avantaj sağlayacak koşulların sağlanmamasıdır. Türkiye, güney sınırında yeni bir Kürt oluşumunu kabul etmiyor ve tehdit olarak görüyor.”

15:40 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter’dan, Cerablus operasyonuna ilişkin paylaşımlarda bulundu: “Cerablus operasyonunun amacı, DAEŞ ve YPG dahil sınırlarımızı bütün terörist unsurlardan temizlemektir. Türkiye’nin kararlılığı tamdır. Türkiye’nin sınır güvenliğinin ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için gerekli adımlar atılmaya devam edecektir.”

15:32 Avrupa Birliği (AB) sözcülerinden Alexandre Polac, Cerablus’ta yürütülen ‘Fırat Kalkakanı’ operasyonuyla ilgili yöneltilen soruya “Askeri operasyonlara ilişkin yorum yapmıyoruz” dedi ve ekledi “Operasyon IŞİD ile sınırlı olmalıdır.”

avrupa birligi turkiye

15:20 Resmi temaslar için Türkiye’de bulunan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası “Bölgede çok büyük değişimlerin yolda olduğu görülüyor” dedi.

15:00 İçişleri Bakanı Efkan Ala, Cerablus operasyonunun süresiyle ilgili bilgi verdi: “Türkiye’ye yönelik tehdit ortadan kalkıncaya kadar operasyon devam edecek.”

14:45 DHA: Keklice ve Kıvırcık köylerini ele geçiren ÖSO, iki köyü daha IŞİD’in elinden aldı. Operasyon sırasında 46 IŞİD’li de etkisiz hale getirildi.

14:31 TSK’ya ait en az 15 tank ve ÖSO militanları IŞİD’in elindeki Cerablus’un merkezine doğru harekete geçti.

14:24 DHA: ÖSO güçleri Keklice’den sonra Kıvırcık köyünü de ele geçirdi.

14:00 Cerablus’u IŞİD’den temizlemek için TSK’nın desteğiyle yapılan Fırat Kalkanı operasyonunda yaralanan üç ÖSO militanı, tedavi için Gaziantep’e götürüldü.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

13:45 Suriye Dışişleri Bakanlığı: “Türk tanklarının Suriye’ye girmesi egemenliğimizin ihlalidir.”

13:35 Türkiye, Kilis’in karşısında IŞİD’in kontrolündeki yerleri de obüs toplarıyla vurmaya başladı.

13:30 CNN Türk yayınında, ÖSO’nun IŞİD’in elinden aldığı Keklice Köyü’ndeki yakınıyla telefonda görüşen Karkamışlı yurttaş, cihatçıların silahlarını bırakarak güneye, El Bab yönüne doğru kaçtığını aktardı.

13:20 Cerablus merkezine geçmek isteyen ÖSO, Keklice köyüne yerleşerek çevre güvenliği almaya çalışıyor.

13:11 AA: Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri’nce Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ’e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu’nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları Keklice köyünü ele geçirdi.

12:45 YPG Sözcüsü Redur Halil, Türkiye’nin Cerablus’a başlattığı operasyonu ‘küstah saldırı’ olarak niteledi. Halil ayrıca Ankara’nın “YPG Fırat’ın doğusuna geçmezse gereken cevabı veririz” sözleri için de “Bu taleple ilgili kararı ancak Demokratik Suriye Güçleri alabilir” dedi.

Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

12:20 TRT Haber: Suriye sınırı içerisinde 3 km ilerleyen ÖSO, Cerablus’a bağlı Keklice köyüne ulaşmak üzere.

12:05 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Operasyonun amacı DAEŞ’i kuzeyden aşağıya doğru süpürmek, sınırımızı DAEŞ’ten temizlemek. YPG güçleri de Fırat’ın doğusuna geçmeli. ABD’yle de de bu konuda anlaştık. Aksi takdirde gereğini yaparız.”

11:50 İlk resmi bilgi: 81 artı 12 hedef vuruldu. 294 topçu ateşi yapıldı. F16’lar da işbaşında.

Başbakanlık açıklaması şöyle: “23.08.2016 tarihinde Gaziantep Karkamış ilçesine yapılan roket saldırıları üzerine, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak ve yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatılmıştır. Bu kapsamda düşman unsurlarına cevap ve her türlü terörist grupla mücadele amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 04:00 itibariyle daha önceden belirlenen DAEŞ hedeflerine yönelik topçu atışı başlamıştır. Cerablus ve çevresinde ilk önce 81 hedef etkisiz hale getirilmiştir. Saat 08:16 itibariyle 294 topçu ateşi yapılmış, ayrıca sabah saat 06:08 ile 07:50 arasında Hava Kuvvetlerimize ait F16 uçakları ile Cerablusta 12 hedef vurulmuştur. Bu tür sınır ihlalleri ve halkımızın can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda misliyle mukabelede bulunulacaktır.”

11:45 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “Gerekirse meseleye bilfiil el koymak da dahil tüm imkanlarımızı kullanarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumakta, bu ülkenin kendi halkının iradesiyle yönetilmesini sağlamakta kararlıyız. Artık hiç kimse Suriye meselesini Türkiye’nin içişlerinden bağımsız göremez. Teröre maruz kalmamızın asıl sebebi Suriye’dir.”

11:40 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “12, 13, 14 yaşında çocukları terörist olarak yetiştiriyorlar. Bunlar lanetlidir. (Gaziantep’te) Kadınları, çoluk çocukları öldürdüler. Bedelini ağır ödeyecekler.”

11:35 AA: ÖSO’nun Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Keklice köyüne ulaşmak üzere olduğu bildirildi.

11:30 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “Artık bu iş noktalanmalı dedik, sabah 04:00’te süreç başladı. DAEŞ ve PYD gibi terör örgütlerine yönelik operasyonu ordumuz başlatmış durumda. Türkiye’ye tehdit unsuru oluşturacak kim olursa olsun, bu millet var olacaktır. (PYD lideri Salih Müslim’in sözlerine yanıt olarak) Birileri meydan okuyorlar, ‘Suriye Türkiye için şöyle olacak, böyle olacak’ diye. Onlara ben buradan sesleniyorum: Siz ne olacağınızın hesabını yapın.”

11:20 Suriye’deki Türkmenlere yakın bazı sosyal medya hesaplarından Cerablus’a düzenlenen operasyona katılan ve ‘ılımlı muhalif’ olarak nitelenen Sultan Murat Tümenleri’nin fotoğrafları paylaşıldı.

Fotoğraf: Twitter

Fotoğraf: Twitter

11:10 Askeri kaynaklar: “Tank birliklerimiz Suriye sınırından içeriye girdi.” DHA’nın haberine göre saat 10:30 sıralarında sınırın sıfır noktasında bekleyen tanklar, oluşturulan geçiş noktalarına yöneldi ve Suriye topraklarına girmeye başladı.

10:58 Türkiye’ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın heyetinde bulunan ABD’li üst düzey bir yetkili, Türkiye‘nin düzenlediği operasyona ABD’nin havadan koruma desteği vereceğini söyledi.

10:48 CNN Türk canlı yayınında, kara harekatını yürütecek tank, zırhlı araç ve askeri birliklerin Suriye sınırını geçtiği görüldü.

10:45 Cerablus’taki 81 hedef 294 top atışıyla vuruldu.

10:36 Reuters: İki Türk F-16’sı, Cerablus’taki IŞİD hedeflerini vurmak için Suriye sınırı üzerinde havada bekletiliyor.

10:30 Tankların bulunduğu Soylu mahallesindeki sosyal tesis, sağlık ve AFAD ekiplerinin karargahına dönüştürüldü. Sosyal tesisin bulunduğu bölgede çok sayıda ambulansın hazır bekletildiği, yine bu alanda çadırlarla sahra hastanesi kurulduğu görüldü.

10:20 Cerablus operasyonunun tetiklediği güvenlik endişeleri ve dolar/TL’deki yükseliş sonrası hisse senetleri piyasası yüzde 2 civarı satıcılı. Açılış sonrası 75,113 puana kadar gerileyerek yüzde 3’e yakın eksiye geçen BIST-100 endeksi saat 10:15’te yüzde 1.95 düşüşle 75,823 puanda seyrediyor. Dün saat 17:15’te 2.9370/2.9380 seviyesindeki dolar/TL bu sabah 2.9689’a kadar yükseldikten sonra saat 10:%15’te 2.9640/2.9646 seviyesinde.

10:00 İçişleri Bakanı Efkan Ala: Cerablus’ta koalisyon güçleri ve ılımlı muhalefetle birlikte hareket ediyoruz. Karkamış’taki vatandaşlarımız güvenli yerlere alındı. Yalnızca IŞİD değil, hemen yanı başımızdaki terör örgütlerinin Türkiye’yi tehdit etmesine imkan verilmeyecektir.

9:45 PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin Cerablus operasyonuna, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajlarla tepki gösterdi: “Türkiye, Suriye bataklığında… IŞİD gibi yenilgiye uğrayacaklar. Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir.”

9:40 Cerablus’ta IŞİD’e karşı başlatılan harekatın adının ‘Fırat Kalkanı’ olduğu belirtildi.

9:20 Görgü tanıkları ve askeri kaynakların verdiği bilgiye göre IŞİD de havan topuyla karşılık verdi. Cerablus’tan atılan havan topu, Karkamış yakınlarında boş bir araziye düştü.

8:30 CNN Türk canlı yayınındaki görüntülerde, TSK’ya ait tankların sınırın sıfır noktasına konuşlandığı görüldü.

8:09 DHA: Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları dahil tüm komuta kademesi, operasyonu Harekat Merkezi’nden yönetiyor.

08:05 Reuters: Türk jetleri, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarıyla birlikte Cerablus’taki IŞİD hedeflerini vuruyor.

Demokratik Suriye Güçleri'nin Menbiç'i IŞİD'in elinden almasıyla Suriye'deki son durum.

Demokratik Suriye Güçleri’nin Menbiç’i IŞİD’in elinden almasının ardından Suriye’deki son durum.

08:00 DHA: İlk hava saldırısı sabah saat 06:08’de yapıldı. Ardından 06:10 ve 06:30’da da Cerablus havadan vuruldu.

07:50 Saat 06:08’den bu yana  F16 uçakları  Cerablus’ta 12 hedefi vurdu.

07:45 Askeri kaynaklar: Türkiye’de sınır hattı üzerinde konuşlu tanklarla, Suriye tarafında anlık çıkan ve görünür IŞİD hedefleri vuruluyor. Operasyona Türk Hava Kuvvetleri’ne ait jetler de katılıyor.

07:32 CNN Türk yayınında, koridorun açılması durumunda kara harekatının da bu sabahtan itibaren başlatılabileceği belirtildi.

 

07:20 Reuters: Türk Özel Kuvvetleri’ne bağlı askerler, Cerablus’ta konuşlandı, kara herekatı için koridor açılmasını bekliyor.

06.15: IŞİD’in kara harekatına engel olmak amacıyla yerleştirdiği mayınları temizlemek için Keklice civarına zırhlı mayın temizleyiciler ve iş makineleri sokuldu.

04:00 Obüs atışlarıyla IŞİD’e yönelik Cerablus operasyonu başladı.

Son Güncelleme: 29.08.2016 10:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.