Dava Kaybeden Meslek Odaları Neden ve Kime Ağlaşıyor?

Meslek odaları, Ankara'da özellikle Ankara kent bütününü ilgilendiren ana proje konularında yani Büyük ölçekli projelerde dava üstüne dava kaybediyor.

Dava Kaybeden Meslek Odaları Neden ve Kime Ağlaşıyor?

Meslek odaları, Ankara'da özellikle Ankara kent bütününü ilgilendiren ana proje konularında yani Büyük ölçekli projelerde dava üstüne dava kaybediyor.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
16 Kasım 2017 Perşembe 18:40
Dava Kaybeden Meslek Odaları Neden ve Kime  Ağlaşıyor?

Şehir Plancısı Tahir Çalgüner'e bunun nedenlerini sorduk. Teknik  ve hukuki kalibresi yüksek olmayan usül hukukunu gözetmeyen  davalar ve naylon davalar  açılırsa  kaybedilir diyen Çalgüner;  Meslek odaları bunu  artık alışkanlık haline getirdi. dedi.

Şehir Plancıları Odası yönetimini bu konularda ehliyetli bir oda olatrak  görmediğini söyleyen Çalgüner ;  Son dönem  Ankara kent bütününü ilgilendiren  özellikle  "kentsel alan içi"  ana davalarının kaybedilmesinin nedenlerini sadece yargıya yüklemek  doğru değildir  diyen Çalgüner'in  bazı saptamaları şöyle;

Şehir plancıları odası  yakın zamanda kaybedilen  AOÇ davası ile ilgili bir davada  odanın internet sitesinde bir basın açıklaması yayınlamış özetle; yeni Ankara ana planından bizim nereden haberimiz olacaktı gibi akla ziyan bir acıklama yapmış.Günlük  gazetesi okuyan herkez biliyor da, O da baskanı Emre Sevim nasıl bilmiyor.Hayret diyorum.

Mesala aklıma gelen  birkaç örnek daha; Bunlarda Mimarlar Odası'ndan.

1. Dava ulus bölgesindeki  bir kamulaştırma ile ilgili...zaten tarafları belli....sen niye dava açarsın. Danıştay'ın verdiği karar zekice ve doğru.


2. AOÇ davası  ve Ankapark diye Asliye hukuk mahkemesinde açılan  "vasiyet" davasına yine aynı gerekçeden red verildi. Karar doğru.


3. "Bireysel" başvuru hakkından ANAYASA mahkemesine  yine aynı konuyu götürdüler.....yine aynı gerekçeden red verildi. Karar  yine doğru.Yani Ehliyetsizlikten red.

4. Bakanlar kurulunun  Ulus yenileme bölgesi kararının iptali yönünde  de aynı şekilde 14. .Danıştay'ın verdiği  karar red kararı yine doğru.Planı yapıldığında dava açılır.Yani önceden dava açılmaz.

Peki bunları bile bile neden yaptılar? Bu sorunun cevabı onlarda!!

Bu arada;  ODTÜ yolları,  "Tavşan plan"  AUAP 2038 Planını - Yeni Ankara  çevre düzeni planı 2038  -  2017/  116 sayılı Bmk kararını unutmayalım.......Bu hızla ve bu kafayla  giderlerse onları da kaybederler.Davasını bilmeyene hakim ne yapsın.Şahit mi olsun diyerek Siyaseten ağlaşmak  toplumum ve meslaek camiasının  yararına değildir . diye sözlerine devam etti.

Sonrasında ise; 
"15 Temmuz öncesi idari yargı Gökçek'e kan kusturdu. 15 temmuz sonrası  idari Yargı  halen daha içinde  kripto cemaatci barındırsada;  Meslek odalarına.. kan kusturdu.Bu  dörtlü grubun her iki dönemde  de dolaylı ve dolaysız  farklı dirsek temasları olmuştur." 

O dönmelerde basına yansıyan haber ve demeçlerden de görüleceği üzere; "  Gülen Cemaati- Akademisyenler - Odalar-Gökçek"  bermuda şeytan güç dörtgeninde dava edilecek konular ve alınan kararlar özenle belirlenmeye başlamıştı.

En son olarak 15 temmuz sonrası;  bu savaştan Yorulan taraflar;  "planlama disiplini ve meslek etiğini yok edici alaınan bazı ana kararları  ve kritik  projeleri görmezden gelme pahasına bile;  danışıklı dövüş gereği  "naylon  idari mahkeme davalaşmalarına" kadar  dönüştürdü  işi . Umarım bu durum geçici olur ve yeni Ankara Büyük şehir Belediye başkanı döneminde işler normalleşir ve meslek camiası da huzura kavuşurda., Ankara kenti zımmende olsa  aralarında ikiye bölünmez  dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.