Erdoğan'ın dava açmadığı tek iddia!

NOKTA | Melik NAHİD

Erdoğan'ın dava açmadığı tek iddia!

NOKTA | Melik NAHİD

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
26 Nisan 2016 Salı 11:40
Erdoğan'ın dava açmadığı tek iddia!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar hakkındaki hemen hemen her eleştiriye, iddiaya dava açtı, sadece bir iddia hariç! O da üniversite diplomasının sahte olduğuyla ilgili iddialar.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimleri arefesinde Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı gündeme gelince, üniversite diploması da gündeme gelmiş, gazetecilerin sorusu üzerine Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, “Erdoğan’ın diploması konusunda bilgi veremeyiz” cevabı vermişti.

2014 yılında Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığının yeniden ve güçlü biçimde gündeme gelmesiyle birlikte dönemin MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, yıllardır konuşulan ancak kamuoyu önünde hiç tartışılmayan bir iddiayı gündeme getirdi:

"Erdoğan cumhurbaşkanı olamaz. Cumhurbaşkanı olmak için 4 yıllık fakülte mezunu olmak gerekir. Erdoğan'ın mezun olduğunu söylediği Sultanahmet’teki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 3 yıllıktı. Onun mezun olduğu zaman 3 yıllıktı..."

İşte o günden bu yana Erdoğan'ın diplamasıyla ilgili tartışma sona ermedi. Erdoğan da bugüne kadar "diploması sahte" diyen hiçkimseye dava açmadı.

OKULUN ADI 'İDARİ' Mİ 'TİCARİ' Mİ?

Halaçoğlu'nun "Erdoğan 4 yıllık üniversite mezunu değil" iddiası üzerine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, Erdoğan'ın 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu belirtip, Erdoğan'a ait diplomanın resmini yayınladı.

Rektör Gül, yazılı açıklamasında da "Sayın Başbakanımız, T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi'nden 1980-1981 öğretim yılı Şubat döneminde mezun olmuştur" dedi. Ancak Gül'ün yayınladığı diplomada Erdoğan'ın mezun olduğu üniversitenin adı, yazılı açıklamadakiyle tutmuyordu. Açıklamada "T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi' denilirken, yayınlanan diplomada okulun adı "T.C. İstanbul İktisadi ve İDARİ Bilimler Fakültesi' olarak yazıyordu.

SORU: Okulun adı 'Ticari bilimler' mi yoksa 'İdari Bilimler' mi?.

Erdoğan için düzenlenen Geçici Mezuniyet Belgesi'nde "Fotoğrafı yukarıda onaylanmış bulunan" deniliyor. Ancak Geçici Mezuniyet Belgesinde Erdoğan'ın fotoğrafı yer almıyor.

REKTÖRÜN VERDİĞİ İSİMLE, BİYOGRAFİDEKİ İSİM DE FARKLI

Aynı durum Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesindeki Erdoğan'ın biyografisinde de dikkat çekiyor. Sitedeki biyografide "Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu" deniliyor.

Rektör Gül'ün yazılı açıklamasındaki okulun adı ile Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesindeki Erdoğan'ın biyografisindeki okul isimleri de birbirini tutmuyor.

SORU: Okulun adı "T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi TİCARİ Bilimler Fakültesi" mi, "Marmara Üniversitesi İktisadî ve TİCARİ Bilimler Fakültesi' mi? Yoksa diplomada yazdığı gibi "T.C. İstanbul İktisadi ve İDARİ Bilimler Fakültesi" mi?

Bir üniversite rektörü, kendi üniversitesinde fakültenin ismini bilmez mi, yoksa bilir de 'resmi yazı'da aynı yanlışı defalarca yapabilir mi?

Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül'ün 2014 tarihinde yayınladığı Erdoğan'a ait diploma resminde rektör ve dekan imzası bulunmuyor.

İKİ BELGEDEKİ DEKAN FARKI!

Erdoğan'a ait bugüne kadar bir "geçici mezuniyet belgesi" ile 2 farklı diploma yansıdı kamuoyuna. 3.4.1981 tarihli "Geçici Mezuniyet Belgesi"ne göre Erdoğan "T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi"den mezun oldu. Marmara Üniversetisi Rektörü Zafer Gül'ün yayınladığı üniversite diplomasına göre ise Erdoğan "T.C. Marmara Üniversitesi İstanbul İktisadi ve İDARİ Bilimler Fakültesi"nden mezun oldu.

SORU: İki belge arasındaki isim farkını geçiyoruz ancak 'Geçici Belge'de dekan Doç. Dr. Sinan Artan iken, diplomada dekan olarak Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel imzası var. İki belge arasında dekan mı değişti?

O DİPLOMADA ISLAK İMZA NEDEN YOK?

Erdoğan'ın geçici mezuniyet belgesi ile diploması arasındaki bir diğer fark da, ıslak imzalar oldu. Geçici Mezuniyet Belgesi'nde Dekan Sinan Artan'ın ıslak imzası yer alırken, üniversitenin yayınladığı diplomada ne dekan Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel'in ne de rektör Prof. Dr. Orhan Oğuz'un ıslak imzaları bulunmuyor.

SORU: Burada soruyu biz sormuyoruz. Diploma iddialarını ilk dile getiren Yusuf Halaçoğlu soruyor; Herkesin üniversite diplomasında ıslak imza var iken, Erdoğan'ın diplomasında ıslak imzalar neden yok?

1982 YILINDA KURULAN ÜNİVERSİTE 1981'DE DİPLOMA MI VERDİ?

Erdoğan'ın hem biyografisinde, hem geçici mezuniyet belgesinde hem de Rektör Gül'ün yayınladığı üniversite diplomasında mezuniyet tarihi Şubat 1981 olarak yer alıyor. Ancak Marmara Üniversitesi, Temmuz 1982 tarihinde kuruldu.

SORU: Bugüne kadar Erdoğan'ın diplomasiyle ilgili en çok sorulan soru belki de bu oldu; "1982 tarihinde kurulan bir üniversite 1981 yılında mezun olan birisine nasıl diploma verdi?"

Erdoğan'ın 2004 tarihinde İstanbul 15. Noteri'ne onaylattığı diploma fotokopisinde hem rektör hem de dekanın ıslak imzaları bulunuyor.

DİPLOMASINI 32 YIL BOYUNCA ALMADI MI?

Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül, Erdoğan'ın diplomasının fotoğrafını yayınlamıştı. Ancak, üniversite diplomaları sadece bir nüsha olarak hazırlanıyor ve mezun olan öğrenciye teslim ediliyor. Öğrenci de çalışma hayatında bu diplomayı asıl ya da noterden onaylattığı suretler şeklinde kullanıyor. Erdoğan'ın 1981 tarihinde mezun olduktan sonra diplomasını hem askerlik, hem de iş hayatında kullandığı, girdiği seçimlerde ibraz ettiği düşünüldüğünde kafalar karışıyor.

SORU: 1981 yılında mezun olan Erdoğan, o tarihten sonra diplomasını almadı mı? Hiçbir resmi işinde o diplomayı kullanmadı mı? Aldı ve kullandı ise tek nüsha diplomanın Nisan 2014'te üniversitede ne işi var? Çünkü Rektör Gül, diplomayı 2014 tarihinde paylaştı kamuoyuyla.

İKİ FARKLI DİPLOMA YAYINLANDI

Marmara Rektörü Zafer Gül'ün açıklamasının ardından Erdoğan'ın diploması olarak bir başka belge de daha gündeme geldi. Erdoğan ailesi ile ilgili kitaplar da yazan Ergenekon sanığı Ergun Poyraz, Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül'ün Erdoğan'ın diplomasını yayınlamasının ardından, Erdoğan'a ait olduğunu iddia ettiği noter onayla bir diploma fotokopisini yayınladı.

"Erdoğan'ın 1994 yılında noterden tasdik ettirdiği ve ortaya çıkaramadığı diplomayı da yayınlıyorum" diyen Poyraz, o diplomanın fotoğrafını yayınladı. Üzerinde İstanbul 15. Noteri'nin mührü ve imzası bulunan diploma örneğinde Rektör'ün yayınladığı diploma ile iki temel fark göze çarptı.

Rektör'ün yayınladığı diplomada, bölüm, ünvan, mezuniyet tarihi, diploma numarası, öğrencinin ismi, rektör ve dekanın isimleri bilgisayar ile yazılmışken, Poyraz'ın yayınladığı noter tasdikli diploma örneğinde aynı bölümler el yazısı ile yazılmıştı.

İki diploma arasındaki bir diğer temel farklılık da Rektör'ün yayınladığı diplomada Rektör ve Dekan'ın imzası yer almazken, Poyraz'ın yayınladığı diplomada rektör ve dekanın ıslak imzaları yer alıyordu.

SORU: İki diploma arasındaki bu kadar büyük farkın sebebi neydi? Marmara Üniversitesi tartışmalar üzerine yeni bir diploma mı hazırlamıştı, yoksa Poyraz sahte bir diploma örneği mi yayınlamıştı? Eğer Ergün Poyraz sahte bir diploma örneği yayınlamış ise Erdoğan Poyraz'a bu konuda neden dava açmadı?

Rektör Gül, 13 Nisan 1994’de İstanbul 15. Noterliğinde onaylatılan diplomanın suretini noterden alıp yayınlamak yerine neden değişik imzasız bir diploma yayınlamıştı?

'YILLIK'TA DA ERDOĞAN'DAN İZ YOK

Erdoğan'ın mezun olduğu  İ.İ.T.İ.A Ticari Bilimler Fakültesi'nın 1980-81 okul yıllığında da Erdoğan'dan hiç bir iz bulunmuyor. Yıllık Hazırlama Komitesi ve Akademi Başkanı Prof. Dr. Orhan Oğuz, Dekan Doç. Dr. Sinan Artan ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Besim Akın’ın yazılarıyla başlayan yıllıkta, kürsülerde görev yapan öğretim görevlileri tanıtılırken, öğrencilerin tanıtıldığı bölümde, öğrencilerin kimilerinin fotoğraflı, kimilerininse fotoğrafsız tanıtımlarını yer alıyor. Yıllıkta, öğrencilerin sınıflarda, okul içerisinde ve okul gezilerindeki değişik fotoğrafları görülürken, bu fotoğraflarda da Erdoğan’a rastlanmıyor.

SORU: Erdoğan, yıllığa katılmamış, fotoğraf da verilmemiş olabilir. Ancak başka öğrencilerde olduğu gibi fotoğrafsız kısa bir tanıtımı neden yapılmadı, o kadar fotoğraf içerisinde Erdoğan'a ait neden bir iz bulunmuyor?

BİR HOCASI BİR ARKADAŞI ÇIKTI!

Erdoğan'ın İmam Hatip'ten arkadaşlarıyla kamuoyunun karşısına çıkarken, üniversiteden arkadaşlarıyla hiç görülmemesi, İmam hatip'ten hocaları ile fotoğrafları var iken, üniversiteden hocalarıyla tek bir fotoğrafının bile yayınlanmamış olması da kafalarda soru işaretleri oluşturuyordu.

Bugüne kadar "Erdoğan'ın üniversiteden sınıf arkadaşıyım" diyen tek bir kişi çıktı. O da aynı zamanda İsrail vatandaşı olan ve İsrail'de yaşayan yazar Rafeel Sadi idi. Sadi, "Aksaray Meslek Yüksek Okulu’nda dört yıl birlikte okuduk. Çok samimi değildik, ancak selamlaşırdık" dedi.

Erdoğan'ın üniversitede hocalığını yaptım diyen tek kişi de eski CHP milletvekili Aydın Ayaydın oldu. Ayaydın, Erdoğan'ın 4 yıllık eğitim veren İktisat ve Ticaret Yüksekokulu'nu bitirdiğini, 4 yıl boyunca üniversitede Erdoğan'ın hocalığını yaptığını söyledi.

Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili iddialardan en elle tutulanı bunlar. Bu iddiaları ilk kez de duymuyor ve okumuyorsunuz. Ancak, her eleştiriye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili iddialar karşısında sessiz kalması kafaları karıştırıyor.

Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili tartışmalar sürerken, Türkiye gündemine bu sefer Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2004 yılında ABD’de katolik St. John’s Üniversitesi’nden aldığı ‘Fahri Hukuk Diploması’nı 300 bin dolar karşılığı aldığı iddiası gündeme geldi. Bu olayın içinde olan iki isimden dekan, yolsuzluk suçlamaları sonucu intihar ederken, aynı suçlamaların muhatabı rektör de istifa etti.

NASIL YEDEK SUBAY OLDU?

Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili tartışmalarda "4 yıllık üniversite mezunu" diyenlerin elindeki en büyük kanıtlardan birisi de Erdoğan'ın askerliğini yedek subay yani asteğmen olarak yapmış olduğunu gösteren fotoğraflar oluyor. Ancak, 1986 yılına kadar yasalar gereği yüksekokul mezunlarının da yedek subay olarak askerlik yaptıklarını hatırlatmakta fayda var. 

NOKTA |

Son Güncelleme: 26.04.2016 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.