Kara bitti, denizi yağmalayacaklar

Bakanlığın Kıyı Kanunu Yönetmenliği’nde yaptığı değişik kıyıların ve denizlerin yağmalanmasının önünü açacak.

25 Ekim 2020 Pazar 11:20
Kara bitti, denizi yağmalayacaklar

C¸evre ve S¸ehircilik Bakanlıgˆı Kıyı Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yo¨netmeligˆin bazı maddelerinde degˆis¸ikligˆe gitti. Resmi Gazete’de c¸ıkan, Kıyı Kenar C¸izgisi ile ilgili olan Kısmi Yapılas¸ma tanımına ‘Barınak, Tonoz Sistemleri, Rekreatif Amac¸lı I·skele’ bo¨lu¨mleri de eklendi.

Bakanlıgˆın yeni balıkc¸ı barınagˆı tanımına go¨re, emsali karar alanının yu¨zde 2’sinde yu¨ksekligˆi 6 buc¸uk metreyi ve 2 buc¸uk katı as¸mayacak s¸ekilde sosyal ve teknik alt yapı tesisleri kurulabilecek.

Yo¨netmelikte ‘Barınak’ tanımı da degˆis¸ti. Yeni tanıma go¨re kıyılarda, emsal kara alanın yu¨zde 5’ini gec¸meyecek, asma kat ile birlikte 5 buc¸uk metreyi gec¸meyen barınaklar yapılabilecek.

BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre, kıyılarda ve denizlerde yapılas¸maya neden olacak yo¨netmeligˆe ilis¸kin uzmanlar, koruma ilkelerini bos¸a du¨s¸u¨rerek yasa dıs¸ı uygulamaları yasal hale getirilmeye c¸alıs¸ıldıgˆını belirtti. Yapılan degˆis¸iklikleri degˆerlendiren TMMOB Mimarlar Odası I·stanbul Bu¨yu¨kkent S¸ube Bas¸kanı Esin Ko¨ymen, “Kıyılarda yapılan yasa dıs¸ı uygulamaları yasal hale getirme c¸abası” dedi.

KANAL I·STANBUL’U KAPSIYOR

Degˆis¸iklikte belirtilen sosyal ve teknik alt yapı tesislerine ilis¸kin konus¸an Ko¨ymen, “Dolgu alanlarında akaryakıt istasyonu yapılabilecegˆi belirtiliyor. Bu istasyonlar deniz ve kara arac¸larına hizmet verebilir. Burada aklan gelen ilk s¸ey Kanal I·stanbul Projesi” dedi.

Tonoz sistemlerine ilis¸kin degˆis¸iklikle dogˆal koyların tehlike altına girdigˆini ifade eden Ko¨ymen, “Dogˆal koy ve ada c¸evrelerinde tonoz sistemlerinin kurulacagˆından so¨z ediliyor. I·skele bulunmayan yerlerde ac¸ık denizlere kurulacak tonoz sistemleri gemilerin bagˆlanacagˆı yer. Bu sistemlerin ‘gerekli’ go¨ru¨ldu¨gˆu¨ yerler ise yine dogˆal koylar” ifadelerini kullandı.

YAPAY ADACIKLAR KURACAKLAR

Yo¨netmelikte degˆis¸iklerden birisi de ‘kıyı’ ibaresinden sonra ‘deniz’ kelimesinin getirilmesi oldu. Bu ibarenin kıyıların ardından denizlerin de parsellenerek imara ac¸ılacagˆı anlamına geldigˆini belirten Ko¨ymen, “Denizde de imar planı hazırlanabilecek ve yapıların yu¨kselecegˆi anlamına geliyor. Yapay adacıkların o¨nu¨nu¨ ac¸acak ve adacıklar ic¸in imar planları hazırlanabilecek” diye konus¸tu.

MI·LLET BAHC¸ESI· YAPILABI·LECEK

Kıyı dolgularında millet bahc¸esinin yapılmasının o¨nu¨nu¨n ac¸ıldıgˆını belirten Ko¨ymen, “Kıyı dolgularında millet bahc¸esi yapılabilecek. Yani kıyılarda, dolgu alanlarında yeme ic¸me u¨nitelerinin, camilerin yapılabilecegˆi anlamına geliyor” dedi.

Fırat ve Dicle’nin kapsadıgˆı alanlarının tanımının da degˆis¸tigˆini ifade eden Ko¨ymen, “Hevsel Bahc¸eleri’nde yaptıklarına kılıf hazırladılar. Sadece kıyılarda degˆil dogˆuda da yapılas¸manın o¨nu¨ ac¸ılıyor. I·ki bu¨yu¨k nehrin kollarını genis¸leterek yapılas¸masının yolunu ac¸an bir du¨zenleme getirdiler” diye konus¸tu.

SIKIS¸TIKC¸A YO¨NETMELI·K C¸IKARIYORLAR

I·ktidarın sıkıs¸tıgˆı her noktayı yo¨netmelikle as¸maya c¸alıs¸tıgˆını ifade eden Ko¨ymen s¸o¨yle konus¸tu:

“Kıyı kanunlara aykırılık nedeniyle ac¸tıgˆımız davalar vardı. Sıkıs¸tırdıkları her noktayı bu yo¨netmelikle as¸mak istiyorlar. Marmara’da yapay adaların olus¸ması bekleniyor. Denizde dolgu ve onların yapılas¸masını ic¸eriyor.”

KORUMA I·LKELERI·NI· BOS¸A DU¨S¸U¨RMEK I·STI·YORLAR

Salda ic¸in imar planları askıdayken yapılan bu degˆis¸ikligˆin itirazları bos¸a du¨s¸u¨rme hamlesi olarak degˆerlendiren yas¸am savunucusu Mimar Birsen Tanyeri ise, “O¨C¸K, dogˆal ve arkeolojik sit alanlarında deniz ve go¨l kıyılarının yapılas¸masına neden olacak. Koruma ilke kararlarını kaldıran bir degˆis¸iklik. Salda, Olimpos gibi o¨zel koruma alanlarını yakından ilgilendiriyor. Kıyılarda korunan alanlardaki yapılas¸mayı kalıcı hale getiriyor. Kabul edilebilir bir s¸ey degˆil. Dogˆaya zarar verecegˆi as¸ikar olan birtakım uygulamaların yasallas¸ması anlamına geliyor. Tu¨rkiye’nin bir c¸ok kıyısında yapılas¸mayı resmi hale getiriyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.