ODTÜ' YE YOL YAPMA, HAVARAY YAP

ODTÜ'de yapılması planlanan ikinci ve üçüncü yol tartışmaları giderek büyüyor. 2. ODTÜ yolu için alternatif olarak Melih Gökçek'e MONORAY'ı öneren ODTÜ ve Gazi Üniversitesi akademisyenleri böylece, "ağaç katliamının önüne geçileceğini" savundular.ODTÜ Rektörünün Metrobüs ulaşım danışmanı Türkiye temsilcisi ODTÜ 'lü Erhan ÖNCÜ'nün etkisi altında kalarak MONORAY alternatifini değerlendirmediğine vurgu yaptılar.

ODTÜ' YE YOL YAPMA, HAVARAY YAP

ODTÜ'de yapılması planlanan ikinci ve üçüncü yol tartışmaları giderek büyüyor. 2. ODTÜ yolu için alternatif olarak Melih Gökçek'e MONORAY'ı öneren ODTÜ ve Gazi Üniversitesi akademisyenleri böylece, "ağaç katliamının önüne geçileceğini" savundular.ODTÜ Rektörünün Metrobüs ulaşım danışmanı Türkiye temsilcisi ODTÜ 'lü Erhan ÖNCÜ'nün etkisi altında kalarak MONORAY alternatifini değerlendirmediğine vurgu yaptılar.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
20 Temmuz 2017 Perşembe 19:32
ODTÜ' YE  YOL YAPMA,  HAVARAY YAP

İlk yolun yapımında birçok ağaç kesiminin yaşandığı ODTÜ'de ikinci yol yapımında da ağaç katliamı devam ediyor. ODTÜ'lü ve Gazi Üniversiteli akademisyenler ise bu duruma tepkili.


Gazi Üniversitesi akademisyenleri ve şehir plancısı Tahir Çalgüner, ODTÜ yoluna alternatif yol olarak sunduğu öneri tavsiyelerini şöyle sıraladı:


“Ankara kenti İnönü Bulvarı ekseninde kuzeyde kalan kentsel mahallelerin bu güzergahtan yararlanamayacağı açıktır. Kenttin Güney yarısı ile Eskişehir Yolu bağlantılı yolculuk üretim değerinin hepsinin Eskişehir yoluna çıkışının kırmızı hat üzerinden sağlanacağı ve bunun Bakanlıklar -Eskişehir yolu güzergahını rahatlatacağı iddiası, söz konusu By-Pass yolun ve kavşakların kent içi alanda olması nedeniyle bu yolculuk üretim hacminin yine Eskişehir ve Konya yolu kavşaklarına drene edilmesi trafik sıkışıklığını ötelemekten başka bir şey ifade etmez…Bağlantı yolları minimuma indirilmeli


Bu tür By-Pass yol atımlarının trafik açısından rahatlatılacağı hat ile şehrin dış kesiminden kavşaklandırılması ve hat menzilinin de ona göre uzun tutulması gerekirdi ki; Eskişehir yolunun kent içinde kalan ulaşım koridorundaki trafik sıkışıklığı rahatlayabilsin. Öncelikli olarak mevcut Eskişehir yoluna yapılan bağlantı noktalarının minimuma indirilmesi temel ilke olmalıydı.


İnşaatı devam eden By-Pass alternatif yolun yapımı; Eskişehir yolunun kent içinde kalan kısmı ile çok dar ve merkeze yakın biralanda lüzumsuz genişlik ve yüksek kademeli bir yol ile güzergahlaşmakta vekavşaklaşmaktadır. Dolayısıyla bu yolun "konuşlandığı ve sonlandığı yer “açısından, By-Pass yolun gerekçesine genel ruhuna ve mantığına evrenselplanlama ilkeleri açından da terstir.


ODTÜ kampus alanını ve yakın meskun mahalle alanının ortasından geçen bir yol güzergahına gerek yoktu. Öneri ulaşım şemamda bugüzergahın nereden geçirileceğini önerdiğimiz ulaşım şemasında belirttik.İki farklı yol tekgüzergah


”İki farklı yol yok. Tek güzergah var. Otoban yol; doğu batıaksında ve Eskişehir yoluna paralel ilerleyerek Vişnelik mevkiinde bağlantısıolacak… Sonra “Bilkent yolunu takiben Eskişehir yolunda ikinci bir dev kavşakyaparak bağlanacak.” Özetle. Etap yol, 1. etabın devamı olduğunun altını çizipasıl işleyecek güzergaha, yani sorunlu olan bu ana güzergahın koruma amaçlıODTÜ planına eklenmiştir.


İtiraz süresi 4 Kasımda sona eren ODTÜ koruma amaçlı planıhakkında değerlendirmelerim şöyle; 1. Vişnelik yakınlarından ODTÜ’ye saparakdoğu batı güzergahından geçecek ve tünel yol olarak yapılacağı iddia edilen yol(hazırlık binası arkasından) kamuoyunun gündeminden kaçırılarak plana işlenmiştir. Bu konuda önceki tarihlerde rektörlük ve bakanlık açıklamalarında bu bağlantıdan söz edilmemiştir. Asıl meselenin özü ve en önemli konu da bu Vişnelik bağlantı noktasıdır.


Bu bağlantı ile:


a) ODTÜ’nün tam ortasından otoban etkisinde bir yol geçecek ve Eskişehir yolu ile Konya yolu arasında bir hat kurulacaktır.


b) 100. yıl mahallesi ve Çiğdem mahallesi yolgeçen hanına dönecek. 100. yıl mahallesi böylelikle Anadolu Bulvarı yol trafiğine bir de Eskişehir Konya yolu trafiği eklenecektir.


Yol ile ilgili açılan davalarda bu teknik durum yeterince yansıtılmamıştır. Davalar yol üzerinden açılmış, güzergah konusu talep olarak gündeme getirilmemiştir. Dolayısıyla doğu batı ana aksına dava açılarak iki etap yolunda iptalini istemek mümkündür.


Özellikle ODTÜ kampüsünün içinden geçecek tünel yoluygulaması şu an için bir üst ana ulaşım planına referans vermemektedir. Endişem 2014 yılı itibariyle devreye sokulacak olan Ankara ulaşım ana planı 2038 planı ile bu ikinci etap yolun yasallaştırılması yönünde bir kılıf arayışına girilmesidir.

2. Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) herhangi bir düzenlemedenkaynaklı alana “bir değer artışı“ nın olması halinde ve bu değer artışını kamuya kazandıracak % 40′ lık bir oranın belediyeye sadece kamusal kullanımlar amacıyla ayrılacak alanı ifade eder.


Söz konusu kampüs alanı hazine arazisizidir. Ve değer artışını gerektirecek bir durum yoktur. Böylelikle Gökçek bu manevrası ile aslında bir değer artışı yaratılacağını zımnen de olsa itiraf etmektedir. Bu paydan yaratılacak ve belli bir noktaya toplanacak bir arazinin öncelikle kamusal alan kullanımına ayrılması daha sonrasında ise; Bir plan değişikliği ile bir AVM kullanımına tahsisini Gordion AVM örneğinde gördük. Dikkatli olmak ve hafızalarımızı canlı tutmak zorundayız. Ankara kamuoyuna eksik ve yanlış bilgilendirmeler yapılmak suretiyle zamana yayılı olarak oyalanmakta bilinçli olarak kafalar basın yolu ile karıştırılmakta ve konulara seyirci bırakılmaktadır.Monaray sisteme öneri ulaşım şeması ve açıklama


Kentin batı aksındaki, üniversiteler vadisini 3 üniversite birleştirilerek kaynaştıracak ve Eskişehir yolundan geçen metro hattı ileaktarım ve durak noktası olan monoray sistemi, ulaşım türü olarak ekolojist bir ulaşım türü ve seçeneğidir. Kullanımları, kampüsleri parçalayıcı değil bütünleştirici bir özellik taşımaktadır.


Hacettepe Üniversitesi’nden başlayan Bilkent Üniversitesi kavşağında oluşturulacak alt merkezden geçip, ODTÜ İngilizce hazırlık binalarının arkasından geçirilerek en son noktada Eskişehir yolu metro hattı ile bağlantısının sağlanarak tünel aktarımının yapılacağı bir ulaşım hattı ile yaklaşık 60 bin kişilik öğrenci kapasitesinin ulaşım talebinin karşılanması önerilmektedir.


Bu monoray hattının kullanıma açılmasıyla beraber Eskişehir yolunun trafik yükü de azalacaktır. Ankara kent merkezine erişim daha kolaylaşacaktır.


Konya yolunu Eskişehir yoluna birleştiren 2. Derecede toplayıcı taşıt yolu önerisi ise ODTÜ arazisinin (kampüsün değil) güneyinden geçilerek Konya yoluna bir kavşak bağlantısı ile bağlanması öneri olarak getirilmelidir. Bu By-Pass yol önerisinin de, en azından Eskişehir yolunun Ankara kenti uzak dış çeperinden geçirilmesi ile Eskişehir yolunun ağır taşıt trafik yükünü azaltacağı düşünülebilir.


Monoray raylı sisteme göre daha avantajlıMonoray seçeneği ise metro hattı ile entegre olması, kapasite ve hız açısından Ankara için düşünülebilecek daha uygulanabilir bir alternatif ulaşım türüdür. Monoray sistemlerinin dar “ayak izi” ve genel kullanım yollarını güzergah olarak fazlası ile kullanabiliyor olmasından dolaylı diğer geleneksel raylı sistemlere göre çok daha avantajlıdır.


Bu havada toplu taşıma sisteminin İstanbul ve İzmit’ten sonra Ankara için de ciddi olarak etüt edilmesinde fayda görüyoruz. 8 km hat, 5duraklı bir monoray sisteminin günlük yolcu kapasitesi 30 bin Maliyeti asfalt yol ile kıyaslandığında avantajlı. Kamulaştırma maliyeti yok. Kullanım irtifa bedeli var. Ekolojist bir ulaşım türü.


Rant artışı yaratma ihtimali yok


En önemlisi de taşıt yolu gibi çevresine arazi kullanım çekme ve rant artışı yaratma ihtimali yok. Monoray sisteminin metro ile entegre kullanabilecek tamamlayıcı bir ulaşım türü olarak teleferikten daha uygun bir seçenek olduğu anlaşılmaktadır.”Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e çağrıda bulunan Gazi Üniversitesi Akademisyenlerinden Tahir Çalgüner, "Ankara ulaşım ana planını" da (AUAP 2038) kamuoyuna açıklamaın vakti geldiğini belirttiler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kafamda deli sorular @Kafamda deli sorular 3 hafta önce

Benim de kafam da deli sorular var. Bu güzergahlar hangi bilimsel teknik analizlere dayanıyor? Yolculuk talepleri ortaya konmuş mu? Bir ulaşım talep tahmin modeli kurulmuş mu? Saatlik ve günlük yolcu sayıları nedir? Bu işler bu kadar kolay mı? Bir tecrübesi var mı yazarımızın?

Misafir Avatar
ebru 3 hafta önce @Kafamda deli sorular

http://www.durusgazetesi.com/guncel/atilla-kart-da-bakan-gulere-auap-2038-i-sormus-sisirme-h41075.html

Beğenmedim! (1)
Avatar
Kafamda deli sorular 4 hafta önce

Kimmiş bu akademisyenler. Ne zaman bir araya genişler nerde açıklama yapmışlar

Avatar
Cumbalı 4 hafta önce

Mantıklı bir öneri

Avatar
Çetin Göksu 3 hafta önce

Mezunlar derneği olarak bu monoray ışine cok sıcak bakıyoruz.

Avatar
Emincan 3 hafta önce

Çayyolu semt meclisinde de bu öneri kabul edildi ve Çankaya belediyedine sunuldu.