ODTU YOLLARINDA; AHMET ACAR VERDİ.. VERŞAN KÖK KURDELEYI GERDİ !!

ODTU 2. Yol hakkında bir açıklama yapan Rektör Verşan KOK'un son açıklaması şöyle:yorumsuz yayınlıyoruz.

ODTU YOLLARINDA; AHMET ACAR VERDİ.. VERŞAN KÖK KURDELEYI GERDİ !!

ODTU 2. Yol hakkında bir açıklama yapan Rektör Verşan KOK'un son açıklaması şöyle:yorumsuz yayınlıyoruz.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
31 Ağustos 2017 Perşembe 02:28
ODTU YOLLARINDA; AHMET ACAR VERDİ.. VERŞAN KÖK  KURDELEYI GERDİ !!

Bir süredir Üniversitemizi ilgilendiren yol güzergahları ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Bu konularda sizlere farklı ortamlarda bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca bu gelişmeler  ÜYK ve Senato toplantılarında da sık sık gündeme getirilmiştir. 


Son olarak, 15 Ağustos 2017 tarihinde bir basın toplantısı yapılarak Üniversitemizin konuyla ilgili görüşleri kamuoyu ile de paylaşılmıştır. Üniversitemizi ilgilendiren yol güzergahları ile ilgili olarak 22 Ağustos 2017 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Binası'nda, YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç'ın başkanlığında Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca, şahsım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek'in katılımları ile bir toplantı yapılmıştır. Son gelişmeler aynı gün öğleden sonra olağanüstü toplantıya çağrılan Üniversite Senatosu'nda da görüşülmüştür. Bu aşamada gelinen noktayı sizlerle paylaşmak isterim.


Tünel Yol:


Bilindiği gibi tünel yol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 04.06.2015 tarihinde onayladığı ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nda yer almaktaydı. Ancak, son aylarda bu konuyla ilgili Üniversitemizi endişelendiren çeşitli gelişmeler oldu. Bakanlığın askıya çıkardığı son  Plan Değişikliği Açıklama Raporunun 4.4. Onaylı Planlar başlığı altında, ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’ndan söz edilmediği saptandı. Ayrıca, plan değişikliklerinin plan notlarında ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planının 1.10 sayılı Plan Hükmünün “…tünel açmak için yüzeyde işlem veya inşaat yapılmayacaktır.” bölümü de ortadan kaldırılmıştı. Üniversitemiz bu değişikliklere süresi içinde itiraz etti.  Öte yandan Tünel yol ile ilgili plan değişikliği hazırlanırken Üniversitemiz ile paydaş toplantısı yapılmadı, kurumumuzun görüşü alınmadı. Askıdaki plan değişikliğinin 3. maddesi ise 04.06.2015 tarihli ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nın genel ilkelerine ve anılan 1.10 sayılı plan notuna kesinlikle uymamaktadır. 


Yükseköğretim Kurulu Binası'nda 22 Ağustos 2017 tarihinde yapılan toplantıda bu nedenlerle öncelikli olarak Tünel Yol konusu gündeme gelmiş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın plan değişikliği ile de işaret edildiği üzere bu yolun yüksek maliyet nedeniyle aç-kapa yöntemiyle yapılacağı tarafıma iletilmiştir. Bunun üzerine bu yöntemin Kampüsümüzün bütünlüğünü ve doğal yapısını tamamen bozacağını belirterek toplantının devam edebilmesi için tünelin kesinlikle aç-kapa yöntemi ile yapılmaması gerektiğini; tek çözümün yerin yaklaşık 30 metre altından açılacak tünel ile iki yolun (Bilkent ve Malazgirt Bulvarları) birleştirilebilmesi olduğunu belirttim. 2 saati aşan müzakereler sonunda bu yolun yerin yaklaşık 30 metre altından açılacak tünel yol olması konusundaki önerim kabul edildi. İleriki günlerde bu konuyla ilgili mutabakat metni imzalanacaktır. 


Batı Bölgesi Yolu (İncek Yolu Bağlantısı):


Yeni yapılan Şehir Hastanesi ile birlikte gündeme gelen ve Üniversitemizin batı kesimine isabet eden Bilkent Bulvarı bölgesinde öngörülen bu yol 22.06.2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi ilan panosunda askıya çıkarılmıştır (2016 yılı Aralık ayında Üniversitemizin konuya ilişkin görüşleri, dayanakları ile birlikte iletilmesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü bu görüşleri dikkate almayarak plan değişikliği yapmış ve askıya çıkarmıştır). Bu plan değişikliği ile ODTÜ arazisinden yaklaşık 4.8 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir yol geçmesi öngörülmektedir. Bu plan değişikliğine de süresi içinde itiraz edilmiş, ancak itiraz reddedilmiştir.


Yeni plan değişikliklerinde söz konusu bölgede var olan taşıt yolu altyapısının dikkate alınmadığı, ODTÜ arazisi ile Bilkent arasında mevcutta kuzey-güney yönünde bağlantıyı sağlayan İhsan Doğramacı Bulvarının Hastane bölgesiyle İncek Bulvarı arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla değerlendirilmesinin en geçerli çözüm olduğunu belirtmeme ve Yol Komisyonumuz tarafından önerilen 2 alternatifi (1- Önerilen yolun sınırımızdan geçmesi; 2- Mevcut yolun gidiş yolu olması, dönüş yolunun ise arazimizin sınırından geçmesi)  bilimsel olarak açıklamama rağmen, sınırımızdan geçen yolun büyük bir bölümünün bir vadi olması ve yol yapımına uygun olmaması gerekçesiyle bu alternatifler olumlu olarak değerlendirilmemiştir.


Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi ilan panosunda askıya çıkarılan planda arazi yapısı nedeniyle bu yolun Üniversitemiz arazisinin yaklaşık 35 hektarlık bir bölümünün kullanılması planlanmaktadır. 


Bu gelişmeler sonucunda yapılması planlanan bu yolun mümkün olduğu kadar batıya (en iyi ihtimalle Yol Komisyonumuzun önerdiği gibi sınırımıza) kaydırılması, daha dar yapılması (35 metre) ve önerilen yol için arazimizden kullanılan alan kadar yerin, ODTÜ’ye bitişik bir alandan arazi olarak Üniversitemize verilmesi, açılması öngörülen yol ile sınırımız arasında kalan alanın ağaçlandırılması konuları tarafımca gündeme getirilmiştir. Ayrıca yeni yol yapılırken önceliğin ağaçların taşınması ve kesilen ağaç kadar da yeni ağaç dikilmesi olması görüşmelerde ifade edilmiştir.

Son Güncelleme: 31.08.2017 02:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurullah 1 yıl önce

ODTU çöktü.

Avatar
Zübeyde Duman Ölmez 1 yıl önce

Daha ilginci hem Kemal Kılıçdaroğluna küfredip; hemde yardımcılarına, millet vekillerine soru önergeleri verdirmeyi başarıyorsun?