Sosyalistlerden savaş karşıtı açıklamalar: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

Sosyalistlerden savaş karşıtı açıklamalar: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

duruş gazetesi
duruş gazetesi
08 Ekim 2019 Salı 15:37
29 Okunma
Sosyalistlerden savaş karşıtı açıklamalar: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

Sosyalist emek örgütleri ve siyasi partiler, Saray’ın Suriye’ye yönelik başlattığı "Barış Pınarı" operasyona ilişkin savaş karşıtı açıklamalar yaptı. Açıklamalarda operasyon AKP-MHP ortaklığının varlıklarını devam ettirme savaşı olarak değerlendirildi

Halkevleri: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

Halkevleri, AKP iktidarının Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatmak istediği yeni savaşa karşı bir açıklama yayımladı. Tayyip Erdoğan’ın, iktidarının ömrünü biraz daha uzatabilmek için Türkiye’yi ateşe sürüklediğine dikkat çekilen Halkevleri açıklamasında, “Türkiye’nin savaşa değil barışa, emperyalizm işbirlikçiliğine değil bağımsızlığa ihtiyacı vardır. Çözüm Türk, Kürt, Arap halklarının savaşa ve emperyalist işgale son vermek üzere el ele vermesiyle mümkündür” denildi.

***

EMEP: “Bedel ödemeyi kabul etmeyelim, savaşa hayır!”

Emek Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada AKP’nin Suriye operasyonunu terörizme karşı mücadelenin bir parçası olarak lanse ettiği belirtilerek, “Bu bölgede on binlerce IŞİD militanının kontrolsüz kalmasına neden olacak bir operasyon da terörizme karşı bir operasyon olamaz” denildi. Sınır ötesi operasyonların işçiler ve emekçiler için ağır bedeller ödenmesi anlamına geldiğinin söylendiği açıklamada,  “Bu bedeli ödemeyi kabul etmiyoruz. İçeride ve dışarıda barış ve demokrasi, halkların kardeşçe ve bir arada yaşayabilmesi için savaşa hayır!” sözlerine yer verildi.

***

TİP: “Halkımız savaşa, ülkemiz onursuzluğa mahkum değildir: Türkiye’nin savaşa değil, işe ve ekmeğe ihtiyacı vardır!”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Saray Rejimi tarafından yeni ve sonuçları çok acı olacak bir uçuruma doğru sürüklendiği, ağır bir ekonomik krizden geçmekte olduğu ve krizin yükünün tümüyle işçilerinin sırtına yüklendiği belirtilerek “Türkiye emekçilerinin savaşa değil, işe ve ekmeğe ihtiyacı vardır” denildi.

***

ESP: “Rojava devrimini savunalım!”

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi yaptığı açıklamada “Rojava devrimi işçilerin, kadınların, gençlerin devrimidir. Rojava devrimi ezilen halkların devrimidir. Rojava Devrimi bizim devrimimizdir. Onu faşist sömürgeci devlete ve çetelerine karşı savunalım. Bulunduğumuz her yerde Rojava halklarının sesine ses olalım. İşgalci sömürgeciliğe karşı sokakta direnişi yükseltelim” denildi.

***

TÖP: “AKP-MHP’nin savaşına hayır, halkların kardeşliğine evet!”

Toplumsal Özgürlük Partisi:

31 Mart seçimlerinde alınan yenilgi, ekonomik krize karşı işçilerin ve emekçilerin “şimdilik” sınırlılık gösteren direnişleri, kayyım atamalarına karşı büyüyen Kürt halkının mücadelesi, kadın cinayetlerine karşı gösterilen tepkilerin sonucunda daha da büyüyen kadın mücadelesi ve Kazdağları’ndan Hasankeyf’e kadar uzanan ekoloji mücadelesi AKP-MHP iktidarını kaçamayacağı noktaya getirmiş durumda. Bu noktadan sıyrılmak isteyen iktidarın elinde kalan tek seçenek ise savaş.

AKP-MHP iktidarı başta olmak üzere ABD ve Rusya emperyalizminin kendi çıkarlarını korumak amacıyla ülkeyi ve bölgeyi ateşe atmalarına karşı çıkıyor, halkların kardeşliğini korumak ve güçlendirmek için bütün devrimci-demokrat ve yurtseverleri bir araya gelerek mücadeleyi yükseltmeleri çağrısında bulunuyoruz.

***

EHP: “Savaş siyasetini kesin Suriye’den elinizi çekin”

Emekçi Hareket Partisi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Savaş siyasetini kesin Suriye’den elinizi çekin Başka halkların yaşadığı topraklarda sürekli savaş çıkaranlar, bu operasyonların adına sürekli ‘barış’ isimleri vererek kendilerini meşru göstermeye çalışıyor” denildi.


Emekçi Hareket Partisi - EHP@emekci_hareket

Savaş siyasetini kesin
Suriye'den elinizi çekin

Başka halkların yaşadığı topraklarda sürekli savaş çıkaranlar, bu operasyonların adına sürekli "barış" isimleri vererek kendilerini meşru göstermeye çalışıyor.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
24
15:47 - 7 Eki 2019
Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.