Tahir Çalguner : Anıtkabir; Yaşayan bir Alandır.Defin Alanı Değildir.

ANITKABIR yapılaşmaya mı açılıyor iddialarına yanıt geldi.

Tahir Çalguner : Anıtkabir; Yaşayan bir Alandır.Defin Alanı Değildir.

ANITKABIR yapılaşmaya mı açılıyor iddialarına yanıt geldi.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
08 Aralık 2017 Cuma 11:55
Tahir Çalguner : Anıtkabir; Yaşayan bir Alandır.Defin Alanı Değildir.

Şehir plancısı Tahir Çalgüner ise; yaşanan durumu özetledi ve Mimarlar odasının bir bardak suda firtına kopardığını belirterek aşağıdaki açıklamayı yaptı."Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin nihai kararında ise kuzey-batıda bulunan toplam sekiz adet konutun -konutlar Anıtkabir Tarihi Sit Alanı sınırı

içinde değildir fakat etkileşim geçiş sahası içindedir"


  

Plan değişikliğine konu olan diğer bir mesele de Anıtkabir alanının güney-batısında kalan ve bugün halihazırda askeriye lojmanları olarak.kullanılan alanına ilişkindir .


Meclis  kararından anlaşıldığı üzere bu alan Bayındırlık ve İskân Bakanlığının 07.10.2008 tarih ve 6062  Olur’uyla “askeri alan” olarak işlenmiş daha sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce “park” alanına çevrilmiştir. Alana ilişkin neden farklı kurumlar tarafından farklı ve birbirleriyle çelişen planlar üretildiği konusunda bilgiye haiz değiliz bu bilgiyi de yazışmalarımız ve görüşmelerimiz neticesinde elde etmeyi umuyoruz. Nihai planda ise bu alanın tekrardan.askeri alana dönüştürüldüğü görülmektedir. Bu alan.Anıtkabir Tarihi Sit Alanı içerisinde yer almaktadır fakat Anıtkabir ile aynı yapı adası içinde değildir. Kamuoyunda bu lojmanların kaçak oldukları ve bu plan ile legalleştirildikleri yönünde tartışmalar yürütülmektedir. 


Belirtmek gerekir ki önceden bir plana dayanarak yapılaşan ruhsat ve iskân belgesi işlemlerini gerçekleştirmiş yapılaşmalar daha sonra plan

değişikliğine maruz kaldıklarında kaçak olarak adlandırılamazlar. Bu ifade Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in geçtiğimiz yıllarda

“ODTÜ kaçaktır, yıkacağım.” söylemiyle benzeşmektedir.


Ayrıca alanın; "Öngörüm bölgesi" konut silüetini bozmayacak  özel imar durumu kararlarına ihtiyaç var.Yaşayan bir bölge ve yaşam alanları ile çevrili bir alanın kalbinde olması vasiyete de uygun dedi.


Mimarlar odası Başkanı ne demişti:  


Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen yıl mayıs ayında “Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı” değişikliklerine ilişkin meclis kararının planları bir yıl sonra askıya çıktı.Birgün'de yer alan habere göre, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen yıl mayıs ayında aldığı kararla 1/5000 ölçekli nazım 1/1000 ölçekli “Anıtkabir Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” değişikliğine gitmesine tepki gösteren  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Kişilere ait alanların kamulaştırıldığını" ifade ederek, 'Anıtkabir'in Tarihi Sit Alanı'ndaki park alanı olarak gösterilen alanın askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmayla karşı karşıya bırakıldığını söyledi. 


Ankara Şube Başkanı Candan, plan değişikliği ile Anıtkabir Tarihi Sit Alanı'ndaki park alanı olarak gösterilen alanın askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmayla karşı karşıya bırakıldığını, Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün bulunduğu 37 bin 960 metrekarelik alanın yıkılması durumunda da 12,50 metre yüksekliğinde yaklaşık 12 bin metrekarelik yapılaşma öngörüldüğünü ifade etti. 

“Anıtkabir ne kışla ne de konut alanıdır. dedi.

Son Güncelleme: 08.12.2017 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çınar abi 12 ay önce

Anitkabirı cevresinden yalitmak ve militarlasrirmak iyi cozum degil.