Tahir Çalgüner yazdı: Bir Akademisyeni, Doktora Tezinden Tanımak

Bir çağcıl üniversite yapılanması içinde olması gereken 3 (üç) temel akademisyen tiplemesinden bahsedilebilinir.

Tahir Çalgüner yazdı: Bir Akademisyeni, Doktora Tezinden Tanımak

Bir çağcıl üniversite yapılanması içinde olması gereken 3 (üç) temel akademisyen tiplemesinden bahsedilebilinir.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
26 Mayıs 2017 Cuma 09:55
Tahir Çalgüner yazdı: Bir Akademisyeni,  Doktora Tezinden Tanımak

a) Bilimciler; (Amaçları bilim yapmaktır) Bu gruptaki öğretim üyeleri çoğunlukla erkektir ve bekârdır. Bürokrasiyi sevmezler. Samimi ve saf kişilerdir. Dağınık pasaklıdır ve özellikle unutkanlıkları ile ünlüdür.. Üniversitenin motor dairesi olan bu kişilerin çalkantılı ve sıra dışı bir hayatları olduğu bilinmektedir. Damarlarına basılmadığı sürece kimseye zararları yoktur. Efendi , edepli insanlardır. Tek tabanca dolaşırlar. Esprili olanları makbul dür.b) Ara elemanlar; (M. E. B “ a bağlı meslek yüksek okulları modeline benzer bir yapıdır.) Denileni tereddütsüz yaparlar. Saat başına ücret alırlar. Bu yüzden profesyonel insanlardır. Materyalist dünya görüşüne sahiptirler. Genelde liberal görüşe sahip kişiler bu grubu oluşturur. İmaj ve görüntü onlar için her şeydir. Bu grup; asistan iken devşirme yöntemine göre seçilir. Başlangıçta bir hocaya bağlı olarak çalışır, sonrasında ise ilişkileri bağımlı bir hal alır. “Çok para kazanırız, senin geleceğin parlak, bu iş senin doktoranla da ilgili olacak…vb.vb.) şeklindeki vaatlerle , ön-psikolojik eğitim – (deneme) sürecinden de geçen adaylar, öğr. gör. (Dr.) yapılırlar. Adeta bu kişiler üniversitenin özel kalem odası gibi işlev görürler. Zaman zaman, a) ve c) şıklarının temsilcileri tarafından alaya alındıkları gözlenmiştir. Kimseye yaranamazlar.c) Hocalar; (Ders vermeyi ve anlatmayı çok severler ve bundan haz duyarlar. İtahatkar ve saygılıdırlar. Boş zamanlarını a) ve b) kategorisindeki akademisyenlere tecrübeleri ışığında öğütler vererek geçirir. Emekçi kesim oldukları için en garibanlar bu akademisyen tipidir. Asansör içinde yüksek sesle konuşmaları, ve sinik-kompleks takıntıları temel özelliklerindendir. Kehanetlerini gerçekleştirmeye yönelik okunası makaleler yazar dururlar ….Okumadan her belgenin altına imza atan akademisyen vasıfları olmayan  kişiler genelde bu ürkek imzacılar  grrubundan  çıkar.Talimatla iş yapar.Korktuklarında adeta bir civciv gibi birbirlerine sıgınarak kümeleşme eğilimi gösterirler.


Çağın ötesini yakalayan çağdaş üniversitenin , “”Çağcıl üniversiteden”” geçtiği gerçeğini unutmamız gerekir. Bu evrensel ve aynı zamanda yerel bir bilgidir. Bu bağlamda, yazımda yer alan her seçenekteki öğretim elemanlarına, yatırım yapmak onları empati ile kucaklayarak sahip çıkmak ve saygı göstermek her çeşit akademisyenin ve yönetimlerin görevi olmalıdır.Toplum olarak; Toplumun kaymak tabakasını oluşturan akademia “ mızın, siyasete alternatif bir şekilde toplumsallaştırılması projesi, başta Y.Ö.K “ün bir kamusal görevidir .Her şıkta gruplandırılan akademisyenleri aynı kefeye koymadan, eğitim ve öğretim ders izlenceleri, görevlendirmeleri bu üçlü yapı esas alınarak bilinçli bir şekilde güncelleştirilmelidir.Böylelikle; belirtilen bu üç temel saç ayağı ayırımı üzerine temellendirilmiş; lisans eğitimi, doktora ve döner sermaye hizmetlerinin erbaplarına tahsisi ile akademik personelin mutluluk ve yenilikçilik katsayısı da yükseltilmiş olacaktır.Ancak bu şekilde; amacına uygun geliştirilmesi düşünülen öneri ulusal bilim ve üniversite politikası ile; akademik kurumları, a) Kışlaya b) devlet dairelerine c) ticarethaneye benzeten yerleşik popüler söylemin önüne geçilebilmesi mümkündür.Üç temel grubu da kapsayan bir reformist model ile üniversitelerimiz; toplumsal bir yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan “ Kemalist” düşünceye odaklı çağdaş bilim mevzileri haline gelebilirler.Eflatun “un dediği gibi; “Küçük şeylere fazla önem verenler, elinden büyük şeyler gelmeyenlerdir ”. Bölüm müdürlüğü ile “ Bölüm başkanlığı ” arasındaki beceriksel farkı da bu bağlamda değerlendirmek mümkündür.Bu çağcıl saptamayı eğer doğru yapamaz ve özeleştiri mekanizmalarımızı çalıştıramazsak ; her dalda at koşturma heveslisi, (sabıka ünlüsü) bilim baronlarının !! trajik skandallarını , gazete sütunlarından kesip saklama hevesi içinde olan bilimcilerin ve hatta öğrencilerinin halen daha üniversitelerde olduğu gerçeğini de gözden kaçırabiliriz.


Her Pro.Dr., Prof.Dr...Her Prof.Dr. da, bilim insanı değildir.Ancak gerçek bilim insanı olup ta "Prof.Dr" olmayanı da dünya üzerinde yoktur.Her düz  ögreŕim görevlisi de akademisyen olmayıp doktora tezi yönetemez.Ulkemizde bu ayırım ve görev dağılımi yoktur.Etik,teknik,bilimsel kriterleri oluşturulmamıştır.Ahbab çavuş ilişkisi egemendir.


Ünvanlar (Titirler!) "birşey"dir.Her zaman bir duruşa veya "biryere" tekabül  etmeyebilir.İ.Ö.K' ün Üniversitelerde uyguladığı doktora programı tip yönetmeliği gereği, 6 aylık tez izleme jürileri ile biraz da sistematik çalışmaya meyilli iseniz, (hızlandırılmış bir doktora ve

genişletilmiş bir y. lisans eşitliğinde) 2 (iki) senede,suya sabuna dokunmadan "Dr." ünvanı kazanır hatta evcil ve ittaatkar iseniz de; hemencecik akademik merdivenleri tırmanabilirsiniz. Iyi hoş... tamam da. ondan sonrasında ?!


Bilinç altlarında, Pro-Dr luktan Prof.Dr luğa geçiş yapamamanın verdiği, personel üzerinde yarattığı travmalar,kompleksi gizli kalmış duygular ve çelişkilerle örselenmiş duygu trafiğine ne  olacak?Doğrudur.Narkozik bir yolla kutsanarak, "Doktor" ünvanına kavuşmuş aday, jüriyi 5-0

kazanmıştır.Ancak sonrasında anastesinin etkisi geçmeye başlar..artık bu arkadaş, yerleşik bir sistemin parçasıdır... Sonrasında elinde kalem, puantaj kartlarındaki puanlarını artıracak, ingilizce makaleler yazar durur..Aslında bu durumuyla üniversite sınavına girme arifesindeki, çoktan seçmeli bir test çocuğundan da farkı yoktur . Bir elinde renkli "pompon" başlıklı anahtarlığının ucuna asılı iki anahtarı ile , diğer elinde renkli kapaklı cep telefonu ile bölüm kurullarında caka satan birkişidir artık.."O".Sevgili Pro-Dr umuz, didinir çalışır ama Prof.Dr luk mertebesi kendisine halen daha uzaktadır.Bu kişiler acil olarak "Prof.Dr" kadrosuna yada  idari bir makama atanmalıdırlar.Aksi takdirde üniversite içinde soruna neden olurlar,agresifleşirler hatta hırçınlaşabilirler.Dolayısıyla, YÖK Başakanlığı tez elden yeni yasa tasarısında , Doktora programı eğitim tip yönetmeliğinde kapsamlı bir değişikliğe gitmelidir.Böylelikle üniversitelerde, Prof.Dr sayısı artar ve üniversiteler, asli görevi olan bilim yuvaları haline gelir.Belki içlerinden, ulusalcılığı, anti-bilmsel bir olgu olarak görmeyen bilim adamı da çıkabilir. Ne dersiniz?


Etrafınıza bir bakın bakalım, 78 yaşında "Prof. Dr"! luktan bir intihal hükmü giyerek,kozmik bir takdirle, tenzil-i rütbe eyleyip  tekrardan başlangıç noktası olan "Pro.Dr" luğa geri dönen, sonrasında semeri alınıp eşşekliği baki kalan kişilerin sayısı hiç de az değildir.Konferans  koncerans, oturum başkanı olarak il il dolaştırırlar adamı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ali Ayhan 3 ay önce

İnşAllah senin de doktora biter evlâdım. Yavaş yavaş sindire sindire yap sen. Demet hoca devralmış işi 5. Danışman Hoca olarak , İyi olmuş. Ankara ulaşım ana planı eleştirileri adında bir de konu belirlersen beş yıla kalmaz biter. Hadi kolay gelsin

Misafir Avatar
İmge 3 ay önce @Mehmet Ali Ayhan

Başlığını verdiğiniz konuyu itirafçı olan bir belediye başkanı cilt cilt yazdırıyor şuan zaten. Bence başka konu bulsun.

Beğenmedim! (0)
Avatar
canan sucu 3 ay önce

Muazzam bir saptama ince işcilik.

Avatar
aliye 3 ay önce

üniversiteleredeki doktora tezlerinin muhallebiden farkı yok.

Misafir Avatar
dr 3 ay önce @aliye

yapta bi muhallebi yiyelim. acele et bir 25 yıl daha bekleyemem

Beğenmedim! (5)
Avatar
zübeyde 3 ay önce

25 yıllık araştırma görevlisi, 4 kez doktoradan atılmış (iki farklı üniversiteden), akademik başarısızlıktan dolayı ihraç edilmiş birinden akademi dersi almak iyi oldu. sağolsun

Misafir Avatar
ceyhun 3 ay önce @zübeyde

Tahir hoca fakülte birincisidir.Doktora tezlerini de çok önemser.İdealist kimliğinden dolayı ve sizlerden farklarından dolayı hakkını vererek tez yazar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
cudi 3 ay önce

Akademik cehaleti ve ihaneti çok iyi betimleyen şapka çıkartılacak bir yazı her üniversite hocasına yatmadan önce hergün birkere okumalarını tavsiye ederim.

Avatar
Derya oner 3 ay önce

O kadar objektif yazılmis kendimi c grubunda goruyorum.

Avatar
Selami 3 ay önce

tahir hocaya danismanlik yapacak hoca en az tahir hoca ayarinda olmak zorundadir.

Avatar
Agademi 3 ay önce

Yahu bu yazarla yorum yapan trolle... öhöm agademisyenler tanışıyormuş ya. Siz bu adama agademide de böyle yapıyorsanız bitmez tabi çalışması. Az klasınız olsun.

Yazarda maşAllah doldurmuş tüm interneti ankara haberleri ile. Yeter da.