Tahir Çalgüner Yazdı: Dursun Çiçek'in ATATÜRK Önergesi Şahane, Bakan'ın Cevabı Bahane !

Atatürk'ün ders müfredatından sadeleştirilerek çıkartılmasını Dr.Dursun Çiçek sordu.

Tahir Çalgüner Yazdı: Dursun Çiçek'in ATATÜRK Önergesi Şahane, Bakan'ın Cevabı Bahane !

Atatürk'ün ders müfredatından sadeleştirilerek çıkartılmasını Dr.Dursun Çiçek sordu.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
14 Haziran 2017 Çarşamba 08:09
Tahir Çalgüner Yazdı:  Dursun Çiçek'in  ATATÜRK Önergesi Şahane, Bakan'ın Cevabı Bahane !

Eğitim-iş sendikasındaki öğretmenlerimizle görüşüldükten sonra Atatürk temasını sadece ana adı, baba adı,doğum ,ölüm tarihi ve kurtuluş savaşı ile sınırlandırılmasına tepki olarak yazılı önergeyi sundu. Atatürk ilke ve inkılaplar'a değinmek istemeyen hükümet, eğitimi de arka bahçesi gibi şekillendirip örnek seçmenler yetiştirmek istiyor. Cumhuriyetin ilke ve inkılaplarına geniş yer verirlerse Atatürk'ün 6 oku yani ilkeleri ve inkılaplarını öğrenciler öğrenip benimseyebilir ve ileride kendi çıkarları yerine vatanını düşünen öğrenciler olabilirler. Bu yüzden hükümet ilkokuldan itibaren eğitime büyük önem vermekte ve deyim yerindeyse SEÇMEN yetiştirmektedir. Atatürk temasının sadeleştirilmesinin yegane nedeni budur. Verilen cevapta Atatürk'ün Türk gençliğine emanet ettiğinin bilince olan bireyler yetiştirmek denilmiştir. Ama Temayı genişleteceğiz ya da müfredata şu konular eklenmiştir gibi bir cevap verilmemiştir. Verilen cevap sadece inkılap tarihi dersinin ortaokul ve lise bölümlerinde hala devam ettiği yönündedir.


Devrimlerin  inkilapçılığa....Kemalizm'in  gardırop Atatürkçülüğüne indirgendiği bir süreçte ; Kemalizm düşünce felesefesi ve ideolojiler içindeki yerini anlatmak  çok önemli.İlkeler ve inklapların arasındaki ilişkiler ve bütüncü  düşünce paradigmasını usta bir paragmatizm ile harmanlayan taktik zeka ve  öğretilerin topluma anlatılması gerekir.Toplumsal olayları yorumlama ve ona göre büyük resim içinde karar vermek yani İngilizlerin deyimiyle "Atatürk gibi büyük düşünme becerisi ve kabiliyetine toplum olarak ihtiyaç duyuyoruz.

Dolayısıyla, konunun bu yönü bence inklap tarihi derslerine sığdırılamayacak kadar büyük.Yani ayrıca bir ders konmalı ve bilimsel ve düşünce tarihi içinde harmanlanarak öğrencilerimize bu üst aklın ve ruhun ürünü olan süreçleri ve ufkun çok daha ötesini görmeyi  ve planlamayı düşleyen bireyler yetiştirilmesi  ev ödevleri  ve örnek projeler oluşturarark kapsamlı olarak ele alınmalıdır.


Amaç; KEMAlİZMİ toplumun agendasından çıkarmak olunca, Bakanın Dursun Çicek'e verdiği  cevapta işin bahanesi olmuş.


Şark kurnazlığı düşünce yapımızdan uzaklaşıp daha büyük ve toplumcu düşünmeyi  öğretmek ve öğrenmektir Kemalizm.Yani demokrat düşünebilme becerisidir ki; Bakanın bunu zaten ortaokul sıralarında  okuduğu müfretadtanda öğrenemediği  verdiği cevap  ile ortadadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.