Tahir Çalgüner Yazdı: Millet; Dinine de sahip çıkar ama ya Ümmetci Milletine....?

Aşağıdaki alıntı metin; Atatürk'ün kendi kaleme aldığı Medeni bilgiler kitabından. Kurandaki Millet tanımı ile aynı.

Tahir Çalgüner Yazdı: Millet; Dinine de sahip çıkar ama ya Ümmetci Milletine....?

Aşağıdaki alıntı metin; Atatürk'ün kendi kaleme aldığı Medeni bilgiler kitabından. Kurandaki Millet tanımı ile aynı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
11 Temmuz 2017 Salı 02:20
Tahir Çalgüner Yazdı: Millet; Dinine de sahip çıkar ama  ya Ümmetci  Milletine....?

Türk’ler Arap’ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türk’lerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi.. Bilakis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu arap fikri ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasr etmeğe mecburdular. Bununla beraber, Allah’a kendi lisanında değil Allah’ın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyyet karşısında Türk Milleti bir çok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler.”


Liberal islamcıların içi boş ve hayali ümmetcilik fikri, Erdoğan ile 2011 yılından sonra yerli ve milli bir ümmetciliğe kaydıysa da aslolanın millet şuuru ve terbihesi ile yetişmiş gençlik olduğu unutulmamalıdır.


Ulusal sol akımın;  enternasyonalist ümmetciliğinden sıyrılıp milletle  ve ulus devletle kuçaklaşması gibi.


Dinine sahip çıkacak olan da milletin kendisidir.Ve bu pekala  Millet ile mümkündür.

Aksi taktirde ümmetcilik bir siyasi islam argüöanı haline gelir.AK partinin bu açmazı aşamadığından dolayı merkez bir parti haline gelemediği ve müslüman demokratlıktan uzaklaştığı da söylenebilir.


Suriye ve Irak'ın kuzeyinde Kürtleri 100.000 dolara, Yahudi yapan,  siyonistler bu durumu iyi bildiği için kürt ayrılıkcı hareketini kışkırtarak; islam ve millet kodlarını değiştirdiler.


Türk milleti üst kimliğinde müslümanca ve  tek millet şemsiyesi altında yaşama arzularını kırmak için.


Onun için diyoruz ki; Millettine sahip çıkan,  dinine de sahip çıkar ama  ülke içinde ve dışında salt bir ümmetcilik peşinde koşan fesleğen kafalar önce milletlerinden uzaklaşır sonra dinlerinden olur ve sonrasında da devletleri ayaklarının altından kayar.Milletin gazabına uğrarlar.Ümmetten, Millet aşamasına geçiş bir insanlık devrimi olduğu kadar da, maslow imsan ihtiyaçları teorisindede bir gelişim aşama olduğu , Atatürk'ün medeni bilgiler kitabında da açıkca görülecektir. Dileyen ordan okur,  kendisini orada görür.


Erdoğan'ın hatası; ümmetin diliyle konuşması ve sırtını ümmete dayaması.Birazda milletin diliyle konuşsa ve onlara dönük politika izlese hem kendi için hemde seçmen kitlesi ümmeti için en  iyi seçenek olur diye düşünüyorum.


Milletin Cumhurbaşkanlığının yoluda, milletten geçer.Ve Erdoğan da  bunu çok iyi biliyor ama bilmemezlikten geliyor.Populizm ağır basıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.