Tahir Çalgüner yazdı: Parça –Bütün ilişkisi ve (B)İlim üzerine…

“Bilgi; sessizce idrakimin biçimini alıyor”. T.Ç

Tahir Çalgüner yazdı: Parça –Bütün ilişkisi ve (B)İlim üzerine…

“Bilgi; sessizce idrakimin biçimini alıyor”. T.Ç

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
28 Nisan 2017 Cuma 11:59
Tahir Çalgüner yazdı: Parça –Bütün ilişkisi ve (B)İlim üzerine…

Doğa, bilim ve İnsanın özünde, tekâmül vardır. Aşağıda özetlenen dört temel bilim paradigmasına, “ara türevli” akımlar da eklenebilir. Temel olan, bu dört ana kulvardır (en azından şimdilik).


Ekolojizm: (Ekolojist bilim): Holografik- döngüsel bilgi kuramına göre, Bütüne dair tüm bilgiler her parçanın içinde (saklıdır) mevcuttur. Parçayı bütünde görür. Bütünü de parçanın kendisinde arar. “Bütünselci” bir bilim düşüncesini (epistomoloji-ontoloji) temel alır.


Pozitivizm: Tümü, parçaya indirger. Parçayı Tüme indirger(tümler) ve sonrasında da “Bütüne” yönelik, evrensel! Ve genel hükümlere varmayı hedefler. Gerçekliliği ise, üniversitede , “geçerli” olmasından kaynaklanır.


Yapısalcılık: Bütün, parçaların toplamından farklı bir “şey”dir der.


Totoloji: Parçaların toplamı tüme eşit. Tümlerin toplamı da, Bütünün kendisine eşittir ne bir eksik ne bir fazla. Kendi içinde tutarlı mantıksal önermeler topluluğudur. Kerameti ise, kehanetinden menkuldür. Sahte pozitivizm olarak da isimlendirenler vardır.


Bilmezler ki, Boşluğun da bütüne dâhil olduğunu ve bilginin, bir hücreden yerküreye kadar değişmediğini aslında, parçanın ise bütünün kendisi olduğunu. Bütünün de, her parçada bilgi kodları ile gizli olduğunu.


Tüm bu algılar-anlamlar dünyasında, Bilim adamının, biliminin bile uşağı olamayacağı gibi evrensel bir hükme (gerçeğe) varılır. Ufuk çizgisini değil. Ufkun da ötesini görür bilim adamı.

İtiraf etmese de; sevginin, sezginin ve bilincin ve hatta kendisinin de düşünsel (evrensel) bir enerji formu olduğunu da bilir… Bilim adamı. 


Bilim nedir? Bilir.. bilim adamı. Her şeyi bilir bilim adamı ….

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yalçın 4 ay önce

Bravo

Avatar
zübük 4 ay önce

http://www.baskentlilerhaber.com/kim-bu-zubeyde-duman-_d46656.html

Avatar
adam şener 4 ay önce

http://www.turkish-media.com/forum/topic/338138-adam-olacak-%E2%80%9Cauap-2038-plani%E2%80%9D-%E2%80%9Canalizlerinden%E2%80%9D-belli-olur/

Avatar
Zübeyde 4 ay önce

Akademik başarısızlıktan. bilimsel yetersizlikten atılan birisi bize bilimi anlatıyor. ne güzel dünya

Misafir Avatar
emel 4 ay önce @Zübeyde

https://www.amazon.com/BRAIN-BOOST-Natural-Function-Support-Supplement/dp/B01D373T1I

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ekrem ışık 4 ay önce @Zübeyde

Çarpık düşünceli, çıkar amaçlı, Tanrısı para/servet olan din istismarcısı, emek sömürücüsü, siyasetçi, iş adamı, akademisyen, gazeteci, sivil toplum mensupları iyi bilinmeli, tanıtılmalıdır.

Beğenmedim! (1)