Tahir Çalgüner yazdı: Ulkemiz Yargı Uleması; Bir Kadı bile etmez.

Osmanlıda kadının bir ağırlığı vardı.

Tahir Çalgüner yazdı: Ulkemiz Yargı Uleması; Bir Kadı bile etmez.

Osmanlıda kadının bir ağırlığı vardı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
12 Temmuz 2017 Çarşamba 19:07
Tahir Çalgüner yazdı: Ulkemiz Yargı Uleması; Bir Kadı bile etmez.

Osmanlıda, adıların görevlerini sürdürürken uyması gereken kurallar  kısaca; kadı, taraflar arasında dil, ırk farkı gözetmeksizin adalet ve hakkaniyetle karar vermelidir. Böylece kadı taraflardan birinin Müslüman, diğerinin gayr-i müslim olmasında veya biri avam, biri fakir, biri zengin olsun fark etmez, kararları adalete uygun olarak verirdi. Biz bunun en güzel misalini devrin sultanı Fatih’in, diğerinin bir Rum mimar olan Sinan-ı Atikle mu-hakemesinde görüyoruz. Kadı Hızır Çelebi, Fatih’in elinin kesilmesine karar verir. Bu meselede ne kadı karar verirken tedirginlik geçirir, ne de Fatih kadıya kızıp azleder. Hatta kadıyı görevinden azletmek şöyle dursun karara dahi itiraz etmez. Elinin kesilmesi için kolunu uzatır. İşte bu misal dahi Osmanlı devletinin dolayısı ile İslâm adaletinin hakkaniyetini gözler önüne serer.


Osmanlı adlî teşkilâtında zulüm yapacak olan kadıyı, halkın Divân-ı Hümâyûn’a şikayet etme hakkı vardır. Kadı, her iki taraftan hiçbirinin hediyesini kabul etmemelidir. Taraflardan hiçbirinin davet ve ziyafetine gitmemelidir. Kadı, vazife ve selâhiyet sınırlarına dikkat etmelidir. İhtiyaç duyulduğunda ise ehliyetli şahıslardan hukuki mütalâa ve fetva istemeli onlara danışmalıdır. Kadıların en önemli vazifelerinden birisi de davayı sürüncemede bırakmamasıdır.


Osmanlı Devleti’nde kadılık 1839 Gülhane Fermanı’nın kabulü ile yavaş yavaş tarih sahnesinde yerini nizami mahkemelere bırakmaya başlamış ve nihayetinde 1924 yılında kabul edilen 169 sayılı Mehakimi Şer’iyenin İlgasına ve Mehakim Teşkilatına Ait Ahkamı Muaddil Kanun ile tamamen kaldırılmıştır.


Kadı devletin temeli.Osmanlıda herşey.Ama bağımsız. temeli şeriat yani "Hukuk".

Kimseden emir talimar almaz.Yargı veya Kadılık devleti kurmak gibi bir amacı da yok.Çünku böyle birseyi günah adleder.Sadece görevini yapar.Kadıya saygı da buradan gelir.


Ulkemiz yargı ve adalet sisteminin, bizzat hakim ve Savcılar eliyle düşürüldüğü,  hukuk devleti seviyesine baktığımızda; insanın inanın  "kadılık" sisemini bile yüceltesi geliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.