TAHİR ÇALGÜNER YAZDI: ÜNİTER DEVLET Mİ, ULUS DEVLET Mİ YOKSA BASKIN ORAN MI?

Küresel ‘ithal kavram sahteciliği’ ile başlayan ‘kavram kargaşası’; kelime oyunları yapmaya müsait olacak kadar kolay, ancak ‘dil oyunlarına’ yönelik olarak oldukça zor, zahmetli ve emek isteyen bir uğraş alanıdır.

TAHİR ÇALGÜNER YAZDI: ÜNİTER DEVLET Mİ, ULUS DEVLET Mİ YOKSA BASKIN ORAN MI?

Küresel ‘ithal kavram sahteciliği’ ile başlayan ‘kavram kargaşası’; kelime oyunları yapmaya müsait olacak kadar kolay, ancak ‘dil oyunlarına’ yönelik olarak oldukça zor, zahmetli ve emek isteyen bir uğraş alanıdır.

20 Aralık 2016 Salı 23:36
612 Okunma
TAHİR ÇALGÜNER YAZDI:   ÜNİTER DEVLET Mİ, ULUS DEVLET Mİ YOKSA BASKIN ORAN MI?

Demokrasi kavramı esas itibariyle bir araç değil bir amaçtır. Neden değil bir sonuçtur. Demokrasiyi kendi aile hayatlarında bile uygulamaktan aciz kişilerin, araçsal demokrasi anlayışlarının sıklıkla antidemokratik sonuçlar doğurması gibi...

Üç tip devlet şekillenmesinde ve temsil biçiminde de demokratik bir yapılanmaya ulaşmak mümkündür. Ancak seçilecek modelin sözde değil özde demokrat bir seçim olması için, her ülkenin veya siyasi coğrafyaların, sosyo-psikolojik evrimlerinin niteliğine ve tarihsel siyasalarının geçirdiği özgün ve eşsiz süreçlere göre şekillenmesi esastır. 

A- Birleşik devlet (united) (AB ülkelerinin oluşturdukları totaliter toplumsal yapılanma gibi) 
Ulus-devletler birleşerek çeşitli amaçlara yönelik bir devletler topluluğu kurabilirler. 

B- Tümleşik devlet (whole) üniter devlet (USA Amerika örneğinde görüldüğü üzere) 
Federasyon sistemine dayalı özerk bölgesel eyaletler bir üniter devlet şemsiyesinde birleşebilirler. Federe devlet modelinde bölgesel devlet meclisleri vardır. 

C- Bütüncü devlet (ulus-devlet) (Türkiye örneği) 
Ulus-devlet içinde tüm yöresel ve etnik kimlikler kendi varlık alanlarını da koruyarak ve üst bir milli kimlikle bütünleşerek ‘tek devlet’ olarak yapılanabilirler. Parça bütün, bütün parçadır. Sınırlar kaybolmuş ve holistik bir ahenge dönüşmüştür. 
Atatürk’ün yıllar önce çizdiği yol haritası bellidir. “Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.” O bütün de ulus-devletin bizatihi kendisidir.

Bu parola geçmişten geleceğe bir slogan olmanın çok ötesinde hukuki, tarihsel meşruiyetini ve mayalanma sürecini geçirmiş ve tutmuş demokratik bir sürecin son halkasıdır.

‘Ulus-devlet’=’Üniter devlet’ denklemi her zaman doğru olmayabilir. Dikkatli olmak ve kavramlara karşılık gelen kelimeleri doğru yerde ve doğru haliyle kullanmak zorundayız. Türkiye’nin adının federatif yapılı ‘United States of Türkiye’ olmasını mı istiyoruz! 

Yoksa ulus-devlet Türkiye’den mi yanayız. ABD’ye ve eski adıyla SSCB’ye özenti duyan hâlâ içimizde bazı mandacı kişiler mi var? 

Yoksa, birilerinin, Türkiye içinde İsrail tipi gecekondu devlet kurma talepleri var da bize mi söylenmiyor? Bilelim. Bilgilenelim. Bilgilendirelim efendim. 

Tarihte sayısız devlet kurup yıkan ve tekrar tekrar kuran bir ülkenin tek adı vardır; o da, ulus-devlet ‘Türkiye’dir. 
Kaderi de Kemalizm ile yazılmıştır.
İşte o kadar.

Yan cebime koy diyen KK İle Bahçeli hazretlerine hatırlatırım.

Yaşanan son gelişmeler ilginç : Baskın hoca bana yeni kitabı içinde üniter devleti anlatan bir bölümü bana mail atmiş.Daha sonrada basına yansıyan açıklamalarında; Prof. Dr. Baskın Oran, ‘Söz konusu tartışmanın ismi yanlış telaffuz ediliyor, bu başkanlık sistemi tartışması değil, tek adam sistemi tartışmasıdır’ demiş.Başkanlık sistemi ve üniter devlet arasındaki ilişkiye de ustaca bir akademik manevra ile es geçmiş.Başkanlık sisteminde de topa girmemiş, acaba neden girmemiş?

HDP' den yapılan son açıklamada ise; üniter devlete sıcak baktıklarını, Başkanlık sistemine ise, Kürtlere federatif statüko sağlanırsa sıcak bakacaklarını belirtmiştir.

Ne diyelim ULUS'um, ULUS DEVLETİM.

Baskın, "basanının" dır.

Bastırın gidin.Tahir ÇALGÜNER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okan 4 yıl önce

tabiiki ulus devlet

Avatar
yzvuz demir 4 yıl önce

ulus devletlerde başkanlık olmaz üniter devletlerde olur.ayırum iyi anlatılmış.