YÖK: YAVUZ ATAR CEMAAT DÖNEMİ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI.

Nuretin Veren'in Yeni Akit gazetesinde çıkan yazısında ; Eski YÖK Başkan vekili Yavuz ATAR'ın sobelendiğini duyurdu.

YÖK: YAVUZ ATAR CEMAAT DÖNEMİ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI.

Nuretin Veren'in Yeni Akit gazetesinde çıkan yazısında ; Eski YÖK Başkan vekili Yavuz ATAR'ın sobelendiğini duyurdu.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
16 Kasım 2017 Perşembe 21:03
YÖK: YAVUZ ATAR CEMAAT DÖNEMİ HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI.

Özetle Veren şunları söyledi:


"FETÖ’nün yurtiçi ve yurtdışındaki sahte akademik dergilerinde derme çatma yazılar yayımlamak suretiyle, kısa yoldan doçent ve profesör olanlar hakkında YÖK inceleme başlatılacağını söylediyse de, aradan geçen bunca zamana rağmen bu konuda herhangi bir haber alınamadı. Üstelik FETO ile iltisaklı olduğu düşünülen öğretim üyeleri, YÖKSİS’teki kayıtlardan bu sahte dergilerde yayınlanmış yazı kayıtlarını apar topar silerek, kendi kendilerini aklayıverdiler. "


Şu manzaraya dikkatli bakılır ve incelenir ise: Trabzon’da yayımlanan (Energy Education Science and Technology Part A ve Energy Education Science and Technology Part B) isimli iki dergi, akademik atıf çetesince bir yılda 129 atıf alarak dünyanın en güçlü iki bilim dergisi Nature (122) ve Science’den (90) daha fazla atıf almış. 


Bütün bu olumsuzluklara rağmen, ümit verici mücadele haberleri ve değişiklikleri de yok değil: Başbakan Binali Yıldırım’a FETÖ ile etkin mücadele içinde olunmadığı belirlenen 35 üniversite rektörünün görevden alınıp, alınamayacağı iddiası doğru mu? diye soruluyor.


Ardından da bu iddialar doğru ise, bahse konu 35 üniversite hangileri ve bu 35 üniversitenin FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı nasıl tespit edilmiş diye, ilave ediliyor. 


Biz aylardır üniversite rektörlerinin durumunu televizyon programlarımızda haykırıyoruz. Durumun gündeme gelmesi, geç kalınmış da olsa üniversitelerimizin selameti açısından ümit vericidir. 


Belki 10 program, Akit TV’deki Nurettin Veren ile Perde Arkası programında, FETÖ’nün Abant Platformunun 2016’ya kadar yönetim kurulu başkan yardımcılığını yapanın incelenmesini söyledim. YÖK ancak  Yavuz Atar ile ilgili şimdi soruşturma açtığını söyledi.


Üniversiteler devletimizin bütün kamu kurumlarında beyin takımını yetiştirecek, bel kemiği konumundaki kurumlar olmaları bakımından, bunların FETÖ’den ayıklanması, ülkemizin bekası için elzemdir. Bu nahoş manzaraların temizlendiği günleri görme ümidiyle şimdilik bu kadar.


Yavuz Atar hakkında 15 Temmuz öncesi ve sonrası çok sayıda  FETÖ/ PDY şikayetleri savcılıklarda bekletiliyordu.

Bu şikatetlerden biri de Selçuk üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Hasan Mor'ait.Yaklaşık 1.5  senedir dilekçesine cevap alamayan Mor'un en savcılık suç duyurusu dilekçesinde bahsettiği ifadeler ise  çok anlamlı.


Hasan Mor'un ifadeleri şöyle:


" Buradan hareketle ekte sunduğumuz ve basında yer alan kaynaklardan da anlaşıldığı üzere,

halen YÖK üyesi olan Yavuz ATAR’ın, üniversitelerin FETÖ YAPILANMASINDAN arındırılması çerçevesindeki  çalışma, değerlendirme ve kararlara etkide bulunmasının engellenmesi; bu faaliyetlere ilişkin olarak fiili ve hukuki tesir ve tasarruflarının önlenmesi; keza YÖK üyelerine nüfuz ederek, telkin, tavsiye ve yönlendirmelerde bulunmak suretiyle müdahil olmasına maha lverilmemesi; bu fevkalade önemli ve hayati mücadeleyi akamete uğratıcı davranışlar sergilemesinin önüne geçilmesi bakımlarından; tarafınızca da gerekli tetkikat ve soruşturmalar yapılmak suretiyle Yavuz ATAR’a dair dile getirilen ve daha başkaca hususların tespit ve teyidinin temini ile Yavuz ATAR’ın YÖK Genel Kurulu üyeliği görevinden alınmasının FETÖ/PDY ile

mücadelenin selameti bakımından hayati derecede önemli olduğunu mülahaza etmekteyiz. 

Nihayet, kamu görevinden çıkarma yetkisi YÖK Genel Kurulu’nun vereceği karara bağlı

olduğundan, başta iktisadi ve fikri el ve işbirliği içinde hareket ettikleri  diğer MİMOZA GRUBU

mensuplarına ilişkin alınacak karar ve işlemlerle ilgili olarak Yavuz ATAR’ın müdahalesinin önlenmesi, “hiç kimse kendi davasının hakimi olamaz” kuralının da birgereğidir. 

Gereğinin ifası için bilgi ve  tensiplerinize arz ederiz". 12.08.2016

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.