Feyzioğlu’ndan ‘Çıkış Yolu’

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 'Çıkış Yolu' kitabıyla Türkiye’nin politik gündemine çözüm önerilerini sunuyor

Feyzioğlu’ndan ‘Çıkış Yolu’

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 'Çıkış Yolu' kitabıyla Türkiye’nin politik gündemine çözüm önerilerini sunuyor

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
30 Ocak 2015 Cuma 12:07
Feyzioğlu’ndan ‘Çıkış Yolu’
 Türker Karapınar / Milliyet -  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kürt sorunundan yüzde 10 seçim barajına, dış politikadan eğitime kadar uzanan konulardaki çözüm önerilerini, “Çıkış Yolu” isimli kitabında değerlendirdi.

Feyzioğlu’nun kitabındaki eleştirileri ve bazı çözüm önerileri şöyle:

* Yeni Türkiye söylemindeki yeni kelimesi, demokratik rejimi ve devletin yönetim biçimi olan cumhuriyeti hedefliyor. Kuruluş felsefesini terk etmek, başka bir rejim, başka bir devlet kurmak anlamına gelir.

* Kamu kurumları, bakanlıklar, hatta Başbakanlık taşınabilir. Ancak, Cumhurbaşkanlığı’nın taşınması, Cumhuriyet ile hesaplaşmanın ve dönüşümün en somut kanıtıdır.

Laik ve sosyal devlet

* Devlet laik olmaz ise vatandaşları arasında ayrımcılık yapar.

* Sosyal devlet, bizi millet yapan eşit vatandaşlık paydasının kurucusudur. Güçlünün kendi keyfi hukukunu dayattığı devlet değil, hukukun üstün olduğu devlet.

* Devletin güvenlik güçleri, siyasi iktidarın silahlı gücü değildir. Siyasi iktidar, polisi, göreviyle bağdaşmayacak şekilde ağır silahlarla ve sınırsız yetkilerle donatmaktadır. Silahlı kuvvetler, emniyet teşkilatı ve MİT, birbirine karşı güçler olarak konumlandırılamaz.

* Mustafa Kemal, her adımda milli iradeyi oluşturmak adına kongreler düzenlemiş ve sandığı ortaya koymuştur. Öte yandan sandıktan iktidar olarak çıkan bir siyasi parti, aldığı oya dayanarak, ‘her istediğimi yaparım’ diyemez.

* Hiçbir anayasal zorunluluk olmadığı halde, 12 Eylül rejiminden kalan seçim barajını yüzde 10 olarak muhafaza etme inadı, toplumun çoğulcu yapısının parlamentoya yansımasını engellemektedir.

Erkler ayrılığı korunmalı

* Yasama ve yürütme, yargıyı şekillendirmeye çalışmamalı, verdiği kararlara müdahale etmemelidir. Yargı da kendini yasama veya yürütme organının yerine koyarak siyaseti şekillendirmeye kalkışmamalıdır.

* Sistem, geçici sayısal çoğunluğu kucaklayıp, sayısal azınlığı yok sayan, hatta hain ilan eden ‘mutlak iktidarcı-çoğunlukçu sözde demokrasi’ olamaz. Özlediğimiz çağdaş demokraside, ‘yöneticiler ve yönetilenler’ değil, ‘kamu görevlileri ve onların hizmet etmekle yükümlü olduğu halk’ vardır.

* Çoğulcu demokrasiyi askıya alarak, sayısal çoğunluğa dayalı mutlak iktidar istemek, otoriter ve totaliter bir rejime özenmektir.

Kürt sorununa yaklaşım

* Kürt sorununa, insan hakları ve demokrasi cephesinden yaklaşmalıyız. Ancak bu şekilde en doğru, en kucaklayıcı, ülkemizin her yerinde kabul görecek, güven verecek çözümleri üretebiliriz. Savaşan tarafların barışmasından söz edildiğinde, bilinsin ki bu kalıcı olmaz. Çünkü bu durumda ‘çözüm’ diye ortaya konulan, genellikle çok bölgeli, çok devletli, çok milletli federasyon ya da konfederasyondur. Böyle bir yapılanmanın Türkiye’nin her bölgesinde sonu bilinmez kanlı çatışmalara ve eninde sonunda parçalanmaya yol açacağını görmemek imkânsız. Yeter ki gözümüzü açalım.

* Çözüm, bize gösterildiği gibi karmaşık veya zor değil. Çözümün ilk adımı; bir bebeğe bakınca Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, Müslüman, Hristiyan, Ezidi, Sünni, Alevi, Nusayri görmek yerine, onu bir evlat olarak bağrımıza basmak.

Özgür basına ihtiyaç var

* Şeffaf yönetim anlayışı ve hesap verebilirlik, demokratik yönetimin temel şartları arasındadır. Toplum, her konuda çarpıtılmamış bilgiye ulaşabilmeli. Bunun için özgür basına ihtiyaç var.

Son Güncelleme: 30.01.2015 12:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.