'Mobing soruşturması var mı?'

Üniversitede mobbing nedeniyle ceza almış yönetici var mıdır? Varsa bu kişi veya kişilere ne tür ceza uygulanmıştır? CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı ve İstanbul milletvekili Erdoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nca üniversite rektörleri hakkında devam eden kaç soruşturma olduğunu sorarak, bu soruşturmaların konusu ile bunlar arasında mobing soruşturmalarının bulunup bulunmadığının yanıtlanmasını istedi.

'Mobing soruşturması var mı?'

Üniversitede mobbing nedeniyle ceza almış yönetici var mıdır? Varsa bu kişi veya kişilere ne tür ceza uygulanmıştır? CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı ve İstanbul milletvekili Erdoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nca üniversite rektörleri hakkında devam eden kaç soruşturma olduğunu sorarak, bu soruşturmaların konusu ile bunlar arasında mobing soruşturmalarının bulunup bulunmadığının yanıtlanmasını istedi.

duruş gazetesi
duruş gazetesi
29 Ocak 2015 Perşembe 09:36
'Mobing soruşturması var mı?'
 CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı ve İstanbul milletvekili Erdoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nca üniversite rektörleri hakkında devam eden kaç soruşturma olduğunu sorarak, bu soruşturmaların konusu ile bunlar arasında mobing soruşturmalarının bulunup bulunmadığının yanıtlanmasını istedi. Erdoğdu, “Mobbing iddiasıyla başlamış soruşturmalardan sonuçlanan olmuş mudur? Olmuşsa sonucu nedir” dedi.

CHP’li Erdoğdu, TBMM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, TÜBİTAK ile Gazi Üniversitenin birlikte yürüttüğü projelere katılmadığı için sicil notu ve akademik değerlendirme notu düşürülen üniversite akademik personel olduğuna ilişkin iddiaların doğru olup olmadığı sorusunun da yanıtlanmasını istedi. Erdoğdu, TÜBİTAK kadrosundan 2014 ve 2015 yılında üniversite kadrosuna geçen kişi sayısını da sordu ve bunların üniversiteler itibariyle ayrıntısının verilmesini istedi.

ANKARA ANA ULAŞIM PLANI

 Önergesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Ankara’nın Ulaşım Ana Planı 2038’ (AUAP) projesi ile ilgili sorular yönelten Erdoğdu, söz konusu belediye ile Gazi Üniversitesi’nin çalışmasının dayanağını sordu. “Belediye ile üniversite arasında bu konuda bir sözleşme imzalanmış mıdır” diyen Erdoğdu, sözleşmenin hangi tarihte imzalandığını ve sözleşmede projenin teslim edileceği tarih için bir süre belirlenip belirlenmediğinin de açıklanmasını istedi. Erdoğdu, önergesinde Avcı’ya şu soruları yöneltti:

-Belediye üniversiteye bu çalışma için bir ücret ödemiş midir? Ödemişse ne kadar bir süre için, kaç lira ödemiştir?

- Projenin kentin ulaşım planı ile ilgili olması da dikkate alınarak projede kaç uzman personel görev almıştır? Bunların unvanları ve eğitimleri nedir?

-AUAP’da görev alan personele proje için üniversite veya döner sermaye bütçesinden ayrıca bir ücret ödenmiş midir? Ödenmişse hangi süreyle ve ne kadar ödeme yapılmıştır?

-AUAP hangi aşamadadır? Proje kısmen veya bir bütün olarak tamamlanmış mıdır? Proje kapsamında olup Belediyeye teslim edilen iş var mıdır?

- Çalışmaya destek vermeyen akademik personelin cezalandırıldığı, sicillerinin bozulduğu, özlük haklarına halel getirildiği, idari baskı, telkin ve yönlendirmeye maruz kaldıkları iddiaları doğru mudur?

- Sözkonusu proje ile ilgili olarak oluşturulan ve atamaları üniversite rektörlüğü tarafından yapılan ‘AUAP Plan Ofisi’nde ilgili anabilim dalı başkanlığının herhangi bir dahlinin olmadığı iddiası doğru mudur?

 - İddialar doğru ise; bir kentin uzun dönemli ulaşım planının projelendirildiği böylesine önemli bir projede üniversitenin ilgili anabilim dalı başkanlığının yer almadığı ortamda üniversite bu projeye nasıl bir katkı sağlayacaktır?

 - Sözkonusu Plan Ofisi’nde görev yapan proje yürütücüsü yardımcısı ve plan müellifi olan kişi hakkında "şehir planlamacısı" lisans diploması olmadığı yönünde bir dava açılmış mıdır?

- Proje koordinatörünün, makina mühendisi olduğu halde, "mimar, çevre uzmanı, ulaşım uzmanı olduğu yönünde ünvan kullandığı iddiaları doğru mudur? Rektörlüğe buna ilişkin bir şikayet yapılmış mıdır?

 - Plan Ofisi’nde görevlendirilmeler sona ermiş midir? Personele ödeme yapılmaya devam edilmekte midir?

 AKADEMİK PERSONELE BASKI DOĞRU MU

 - Üniversitedeki tez danışmanlarının rektör talimatıyla yüksek lisans öğrencilerini bu projelere yönlendirdiği, akademik personelin jüri üyeliklerinden çekilmesi amacıyla baskı yapıldığı ve bu şekilde jürilerin işlevsizleştirildiği iddiaları doğru mudur?

- AUAP projesi hakkında eleştirel akademik yazıların yer aldığı bazı internet sitelerine kurumiçi erişimin Rektörlük tarafından engellendiği iddiaları doğru mudur?

- Üniversitede mobbing konulu şikayet dilekçesinin işleme konulmadığı bir olay yaşanmış mıdır? Mobbing konulu şikayet dilekçelerinde süreç nasıl işlemektedir? Rektörlüğün işleme koymama yetkisi var mıdır?

 - Üniversitede mobbing nedeniyle ceza almış yönetici var mıdır? Varsa bu kişi veya kişilere ne tür ceza uygulanmıştır?

- Gazi Üniversitesinin Ankara Büyükşehir Belediyesi için hazırladığı ve Ankara’nın 2038 yılına kadar uzanan dönemdeki ulaşımını planlayan proje ile Ocak 2015’te Başbakanlık tarafından onaylanan Ankara Kalkınma Ajansı eşgüdümünde hazırlanmış ‘2014-2023 Ankara İli Bölge Planlaması Üst Ölçekli Strateji Çalışması’nın eşgüdümü nasıl sağlanmıştır?

 - AUAP bu üst ölçekli strateji çalışmasıyla çelişecek unsurlar taşımakta mıdır?

 -İki ayrı çalışma arasında eşgüdüm sağlanmamış ise AUAP gerek hukuki, gerekse teknik açıdan geçerli olabilir mi?
ANKA

Son Güncelleme: 29.01.2015 09:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.