Aleviler Mitinge ve Okul Boykotuna Hazırlanıyor

Türkiye’de siyasi iktidar eliyle eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik uygulamalar, eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanında etkilerini arttırarak sürdürmektedir.

Aleviler Mitinge ve Okul Boykotuna Hazırlanıyor

Türkiye’de siyasi iktidar eliyle eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik uygulamalar, eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanında etkilerini arttırarak sürdürmektedir.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
29 Ocak 2015 Perşembe 13:10
Aleviler Mitinge ve Okul Boykotuna Hazırlanıyor

Bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, aykırı olan her sesi susturmak isteyen, demokratik talepleri aşırı şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın kendine demokrat ve sahte özgürlükçü yüzü toplumun daha geniş kesimleri tarafından görülmeye başlanmıştır.


Siyasi iktidarın, eğitimi ve toplumsal yaşamı dini kurallara göre biçimlendirme, farklı inanç ve kimlikleri yok sayma politikaları hızla artmaktadır. Eğitime yönelik bilim dışı müdahaleler, zorunlu din dersleri ile ilgili AİHM kararının uygulanmaması, “zorunlu” seçmeli din dersleri dayatması, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme uygulamaları, normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılması, doğrudan inanç istismarı şeklinde gündeme getirilen her okulda ibadethane (mescit) açılmasının zorunlu hale getirilmesi, reşit olmayan kız çocuklarının başının kapatılması ve son olarak 19. Milli Eğitim Şurasında alınan kararlar üzerinden eğitim sistemini tamamen dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi uygulamaları ile tüm topluma dayatılan “dindar nesil” ve “muhafazakâr yaşam tarzı” uygulamaları açık bir ayrımcılık olarak hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Siyasi iktidar, başta Aleviler olmak üzere, laik yaşamdan yana olan kesimlerinin taleplerini ve giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını sürekli geri plana itmektedir. Eğitimin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine, attığı her adımda farklı inançlar ve kimliklere yönelik aşağılayıcı, baskıcı, dışlayıcı ve dayatmacı bir tutum izlemektedir. İktidarın yıllardır benimsediği tekçi anlayış üzerinden toplumu ayrıştırarak karşı karşıya getirmeye ve yeni çatışma alanları yaratma girişimleri karşısında sessiz kalmak mümkün değildir.

Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline gelmiş durumdadır. Bu konuda özellikle eğitim sisteminin dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez.

Siyasi iktidarın yıllardır savunduğumuz taleplerimizi yok sayan dayatmacı anlayışına karşı en güçlü ve etkili yanıtı vermek için, iktidarın baskılarına, ayrımcı uygulamalarına maruz kalanları, kendilerinin ve çocuklarının geleceğinden endişe edenleri, bütün emek ve demokrasi güçlerini, Şubat ayında İstanbul’da Kadıköy'de yapacağımız mitinge ve hemen sonrasında yapacağımız okul boykotuna katılmaya ve güç vermeye davet ediyoruz.

 

Av. Fevzi Gümüş

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı

Son Güncelleme: 29.01.2015 13:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.