Birgül Ayman Güler`den Yeni Siyasi Hareket

Partisinden istifa eden eski CHP`li İzmir Milletvekili Prof. Birgül Ayman Güler, 21 Aralık’ta 110 sanatçı, akademisyen, siyasetçinin imzaladığı Cumhuriyet İçin Birlik Bildirisi’nin önümüzdeki günlerde somut bir harekete dönüşeceğini açıkladı. İşçi Partisi (İP) ya da başka bir partiye geçip geçmeyeceğine ise, “Bağımsız milletvekiliyim tabi şu anda. Türkiye’deki tüm Cumhuriyetçilerin birlikte hareket edeceği bir yapıyı özlüyorum. Hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

Birgül Ayman Güler`den Yeni Siyasi Hareket

Partisinden istifa eden eski CHP`li İzmir Milletvekili Prof. Birgül Ayman Güler, 21 Aralık’ta 110 sanatçı, akademisyen, siyasetçinin imzaladığı Cumhuriyet İçin Birlik Bildirisi’nin önümüzdeki günlerde somut bir harekete dönüşeceğini açıkladı. İşçi Partisi (İP) ya da başka bir partiye geçip geçmeyeceğine ise, “Bağımsız milletvekiliyim tabi şu anda. Türkiye’deki tüm Cumhuriyetçilerin birlikte hareket edeceği bir yapıyı özlüyorum. Hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
30 Ocak 2015 Cuma 16:14
Birgül Ayman Güler`den Yeni Siyasi Hareket
 Politika Ege/ Başta basın-yayın yolu ile olmak üzere yaptığı açıklamalar ve en son partisinin Cemaatle seçimlerde işbirliği yaptığı şeklindeki açıklamaları nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilen ve yazılı savunmasını verdikten sonra istifasını da veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) eski üyesi Prof. Birgül Ayman Güler, ‘Cumhuriyetçi kuvvetlerin büyük birliğini sağlamak’ diye açıkladığı bir planlama içerisinde olduklarını açıkladı.

AMACIMIZ, CUMHURİYETÇİ KUVVETLERİN BÜYÜK BİRLİĞİNİ SAĞLAMAK

110 sanatçı, akademisyen, siyasetçi, eski bakan, gazeteci, askerin imzaladığı ‘21 Aralık Cumhuriyet İçin Birlik Bildirisi’nin’ kısa süre içerisinde somut bir harekete dönüşeceğinin sinyallerini veren İzmir bağımsız Milletvekili Prof. Birgül Ayman Güler, tüm ulusal güçlerin birleşmesi yönünde bir planlama içerisinde olduklarını belirterek,  amaçlarını Cumhuriyetçi kuvvetlerin büyük birliğini sağlamak olarak belirtti.

TÜM ULUSAL GÜÇLERİN BİRLEŞMESİ YÖNÜNDE BİR PLANLAMA İÇERİSİNDEYİZ

Aynı zamanda Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyesi de olan İzmir bağımsız milletvekili Prof. Birgül Ayman Güler,

“21 Aralık Cumhuriyet için Birlik Bildirisi açıklamıştım. Bildiğiniz gibi İstanbul’da Bedrim Baykam’ın Piramit Sanat Evi’nde 110 imzayla açıklanmış bir bildiri bu. Siyasetçi, akademisyen, meslek mensubu buradaki ilkeler doğrultusunda siyaset yapılması gerektiğini belirtmiş ve bir çağrı yapmıştık. Önümüzdeki dönemde bu çağrı çerçevesinde yani en temel Cumhuriyet, ulusal birlik, halkçılık ilkeleri temelinde bir çıkış yolu oluşturacağımızı umuyoruz. Tüm ulusal güçlerin birleşmesi yönünde planlama içindeyiz. Amacımız Cumhuriyetçi kuvvetlerin büyük birliğini sağlamak. Ayrıntıları daha sonra paylaşacağız” dedi.

GÜLER, İP’YE GEÇİP GEÇMEYECEĞİNE…

Cumhuriyetçi kuvvetlerin birleşeceği siyasi parti adresinin İşçi Partisi (İP) olup olmadığı ve kendisinin İP’ye geçip geçmeyeceği sorumuzu da yanıtlayan Vekil Güler, “Bağımsız milletvekiliyim tabi şu anda. Türkiye’deki tüm Cumhuriyetçilerin birlikte hareket edeceği bir yapıyı özlüyorum. Hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz” açıklamasını yaptı.

BİLDİRİYE İMZA ATANLAR ARASINDA KAMUOYUNUN YAKINDAN TANIDIĞI PEK ÇOK İSİM VAR

21 Aralık 2014’te yayınlanan bildiriye imza atan 110 kişi arasında; İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, sanatçı Ataol Behramoğlu, Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, sanatçı Bedri Baykam, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı ve CHP İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman, Ulaştırma eski Bakanı Enis Öksüz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kendisi gibi istifa eden CHP eski Milletvekili Prof.Süheyl Batum, eski bakanlar Yaşar Okuyan, Şükrü Sina Gürel, gazeteci Mine Kırıkkanat gibi kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok isim var.

BİLDİRGEDE SAVUNULAN GÖRÜŞLER NELER?

21 Aralık Cumhuriyet İçin Birlik Bildirgesi, yayınladıkları bildiride özetle şu görüşleri deklere etmişti:

“Mevcut siyaset, “Yeni Türkiye” adı verilen bir yıkım projesi çizgisinde ilerlemektedir. Bu proje, Türkiye’nin bölünmesi ve yurttaşların ekonomik, sosyal, siyasal hak ve özgürlüklerinin ortadan kaldırılması projesidir. Türkiye’yi çözülmeye sürükleyen her türlü girişimi, tarih önünde mahkum etmeliyiz. Öyle ki, bir daha hiç kimse, açıktan ya da sinsice böyle bir şeye cesaret edemesin.

Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini bilim ve aklın ışığında attığı Cumhuriyet, temel dayanağımızdır. Bu temelden aldığımız güçle kaderimize el koymak zorundayız. Ülkemizin ellerimizin arasından kayıp gitmesine izin veremeyiz. “Yeni Türkiye” projesine karşı “Yeniden Cumhuriyet” yürüyüşümüzü başlatmalıyız.

Türkiye’yi çözülmeye sürükleyen ve bu gidişi önlemek için üstüne düşeni yapmakta acizlik gösteren siyaset dünyasını uyarıyoruz. Buna hiçbir koşulda onay da izin de vermeyeceğiz.
 
Ülkemizin halkçı, milliyetçi ve devrimci birikiminden gelen siyasi partilerin, sendikaların, kitle örgütleriyle meslek kuruluşlarının mensuplarını, aynı duyarlılıkları paylaştığımız tüm yurttaşlarımızı, bizlerle birlikte mücadeleye etmeye, Cumhuriyet’i yeniden kurmaya davet ediyoruz. ‘Cumhuriyet’ için bir araya geldik. Büyük birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için mücadele edeceğiz.” (Kaynak:egemeclisi.com)

Son Güncelleme: 30.01.2015 16:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.