BÜLENT TANIK GÖNÜL BAHÇESİNDE “DEMOKRASİ SÖYLEYİŞİ“

Demokrasi ya da “Ben sizin babanızım. Ben ne dersem o…”

BÜLENT TANIK GÖNÜL BAHÇESİNDE “DEMOKRASİ SÖYLEYİŞİ“

Demokrasi ya da “Ben sizin babanızım. Ben ne dersem o…”

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
20 Mayıs 2016 Cuma 03:02
BÜLENT TANIK GÖNÜL BAHÇESİNDE  “DEMOKRASİ SÖYLEYİŞİ“

 Herkes Demokrasiden Yana Ama Kime Sorsan  “Sözünden Çıkılamayan Otoriter Bir Lider Lazım!”

Bülent Tanık Gönül Bahçesinde “Demokrasi Söyleşisi”

 

“Türkiye’nin önündeki yakıcı sorun; içe sindirilmemiş bir demokrasi anlayışı ve ezberletilmiş bir çözüm: “Demokrasi güzel ama bizi “çekidüzen” verecek bir “başkan” kurtarabilir!” inanışı.

Demokrasi mi despotik bir yönetim mi ikilemi sadece Türkiye’nin değil neo-liberal temsili demokrasi’nin krizinden bizar düşmüş halkların önüne konan berbat bir ikilem!

Neredeyse kutsallaştırılmış bir kavram olan demokrasinin sürekli olgunlaşan ve tamamlanmamış içeriği ve göreceli zor olan işleyişi, acil çözüm beklentisinde olanları başka arayışlara yönlendiriyor. Oysa demokrasi ağrı kesici olmasa bile tedavi edicidir.”

Gazetemiz Duruş’un “Demokrasi Söyleşileri” Gönül Bahçesinde Başladı. Önceki dönem Çankaya Belediye Başkanı olan Bülent Tanık “Neo-liberal Temsili Demokrasinin Krizi ve Türkiye Deneyimi” konulu söyleşisinde demokrasi kavramının geçirdiği tarihsel süreci irdeledi.

Demokrasi ve laiklik kavramlarının içiçeliğini, laiklik ve sekülerliğin farklılıklarını, laikliğin inanç ve ibadet özgürlüğü ile değil iktidarın kaynağı olarak kutsalın yerine halkın-ölümlülerin geçmesi nedeniyle, demokratik olduğunu dile getirdi.

Bu kavramların I. Demokrasi Devrimi olarak tanımlanmasından yana olduğunu ifade eden Tanık, Antik Yunanda geliştirilen “Doğrudan Demokrasi” deneyiminin darboğazlarını;

Kent devletlerinden büyük devletlere geçiş sürecinde “temsili demokrasiye” geçişi II. Dönem ve neo-liberal temsili demokrasinin inandırıcılığını yitirme sürecini; katılımcı ve küresel bir kademeli demokrasi ve yönetim anlayışına evrilen görüşleri de III. Devrimin adımları olarak anımsattı.

Sıfatlı zamirli demokrasiler döneminden geçildiğini; burjuva demokrasisi, halk demokrasisi; cici demokrasi, ileri, tam demokrasi; liberal demokrasi, katılımcı demokrasi, kucaklayıcı, kozmopolitan demokrasi ve daha pek çok demokrasi tanımının varlığına işaret etti. Bu kavramların karşılıklarının da halkların kafasının karışmasında rolü olduğuna değinen Bülent Tanık, demokrasiler için karar süreçlerinin açık denetlenebilir olmasının, bilgiye erişim ve örgütlü-bilinçli yurttaş varlığının, kuvvetler ayrılığının önemi üzerinde durdu.

Türkiye’nin demokrasi deneyimini 1839 Gülhane Hattı Hümayunundan 1980 Askeri Darbesi ile yoğunlaşan biçimde aşındırılmaya başlanan Cumhuriyet değerleri arasında demokrasinin önemine yoğunlaştı.

Siyasi Partiler Toplumsal Örgütler ve CHP üzerine de demokrasi deneyimi açısından bakan Tanık; karar süreçlerinin demokratikleşmesi, organlar eliyle yönetim kültürünün yerleşmişliği, üyelik hak ve hukukunun oturmuşluğu ve siyaset yapma biçiminde önemli atılımlara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Partililerin demokrasiyi içselleştirmesi, siyaset üretimini ve siyasete güven artırmayı, siyaseti yapmaya değer kılmayı önemsediğini vurguladı.

“Siyaset yapma biçiminin, yöntem ve kültürünün değişmesi kaçınılmazdır. Artık iktidarı “ele geçirilecek” bir hedef olarak görmemek, insan ilişkileri ile inşa edilen bir konum olarak tanımlamak gerek! Özünde böyle bir süreçle inşa edilecek iktidar, yaratacağı yeni siyasal değerler ile mevcut iktidarı gitmeye mecbur bırakacaktır” diye sözlerine devam eden Tanık;

“Seçim sistemleri ve siyasi partiler düzenine güven yitiminin halk yığınlarını despotik rejimlere yönlendirdiğine oysa demokrasi anlayışının güven ve istikrar olduğuna, demokrasinin; şiddet ve zor yerine uyumla herkesi var kılacak bir anlayış olduğuna, bunu anlatmanın önemine dikkat çekti.” “Çünkü önümüzdeki en önemli siyasal ikilem’e -Tek adam yönetimi yani başkanlık mı? Yoksa bilerek yıpratılmış parlamenter demokrasi mi?- sorusuna doğru yanıt bulamayız.

Duruş Gazetesini bu bağlamda önemli bir tartışmayı gündeme aldığı için kutluyorum.” Dedi.

 

NOT: Bu söyleyişileri DURUŞ GAZETESİ başlattı. Her ay başka bir ilçede yapılacaktır.

Son Güncelleme: 20.05.2016 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.