Demirtaş'tan okul boykotuna destek

HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada, Birleşik Haziran Hareketi ve Alevi örgütleri tarafından düzenlenecek okul boykotuna destek vererek, “13 Şubat’ta Aleviler ders boykotu yapacak. Yanlarındayız arkalarındayız. Bu zulüm düzenini ancak hep birlikte olursak yıkarız” dedi.

Demirtaş'tan okul boykotuna destek

HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında yaptığı konuşmada, Birleşik Haziran Hareketi ve Alevi örgütleri tarafından düzenlenecek okul boykotuna destek vererek, “13 Şubat’ta Aleviler ders boykotu yapacak. Yanlarındayız arkalarındayız. Bu zulüm düzenini ancak hep birlikte olursak yıkarız” dedi.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
03 Şubat 2015 Salı 14:38
Demirtaş'tan okul boykotuna destek
 (İleri - Haber Merkezi) HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş, Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ısrarını, "Şimdi başkan olacağım diyor. İlkokul birinci sınıftakiler gibi. Olamayacaksın. Asla kabul etmeyeceğiz. Senin rüyalarında kalacak. Halifelik meselesine inanmış gerçekten. Birileri sen halifesin diye gazı vermişler o da yürümek istiyor. Halifelik demek istiyor da diyemiyor" diye değerlendirdi. Sözlerini 13 Şubat'ta Birleşik Haziran Hareketi ve Alevilerin bilimsel ve laik eğitim için düzenleyeceği boykota destek verdiklerini vurgulayarak bitiren Demirtaş'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

GREV ERTELEME YASADIŞI: 29 Ocak’ta 10 şehirde 22 fabrikada Birleşik Metal İş grev kararı aldı. Kolay kolay grev kararı alınamayan bir dönemde, direniş konusunda son derece ısrarlı bir tutumla bu noktaya geldikleri için sendikayı ve üye işçileri kutlamak istiyorum. Bu iktidarın emekçiye nasıl bir baskı, zulüm ve engellemeyle yaklaştıklarını iyi biliyoruz. İşçilerin örgütlü güçlerini kullanarak bu kararı almaları son derece önemliydi. Karar yasaklanmamış olsa, 19 Şubat’a kadar 15 bin metal işçisi greve girmiş olacaktı. Şimdi arkadaşlarımızın grev kararı kanun dışı bir şekilde anayasaya, yasalara aykırı bir şekilde 60 gün ertelendi. Aslında 60 gün ertelemek demek grevin yasaklanması demek. 60 gün sonra yeniden grev yapmanın politik ve sosyolojik koşulları ortadan kalkmış olabilir. Tekrar bir 60 gün erteleyebilirler. Böyle böyle seçimleri atlatabilme düşüncesi içindedirler.

KARAR KORSAN: Kararı okuyorum: “Milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine…” Ne Bakanlar Kurulu toplanmış, ne bakanların tamamı Ankara’da... Korsan bir şekilde. Ama ne hikmetse toplantı yapılmış gibi bakanlar oturmuş, bu işi istişare etmişler gibi ve milli güvenliği bozucu olduğunda hemfikir olmuşlar gibi grevin ertelenmesine karar vermişler. Bu açık bir anayasa suçudur. Zaten yürürlükte değil, zaten anayasa bütünüyle ortadan kaldırılmış durumda. Anayasayı zaten takan yok, grev ortaya çıkınca bir kez daha ortaya çıktı ki, bu ülke hukukla falan yönetilmiyor. 

MİLLİ DEĞİL SARAYIN GÜVENLİĞİ: Milli güvenliği bozucuymuş. 15 bin emekçi grev yapacak. Üretimden gelen anayasal hakkını, ILO sözleşmelerinin verdiği hakkı kullanacaklar. Padişah ve şehzadeler milli güvenliğe aykırı bulacak. Bu işçiler hangi millete aittir, milli güvenliği nasıl bozacak tek bir cümle yok. Milli dedikleri milletse, milletin yüzde 85’i bunlardır. Kendi kendilerinin güvenliğini bozacak değildir. Milli güvenlik dedikleri sarayın güvenliğidir. Sarayın güvenliğinin bozulmasından korktukları için, bir özel kalem müdürünün dosyayı makamdan makama gezdirerek alınan bir karadır. İddia ediyorum, bakanlar okumamıştır bile. Padişahın emri var imzalanacak denmiştir, onlar tıpış tıpış imzalamıştır. Sözleşmeli 4-B Başbakan da imzalamıştır.

KATLAMALI ÖĞRENCİ HARÇLARI: Yaptıkları değişikliklerle okulu zamanında bitiremeyen öğrenciler binlerce liralık harçlarla karşı karşıya kaldılar. Şimdi binlerce öğrenci nasıl bu harçları ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar? 866 TL veriyorsun, babasına annesine, çocuğundan yıllık 1000 TL harç istiyorsun, bitiremeyince 5 bin TL’ye kadar cezalı harç ödesin diyorsun. Annesi babası grev yapınca yasaklıyorsun. Öğrenci sokakta protesto edince gazlıyorsun, copluyorsun.

BAŞKAN OLACAĞIM DİYOR: Bununla yetinseler iyi, şükrederiz belki. Doymuyorlar ki. Şimdi başkan olacağım diyor. İlkokul birinci sınıftakiler gibi. Olamayacaksın. Asla kabul etmeyeceğiz. Senin rüyalarında, hülyalarında kalacak. Asla olamayacaksın. Bütün ülke onun ama yetmiyor. Başkan olacağım diyor. İlla başkanlığı kabul ettirecek çünkü bırakın ülkede iki adamı 1,5 adamı bile kabul etmiyor. İlla tek adam olacak ve bunu şimdi bunu seçim propagandasına dönüştürecek. 

NE İSTEDİN DE YAPAMADIN: Ne değişecek anlatamıyor. Ne yapmak istedin de birileri sana engel oldu. Bütün devletin olanakları senin emrinde, parlamento senin emrinde. Neyi yapmak istedin de yapamadın. Allah aşkına soruyorum. Neredeyse bütün rektörler sana bağlı. Savcılar, hakimler sana bağlı. Medyanın büyük kısmı sana bağlı. Parayla manşet attırıyorsun. Başkan olunca ne yapacaksın. Kafasında demek farklı bir şey var. Birileri onu ‘sen halifesin’ diye inandırmış. İşte bu haliyle bütün ülkedeki hukuksuzluğun başı haline gelmiş. Ülkenin cumhurbaşkanı anayasayı takmayan biri haline geldi. Kimseden korkumuz yok. Hatta üç beş başbakan daha ata onlar da miting yapsın. Sen de yap. Biz o barajı aşacağız ve sizi frenleyeceğiz sizi gerileteceğiz. Fakat cumhurbaşkanlığı makamını istismar ediyorsun. Cumhurun başı olma kurumunu zedeliyorsun. Bunu yapma son derece hatalı bir politikadır bu.

HALİFELİK İSTİYOR: Halifelik meselesine inanmış gerçekten. Birileri onu inandırmış, sen halifesin diye gazı vermişler o da yürümek istiyor. Halifelik demek istiyor da diyemiyor. Bunun karşılığı da yok yani. Anayasada başkanlık sistemini yaz desen yazamazlar.

KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİ: Sayın Kılıçdaroğlu, Meclis’te sizinle benim odam arasında 20 metre var. Buyurun gelin bir çayımızı için. Size düşüncemizi anlatalım. Bu dedikodulara inanmak yerine buyurun gelin konuşalım. Anlatalım. Dedikoduyla siyaset yapılmaz. Yakışmaz. Bir dedikodudan yola çıkılarak ana muhalefete siyaseti yapılamaz. Buyurun gelin anlatalım. Kim kimi satmış anlatalım. Yerel seçimde cumhurbaşkanlığı seçiminde kim kiminle pazarlık yaptı anlatalım. Bunu alenen yapmış bir parti şimdi dedikoduyla bizi AKP’yle işbirliği yapmış olarak gösteriyor. Siz gericilerle ırkçılarla açık açık işbirliği yaptınız.

AKP'YE YARIYOR: Ayıptır. Bu yaptığınız da AKP’ye yarıyor. Bakın hiçbir AKP’li çıkıp itiraz etmiyor. Çünkü işlerine yarıyor. CHP bizim barajı aşmamızı mı, altında kalmamızı mı istiyor. Çıkıp söylesinler. Barajı aşmamız sadece AKP’yi değil görülüyor ki CHP’yi de korkutuyor. Ya siz değişeceksiniz ya da siz de AKP gibi gideceksiniz. Çipras kim o kim diyorlar. Biz kimseye benzemeyiz. Biz bu toprakların asıl damarlarıyız. Sanırsın kendisi Che Guevara’ya benziyor. 

BOYKOTUN YANINDAYIZ: 13 Şubat’ta Aleviler ders boykotu yapacak. Yanlarındayız arkalarındayız. Bu zulüm düzenini ancak hep birlikte olursak yıkarız.

İLERİ HABERSon Güncelleme: 03.02.2015 14:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.