Ege Üniversitesi işçileri direnişte: “Hizmetten gelen gücümüzü kullanacağız”

Ege Üniversitesi yönetiminin yeni ihale sürecinde 54 işçinin işten çıkarılması ve mevcut işçilerin ise maaşlarının düşürülmesi kararına karşı işçilerin direnişi sürüyor

Ege Üniversitesi işçileri direnişte: “Hizmetten gelen gücümüzü kullanacağız”

Ege Üniversitesi yönetiminin yeni ihale sürecinde 54 işçinin işten çıkarılması ve mevcut işçilerin ise maaşlarının düşürülmesi kararına karşı işçilerin direnişi sürüyor

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
18 Kasım 2017 Cumartesi 03:54
Ege Üniversitesi işçileri direnişte: “Hizmetten gelen gücümüzü kullanacağız”

Ege Üniversitesi yönetiminin maddi yetersizliği gerekçe göstererek yapacağı yeni ihalede 54 işçinin işten çıkartılması ve ücretlerin düşürme kararı alması üzerine işçiler direnişlerine devam ediyor. Üyesi oldukları DİSK/Genel-İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube’nin çağrısı ile bir araya gelen işçiler kampüs girişinde basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasına Genel-İş’in örgütlü olduğu Bornova Belediyesi işçileri, Genel İş 2 Nolu Şube üyesi işçiler, DİSK’e ve KESK’e bağlı sendika yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in yanı sıra üniversite öğrencileri de katılarak destek verdi.

İşçiler adına açıklamayı okuyan Genel-İş İzmir 7 Nolu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, planlanan durum gerçekleştiği takdirde 54 işçinin işsiz kalacağını belirterek, “Yeterince zor şartlarda büyük özveri ile düşük ücretlerde çalışan işçimiz, şimdi birde işten çıkarılması ve ücretlerinin daha da düşürülmek istenmesi ile karşı kaşıya kalmıştır. Bütçesel sorunları sebebi işçiler olmadığı gibi, bu sorunların işçi arkadaşlarınızın işten çıkarılması ve ücretlerinin düşürülmesini ile sonlanamayacağı ortadadır. Sebep ne olursa olsun faturanın işçi arkadaşlarımıza çıkarılması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Daha önceki yaptıkları eylemleri hatırlatan Köroğlu, işçilerin yararına herhangi bir sonuç alınmadığını söyleyerek, “Ege üniversitesi yönetimini bir kez daha uyarıyoruz. Hiçbir işçi arkadaşımızın iş akdinin sonlanması ve ücretlerini düşürülmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi. Köroğlu, üniversite yönetiminin bu planlamadan vazgeçmediği takdirde hizmetten gelen güçlerini durdurmak da dahil olmak üzere, eylemlerin devam edeceğini belirtti.

İşçilerin mücadelelerine destek olacaklarını belirten CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise, işçilerin uzun süre çalışıp zaten emeğinin karşılığını alamadığını ifade ederek, “Buradan rektöre sesleniyorum. Rektör bilsin ki bu işin sonunu buluncaya kadar parlamentoda işçilerin sesi olacağım” dedi.

Sendika.Org’a konuşan üniversite öğrencisi Tuana Uğuz, Ege Üniversitesi yemekhanelerinin en pahalı yemekhaneler arasında olduğunu belirterek, “Hem üniversitelinin cebindeki paraya göz diken, hem de üniversite yemekhanesinde çalışan işçilerin emeğinin üzerinden kendisine kar sağlamaya çalışan üniversite yönetimini uyarıyoruz. Yapılan eylemlerin tümünde iktidar yanlısı rektörün karşısında, Ege Üniversitesi işçisinin yanındayız” açıklamasında bulundu.

Önceki açıklamalarda olduğu gibi güvenliklerin tacizleri ise devam etti. Açıklamanın yapıldığı alanı abluka altına alınan güvenlikler eyleme katılan işçilerin ise tek tek görüntülerini aldı.

Sendika.Org/ İzmir

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.