Eğitim-Sen İzmir 6 Nolu Şube’den Sürgün Tepkisi: Cezalandırılmak Isteniyoruz

PİRHA- Eğitim-Sen İzmir 6 Nolu Şubesi, şube sekterleri olan Tuna Atlı Uysal’ın sürgün edilmesini protesto etmek amaçlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Eğitim Sen 6 Nolu Şube Başkanı İsmet Süzer, Balçova ilçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla’nın yanlış ve keyfi uygulamalarının sendikaları tarafından teşhir edilmesi ve bazı uygulamalarının yargıya taşınmasının bir sonucu olarak sürgünlerle cezalandırılmak istenildiğine dikkat çekerek”Bu saldırı aslında şube sekreterimiz üzerinden sendikamıza yapılmış bir saldırıdır” dedi.

30 Eylül 2019 Pazartesi 21:08
Eğitim-Sen İzmir 6 Nolu Şube’den Sürgün Tepkisi: Cezalandırılmak Isteniyoruz

Eğitim Sen 6 Nolu Şube Sekreteri Tuna Atlı Uysal’ın sürgün edilmesi Balçova Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto edildi. Açıklamaya Eğitim-Sen İzmir Şube üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı okuyan Eğitim-Sen 6 Nolu Şube Başkanı İsmet Süzer, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün usulsüz uygulamalarına karşı sendikalarının yaptığı girişimlerin bir sonucu olarak Tuna Atlı Uysal’ın hedef seçilerek sürgün edildiğini ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün talimatı üzerine Eğitim-Sen Şube Sekreteri Tuna Atlı Uysal’ın dilekçesinin kabul edilmediği ve işleme sokulmadığının altını çizen Süzer, en temel yurttaşlık haklarını dahi kullanamadıkları bir kurumdan eğitimin sorunlarına dair adil, bilimsel, eşitlikçi ve çağdaş bir yaklaşım üretmesini beklemediklerini dile getirdi.

“SENDİKAL FAALİYETLERİMİZ POLİS ÇAĞRILARAK ENGELLENDİ”

Balçova ilçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla’nın sendikal çalışmalarını engellemeye dönük tutum takındığına değinen Süzer, suç duyurusunda bulunmalarına rağmen kaymakamın soruşturma izni vermemesinden dolayı savcılığın soruşturma yürütemediğini ifade etti. Süzer şunları vurguladı:

“Türkiye’de eğitim sistemi uzun süredir ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılırken, liyakat gözetilerek atanmayan yöneticilerden biri olan Balçova ilçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla’nın yanlış ve keyfi uygulamalarını, sendikamız tarafından teşhir etmemiz ve bazı uygulamalarını yargıya taşımamızın bir sonucu olarak sürgünlerle cezalandırılıyoruz. Şubemizin çalışma alanı Balçova’da çok sorun yaşadık. Balçova ilçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla sendika çalışmalarımızı engellemeye dönük tutum takınmış, hiçbir hukuki süreç işletilmeden ihraç edilen şube başkanımız İsmet SÜZER’in Balçova’da sendikal faaliyet yürütmesini engellemek için okul müdürlerine talimat vermiştir. Hiçbir yasal dayanağı olmayan bu talimat ile Vali Kutlu Aktaş ve Asil Nadir Ortaokulu müdürleri 5 şube yürütme kurulu üyesinin katılımı ile yapılacak iş yeri gezisini okula polis çağırarak engellemişlerdir. Yaşananlardan sonra İlçe Milli Eğitim müdürü ve okul müdürleri ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmamıza rağmen Kaymakamın soruşturma izni vermemesi nedeni ile savcılık soruşturma yürütememiştir.”

“EŞİNİ MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK ATADI, KADRO İŞGAL EDİYOR”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla’nın norm fazlası olduğu iddia edilen eşine kadro sağlamak için müdür yardımcısı olarak olarak atadığı ve müdür yardımcılığını ise başka bir öğretmeni görevlendirme yöntemi yürüttüğünün altını çizen Süzer, ayrıca okul müdür ve müdüreleri tarafından üyelerine sendikalarından ayrılma baskısı yapıldığını kaydetti.Süzer sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı okul müdürleri muhtemelen ilçe Milli Eğitim Müdürünün bu tavrindan güç alarak sendikamıza açık saldırıda bulunmuşlardır. Örneğin; Balçova 80. Yıl Orhangazi Ortaokulu Müdüresi üyemizi çağırip “Bu Terörist sendikada neden duruyorsun” diye istifa etmesini söylemiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürü, norm fazlası eşine kadro açmak için önce onu Salih Dede Anadolu Lisesine müdür yardımcısı olarak atanmasını sağlayıp Müdür Yardımcisı kadrosunda olmasına rağmen eşi Nurcan ATILLA müdür yardımcılığı yapmamiş, o bu okulda öğretmen olarak çalışırken kadrosunu isgal ettiği müdür yardımcılığini bir başka öğretmen görevlendirme yöntemi ile yürütmüştür. Burada çok açık bir kadro işgali söz konusudur. Eşinin asli görevini yerine getirmemesine göz yummuştur.”

“Ertuğrul Gazi Ortaokulunda üyemizle ilgili açılan bir soruşturmada, soruşturmayı talep eden okul müdürü olmasına rağmen usule uygun olmayacak şekilde muhakkik olarak atanmıştır. Üyemiz, Münevver Özmen’in atamasını usulsüzce engellemeye kalkmış, sendikamiz devreye girmiş ve atamanın yapılmasını sağlamıştır. Bunu içine sindiremediğinden olacak ki kurum müdürünü kullanarak soruşturmalar açtırılmış bu soruşturmalarda kurum müdürünün disiplin suçu oluşturacak davranışları göz ardı edilmiştir. Bu durum il disiplin kurulu itiraz görüşmelerinde hukuk sekreterimiz tarafından şerh olarak kayda girmiştir.”

“DİLEKÇE VERME HAKKIMIZ ENGELLENİYOR” 

Şube sekreterlerine verilen savunma isteminde, “Olumlu olan okul iklimimizin bozulmasına neden olduğunuz” denildiğine vurgu yapan Süzer, aksine şube sekreterlerinin yıllarda çalıştığı okulda kurum kültürüne çok şey şey kattığını söyledi. En temel hakları olan dilekçe verme haklarını bile kullanamadıklarını sözlerine ekleyen Süzer, haklarını bile kullanamadıkları bir kurumdan eğitimin sorunlarına dair adil, bilimsel, eşitlikçi ve çağdaş bir yaklaşım üretmesini beklemediklerini belirtti. Süzer konuşmasının sonunda şunlara dikkat çekti:

Şube Sekreterimize verilen savunma isteminde “Olumlu olan okul iklimimizin bozulmasına neden olduğunuz” iddia edilmektedir. Denmektedir. Yıllardır olumlu olan okul iklimi bozulmuşsa bunun nedeni şube sekreterimiz olamaz. Çünkü şube sekreterimiz yıllardır bu okulda çalışmaktadır ve kurum kültürü ve okul ikliminin olumlu olmasına katkı sağlamıştır. Uzun süre vekaletle yönetilen okula neden yönetici atanmadığı sorulduğunda “Kafama göre yönetici bulamadım” diyen İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün kafasına göre atadığı okul yöneticisi, yöneticilik vasfından yoksun Fehmi Yılmaz görevlendirildikten sonra okulun iş barışı bozulmuştur. Biz bu ilçede en temel yurttaşlık hakkı olan, dilekçe verme hakkımızı bile kullanamadık. ilçe Milli Eğitim Müdürü sekreterinin “Müdürün talimatı var o havale etmeden kayda giremem” demesi üzerine şube müdürleri ile görüştük. Kısacası 3 sendika görevlisi, 2 şube müdürü şube sekreterimiz Tuna Atlı Uysal’ın dosya istemi dilekçesini müdürlükte kayda girdiremedik. Ancak ek bir şikayet dilekçesi ile kaymakamlık makamına ve yine kaymakamın onayı alınmadan işleme koyduramadık. Ancak kaymakamla görüşme sonrası dilekçemizi işleme koydurabildik. En temel yurttaşlık haklarımızı bile kullanamadığımız bir kurumdan çok acıdır ki eğitimin sorunlarına dair adil, bilimsel, eşitlikçi ve çağdaş bir yaklaşım üretmesini beklemiyoruz. Baskılar, sürgünler bizi yıldıramaz. Korkmuyoruz, susmuyoruz, biat etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bilimsel, Laik, anadilde eğitim mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.”

PİRHA / İZMİR

Son Güncelleme: 30.09.2019 21:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.