Genel İş İzmir 3 Nolu Şube olağan genel kurulu gerçekleştirdi

Genel İş İzmir 3 Nolu Şube olağan genel kurulunda kriz, asgari ücret, sınır ötesi operasyonlar, yerel seçimler ve toplu sözleşme süreci gündemde.

Genel İş İzmir 3 Nolu Şube olağan genel kurulu gerçekleştirdi

Genel İş İzmir 3 Nolu Şube olağan genel kurulunda kriz, asgari ücret, sınır ötesi operasyonlar, yerel seçimler ve toplu sözleşme süreci gündemde.

Mehmet Gültekin
Mehmet Gültekin
15 Aralık 2018 Cumartesi 19:49
329 Okunma
Genel İş İzmir 3 Nolu Şube olağan genel kurulu gerçekleştirdi


Genel İş İzmir 3 Nolu Şube olağan genel kurulu gerçekleştirdi

İzelman'da örgütlü Genel İş İzmir 3 Nolu Şubenin olağan genel kurulunda, devam eden kriz, hükümetin ikinci 100 günlük eylem planı, başlayan asgari ücret görüşmeleri, sınır ötesi operasyonlar, yerel seçim tartışmaları ve yaklaşan toplu sözleşme süreci gündemdeydi.

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın İzmir şubelerinin olağan genel kurul sürecini başlattı. İlçe belediyelerde örgütlü Genel İş İzmir 4 Nolu Şube'den sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin oto park, park bahçe, itfaiye, fen işleri, katı atık, Eşrefpaşa Hastanesi, İZSU gibi birimlerinde çalışan İZELMAN işçileri arasında Genel İş İzmir 3 Nolu Şube Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Kurulda mevcut şube sekreteri Faruk Saral başkanlığındaki liste 103 oy alırken, Güral Doğan başkanlığındaki liste 83 oy aldı.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'ndeki genel kurula 190 delegenin çoğunluğu katıldı. Salon 'Faşizme Karşı Omuz Omuza', 'Eşit İşe Eşit Ücret', 'Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın', 'Şartsız Koşulsuz Herkese Kadro' ve 'Kadın Yaşan Özgürlük' pankartları ile donatılırken delegeler salona 'Yaşasın Örgütlü  Mücadelemiz' sloganları ile girdi.

Genel Kurula, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ile Genel Merkez Yöneticileri Cafer Gonca, Mehmet Güleryüz, Taner Şanlı, Salih Doğrul, Mehmet Şengül, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş İzmir şubeleri, Birleşik Metal İş, Gıda İş ve Güvenlik Sen yöneticileri de katıldı. Ayrıca, DİSK eski Genel Sekreteri, CHP İzmir eski Milletvekili Musa Çam, KESK'e bağlı Tüm Bel Sen ve BES İzmir şubelerinin yöneticileri ve Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar da katıldı.

'EYLEM PLANLARI PATRONLARA TEŞVİKLERLE DOLU'

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, hükümetin ilk 100 günlük projesinden emekçilere yoksulluk çıktığını belirterek "Şimdi ikincisini yayınladılar, aynı şekilde patronlara teşviklerle dolu. Emekçiler 'Allah bizi üçüncüsünden korusun' deme noktasına geldi ama bunun için mücadele etmemiz gerekiyor. Hükümetin politikaları emekçilere kriz olarak geri döndü. Biz emeğimize sahip çıkmak istiyorsak ülkenin demokrasisine de sahip çıkacağız. Farklılıklarımıza rağmen bir çatıda mücadele etmek zorundayız. Ağır  bir saldırı ortamı bizi bekliyor. Genel kurul süreçlerinde buna nasıl hazırlanacağımızı, nasıl mücadele edeceğimizi tartışmalıyız" dedi.

EMEK DOSTU ADAYLARA OY VERME ÇAĞRISI

Yaklaşan yerel seçimlere de değinen Çalışkan şunları söyledi: "Yerel seçimlerde de emek düşmanı, toplumu bölen, karanlık anlayışa karşı emekten, demokrasiden, sosyal adaletten, barıştan yana siyasi partilerin adaylarına destek vereceğiz. Seçim sürecine duyarsız kalmayacağız."

'SEÇİM ÖNCESİ YİNE SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR GÜNDEMDE'

Konuklardan Emek Partisi İl Başkanı Emine Uyar iktidarın önümüzdeki yerel seçimleri dikkate alarak 'kriz yok' söylemlerini kullandığını ifade ederek "Patronlara da işçi atmayacaksın diyor ama biz görüyoruz ki temel göstergeler, ortada. Kriz büyüyor, derinleşiyor. Çarşıda pazarda bunu görüyoruz. Seçimden sonra işten atmalar da artarak devam edecektir. Her seçim öncesi bir sınır ötesi operasyon gündeme geliyor. Operasyonun yapılış nedenini sorgulamalıyız. Kutuplaştırma, ayrıştırma, baskıların bir aracıdır sınır ötesi operasyon" dedi.

'İZBAN İŞÇİSİ KAZANIRSA BİZ DE KAZANACAĞIZ'

Delegelerden İZELMAN işçisi Can Bahadır da gerçekleşen asgari ücret görüşmelerinin kendilerini de yakından ilgilendirdiğini belirterek "Asgari ücretin sefalet ücreti olduğu bir dönemde yaptığımız bu kongrede insanca yaşanabilir bir asgari ücret için mücadele kararı almamız gerekiyor. Türk İş'e, Hak-İş'e açık çağrılarda bulunarak alanlarda mücadele vermemiz lazım. Grevler, direnişler örgütlememiz gerekiyor. İZBAN grevini de yakından destekleyip, başarıya ulaşması için dayanışmamızı en yüksekte tutmalıyız. O grev başarıya ulaştığında biz de daha çok hak talep edebileceğiz" dedi.

'GENEL KURULDA VERİLECEK MÜCADELE KONUŞULMALI'

Şubenin 4 yıllık sürecinin en iyi şekilde yürütülmesi için yapılması gerekenlerin ve verilecek mücadelelerin genel kurulda konuşulması gerektiğini dile getiren Bahadır şunları söyledi: "3 Nolu şube ancak tek bir liste adı altında genel kurula giderse ancak o zaman İZELMAN işçisi yaklaşan TİS görüşmelerinde de masada istediklerini alabilir. Ayrışan kongre süreçleri sermayeye hizmet eder ancak birleşe birleşe kazanabiliriz. Toplu sözleşme süreci can alıcı şekilde önümüzde. Seçilecek yönetime önemli görevler düşüyor. TİS'in işçilerin talepleri doğrultusunda bitecek şekilde bir yönetim anlayışını buradan çıkarmamız gerekiyor. Sendikamıza ve örgütlülüğümüze daha çok sahip çıkmak ve örgütlülüğümüzü büyütmemiz gerekiyor.

Fotoğraf: Evrensel

İKİ LİSTE İLE SEÇİME GİDİLDİ

Kurulların aklanmasından seçimlere geçildi. Blok liste yöntemiyle yapılan seçimlerde mevcut başkan Güral Doğan ile mevcut şube sekreteri Faruk Saral hazırladıkları listelerle yönetime talip oldular, delegelerden oy istediler.

'SENDİKAMIZA, EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ'

Başkan adaylarından Faruk Saral, ülkenin derin ekonomik siyasi kriz yaşadığını belirterek "Sarayın krizi işçileri emekçileri bezdirir duruma gelmiştir. Yandaşa ihaleler layık görülürken emekçilere yoksulluk layık görülüyor. Demokratlara, barıştan yana olanlara, işçilere, akademisyenlere, gazetecilere baskılar, gözaltılar artıyor. Sendikal hak ve özgürlüklere baskıların arttığı bir dönemde direnen nadir kurumlardan biri DİSK'tir. Sendikamıza, ekmeğimize sahip çıkmalıyız. Ne sendikamızdan ne de sendikal haklarımızdan vazgeçeceğiz. Alınterimizi koruyacağız" dedi.

'YÖNETİMİN ÇALIŞMASI ENGELLENDİ'

Diğer başkan adayı Güral Doğan da yaşanan ekonomik krizle ilgili şunları söyledi: "Ülkeyi yönetenlere göre kriz yok ama her pazara çıktığımızda eriyen maaşlarımızı görüyoruz. Krizi yaratanlar biz olmadığımız halde her defasında bize ödetiyorlar. İşsizlik fonunda biriken patronları işsizler değil patronlar kullanıyor. Yetmedi sıcak para için kıdem tazminatımıza göz diktiler. İşçi sınıfı ayağa kalkarsa bir çok sorun düzelecektir."

Doğan ayrıca 4 yıl önceki olağan genel kurulun sonrasında sendikada sürekli olağanüstü genel kurul tartışmaları yaptırılarak yönetimin çalışmasının engellendiğini de dile getirdi.

Mevcut şube sekreteri Faruk Saral başkanlığındaki liste 103 oy alırken, Güral Doğan başkanlığındaki liste 83 oy aldı. (İzmir/EVRENSEL)

Son Güncelleme: 15.12.2018 20:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.