Güzel haber Londra’dan geldi İzmir’e büyük onur

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezi Londra’da bulunan City Mayors Foundation tarafından düzenlenen World Mayor “Dünya Belediye Başkanı Ödülü” yarışmasında ilk 10’a seçilerek büyük bir başarı elde etti. Başkan Kocaoğlu, 2012 yılının Aralık ayında da dünyada “Ayın Belediye Başkanı” unvanını alan ilk Türk belediye başkanı olmuştu.

Güzel haber Londra’dan geldi İzmir’e büyük onur

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, merkezi Londra’da bulunan City Mayors Foundation tarafından düzenlenen World Mayor “Dünya Belediye Başkanı Ödülü” yarışmasında ilk 10’a seçilerek büyük bir başarı elde etti. Başkan Kocaoğlu, 2012 yılının Aralık ayında da dünyada “Ayın Belediye Başkanı” unvanını alan ilk Türk belediye başkanı olmuştu.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
03 Şubat 2015 Salı 12:41
Güzel haber Londra’dan geldi İzmir’e büyük onur

2012 yılının Aralık ayında, merkezi Londra’da bulunan City Mayors Foundation tarafından dünyada “Ayın Başkanı” seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aynı kuruluşun 2014 yılı için yaptığı dünyada “Yılın Belediye Başkanı” sıralamasında da ilk 10’da yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

World Mayor “Dünya Belediye Başkanı Ödülü” seçiminde ilk sırayı, Kanada’nın Calgary kenti Belediye Başkanı Naheed Nenshi aldı. İlk 10 içinde yer alan diğer isimler ise Gent (Belçika) Belediye Başkanı Daniel Termont, Surabaya (Endonezya) Belediye Başkanı Tri Rismaharini, Sucre (Venezuella) Belediye Başkanı Carlos Ocaris, Iloilo City (Filipinler) Belediye Başkanı Jed Patrick Mabilog, Jena (Almanya) Belediye Başkanı Albercht Schröter, Houstan (ABD) Belediye Başkanı Annise Parker, Selanik (Yunanistan) Belediye Başkanı Yiannis Boutaris ve Lampedusa (İtalya) Belediye Başkanı Giusy Nicolini.

Kentsel işlerle ilgilenen bir düşünce kuruluşu olan Londra merkezli City Mayors Foundation, proje hedefini, “Belediye başkanlarının profillerinin dünya çapında yükseltilmesi ve toplumlarına uzun süreli katkıda bulunan, kendini vatandaşlarının ulusal ve uluslararası platformda refahına adamış belediye başkanlarının onurlandırılması” olarak özetliyor. Kurum sitesinde, başarılı bir belediye başkanın sahip olması gereken özellikler liderlik ve vizyon, iyi yönetim becerileri, sosyal ve ekonomik farkındalık, güvenliği sağlama ve çevreyi koruma yetenekleri ile bunlara ek olarak, farklı kültürel, ırksal ve sosyal geçmişlere sahip topluluklarla iyi ilişkiler sürdürebilme yeteneğine sahip olmak olarak sıralanıyor.
Dünya Belediye Başkanları Projesi’nin herhangi bir kent ya da organizasyonla bağlantısı yok. City Mayors Foundation, kendi kaynakları ile yönetiliyor. Sponsorluk, reklam, üyelik ve bağış gibi teklifler kabul edilmiyor.

 

Kocaoğlu neden seçildi?

City Mayors Foundation’un Dünya Belediye Başkanı Ödülü seçim kriterleri aday gösterilme sayısı, hakkında yazılan yorumların güvenilirliği ve Etik Kodları’na uygun olma şeklinde özetleniyor.

Kent liderleri için Etik Kodları, Kent Belediye Başkanları Vakfı’nın yerel yönetimin güçlendirilmesini hedefleyerek yayınladığı kurallar bütünü olarak biliniyor. Bu kurallar arasında; iyi ve dürüst yerel yönetimin sağlanması, toplulukların ortak çıkarlarının gözetilmesi, din, dil, ırk ayrımı yapılmaması, yasalara saygı gösterilmesi, kamu kaynaklarının halka yarar sağlayacak şekilde kullanılması, belediye başkanının konumunu kullanarak kendisine ayrıcalık tanımaması ve şahsi mali kazanç elde etmemesi, rüşvet almaması ve alanların ihbar edilmesi, kent yönetiminin aktiviteleri konusunda halkın bilgilendirilmesi ve yönetime güven duymasının sağlanması ile toplum bağlarının güçlendirilmesi ve son olarak tüm belediye başkanlarının etkilerini kullanarak kentler arasındaki iyi niyeti ve işbirliğinin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması yer alıyor.

Dünya Belediye Başkanı Projesi süresince gönderilen beyanların samimiliği ile ikna ediciliği de seçimlerde önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

“Kentin borçlarını bitirdi”

World Mayor sitesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile ilgili şu yoruma yer verildi:

“Son 10 yıl içerisinde İzmir kenti, Kocaoğlu’nun katılımcı yönetim anlayışı ile daha laik bir kent haline gelmiştir. 2004 yılından itibaren Başkan Kocaoğlu’nun başarılı yönetimi sayesinde kentin borçları bitmiş ve uluslararası kuruluşlardan aldığı yüksek kredi oranları ile ödüllendirilmiştir. Kentin doğu kesimlerinden gelen yüksek oranda göçü kente daha iyi entegre etme ile ilgili projeler başlatmıştır. Başkan Kocaoğlu, İzmir’in sorunlarında kalıcı altyapı çözümlerine öncelik vermiş ve geçici ucuz alternatifleri reddetmiştir. Kent şu an Türkiye’deki en iyi atık su arıtım altyapısına sahiptir ve modern bir metro ağı inşa edilmektedir.

 

İki aşamalı seçim

City Mayors Foundation’ın düzenlediği Dünya Belediye Başkanları 2014 projesi, Ocak ve Ekim ayları arasında iki aşama halinde gerçekleştirildi.

Ocak – Mayıs ayları arasındaki ilk aşamada, halktan dünyanın en iyi kent liderleri arasında gördükleri belediye başkanlarını aday olarak göstermeleri istendi. Bu yöntemle belirlenen 1000’e yakın belediye başkanı,  kurum tarafından yapılan ön elemede 121’e düşürüldü. Aday başkanların 19’u Kuzey Amerika’dan, 16’sı Latin Amerika’dan, 44’ü Avrupa’dan, 26’sı Asya’dan, 7’si Avustralasya’dan ve 9’u Afrika’dan seçildi. Listede Türkiye’den sadece Aziz Kocaoğlu yer aldı.

Haziran ve Ekim ayları arasında da, belediye başkanlarının başarıları ve yetenekleri göz önüne alınarak son bir liste oluşturularak aday sayısı bu kez 26’ya indirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bu son listede de vardı.

İkinci aşama kapsamında dünyanın her yanından gelen katılımcılardan, bu kez 26 kişilik son liste içerisinden bir aday seçerek, seçtikleri adayın neden bu unvanı hak ettiğini detaylı bir şekilde belirtmeleri istendi.

Bu aşamada 256.000 adet katılımcının yorumu alınıp değerlendirildi. Her aday için bir e-posta adresi açılıp katılımcıların oylarını ve yorumlarını bu adreslere göndermeleri istendi. Ayrıca organizatörlerin kullandığı iki ayrı filtreleme sistemi ile hileli oylamanın önüne geçildi.

Projedeki oyların toplamının % 27’si Avrupa, % 24’ünü Asya, % 23’ünü Latin Amerika, % 18’ini Kuzey Amerika, % 5’ini Afrika ve % 3’ünü Avustralasya’dan gelen oylar oluşturdu.

İkinci aşama bittikten sonraki değerlendirme ve doğrulama süreci sonucunda da, hem kendi kentlerinden hem de diğer kent ve şehirlerden yoğun destek alan ve kayda değer başarılar sergilemiş 10 belediye başkanının yer aldığı bir liste oluşturuldu.

Dünya Belediye Başkanları jürisi için esas ölçüt, başkanların başarıları oldu.

Son Güncelleme: 03.02.2015 12:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cesamin ÖZKAN 3 yıl önce

veri̇len bu ödül torbadan çikan ödüller sinifindan olup bu ti̇p beceri̇ksi̇z beledi̇ye başkanlarinin siğindiklari ödülleri̇di̇r. akp yöneti̇mi̇ndeki̇ bi̇r türki̇yde çağdaş bi̇r kente di̇nami̇k katacak olan aydin bi̇r ki̇tle i̇çi̇n i̇zmi̇r çeki̇m merkezi̇ olmuştur.özel sektör ve bölgesel konumundan kaynakli di̇ğer başarilarda eklendi̇ği̇nde beledi̇yeye düşen bu avantaşlari kullanarak maksi̇mum geli̇şme yaratmaktir. oysa bu bayi̇ci̇ kafaya baktiğimiz zaman öyle olmadiğini bu i̇le sosyal demokrat geli̇pte onu akp ye yönlendi̇ren bi̇r başka ki̇şi̇ bulamazsiniz. tüm alt yapisal geli̇şmelere baktiğiniz zaman bu geli̇şmeleri̇n toplumsa yapida yansimasini bulamiyor i̇seni̇z o kenti̇n beledi̇ye başkanina ödül yakiştiramazsiniz.bakin bi̇r zamanlarin toplumuna yatirim yapan sosyali̇st ülkerlei̇n hemen nasil avrupa bi̇rli̇ği̇ üyesi̇ olduklarina.yukarida anlattiklarimdan kaynaklidir bu kabulleri̇. bu ödül i̇zmi̇ri̇ndi̇r bayi̇ci̇ azi̇zle i̇lgi̇si̇ yoktur.

Avatar
Cesamin ÖZKAN 3 yıl önce

alt yapisinda bayi̇ci̇ azi̇zi̇n hi̇ç bi̇r i̇şlevi̇ olmayan bi̇r beli̇rleme. tipki akp ni̇n ve onun beledi̇ye başkanlarinin bu ti̇p örgütlerden almiş olduğu ödüller gi̇bi̇ bu ödülde.Bu bayici aziz ne yapmıştır ülkenin diğer bölgelerinden gelen nitelikli aydın halk katmanlarını koruyup katalizör olarak kullanıp sosyal niteliği artıracağına tam tersini yaparak bu ülkeyi gerilere götürme başarısı ve eylemi içinde olan akp ye bu ilde % 12 oy ve kocaman sekiz belediye başkanlığını hediye ederek beceriksizliğini her alanda kanıtlamıştır. İşte bayici kafa ve bayici azizin başarısına buradan bakmak gerekmektedir.Bu adamın başarı adına hiçbir eyleminin olmadığını başarısızlık adına ise çok işleri bulunduğunu herkesin bilmesi gerekir.