NARLIDERE EĞİTİM SEN 6 No lu Şube “OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip hukuksal süreç başlatılsın” diyerek faks çekti

NARLIDERE EĞİTİM SEN 6 No lu Şube “OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip hukuksal süreç başlatılsın” diyerek faks çekti

Mehmet Gültekin
Mehmet Gültekin
07 Kasım 2018 Çarşamba 20:01
NARLIDERE EĞİTİM SEN 6 No lu Şube “OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip hukuksal süreç başlatılsın” diyerek faks çekti SAYI   : 2018/300/1161
KONU          : Cumhurbaşkanlığına Faks Gönderme hk.
 
 
ŞUBELERE
 
Yoksulluğa, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadele” şiarı ile Ocak 2019’un ikinci yarasına kadar olan dönemde yürütülecek mücadele programı kapsamında 05-09 Kasım 2018 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığına faks gönderme eylemine ilişkin KESK’in yazısı ve faks metni ektedir.
Gereğini rica eder, başarılar dileriz.
 
 
 
 
                                                                                      
          İsmail SAĞDIÇ                                                     Aysun ORAL (y)
Genel Örgütlenme Sekreteri                                             Genel Sekreter
 
 
 
 
 
 
Faks No: 0 (312) 525 58 31
 
 
 

 

 
 
Sayı     : 2018-450/07-16
Konu  : Cumhurbaşkanlığına Faks Gönderme Hk.                                                                          
 
GENEL MERKEZLERE
(ACİL – GÜNLÜ)
 
İlgi: 2018-438/04-105 sayı ve 31.10.2018 Tarihli yazımız
       
İlgi yazımızda “Yoksulluğa, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadele” şiarı ile Ocak 2019’un ikinci yarasına kadar olan dönemde yürüteceğimiz mücadele programımız örgütümüzle paylaşılmıştı. Mücadele Programının 6. Maddesinde OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu ile ilgili olarak tüm sendika üyelerimizin “OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilip hukuksal süreç başlatılsın” konulu 5-9 Kasım tarihleri arasında cumhurbaşkanlığına faks gönderileceği ifade edilmişti.
 
Bu çerçevede, Hukuk Büromuzun hazırladığı metin ekte sunulmuştur.
 
5-9 Kasım 2018 tarihlerinde sendika üyelerimiz tarafından faks metnindeki boşlukların doldurulup imzalanarak aşağıda belirtilen faks numarasına gönderilmesi önemlidir.
 
 
İllerde yoğun bir çalışma yapılması, faks gönderme günlerinin en azından birinde merkezi PTT önlerinde metin içeriğine bağlı kalınarak kitlesel basın açıklaması yapılması önemlidir.
 
Gereğini rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.         
                                                                                                          
                                                                                                         
 
   
   Yusuf ŞENOL y.                                                                           Ramazan GÜRBÜZ
Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri                                       Genel Sekreter 
 
 
Faks No: 0 (312) 525 58 31
T.C. CUMHURBAŞKANLIĞINA
Türkiye Cumhuriyeti ulusal hukuk sistemi içerisinde mevzuatça belirlenmiş bir yargı mercii olmayan ancak OHAL KHK’ları ile ihraç edilmiş yüz binlerce kamu emekçisinin ihraç başvurularını değerlendirmek ve karar altına almakla yetkilendirilmiş olan OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun, aşağıda maddelendirilen gerekçelerle lağvedirilerek, öncelikle KHK ile ihraç tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesine, hakkında suça bulaştığı iddia edilen kamu emekçileri hakkında ilgili hukuki işlemlerin hukuk sistemimizde yer alan yetkili merciiler marifeti ile yürütülmesine ve devamı ile gerçekleşecek ihraçlarda iptal davalarının Türkiye Hukuk Sisteminde yetkili Mahkemeler aracılığıyla yapılmasına karar verilmesi gerekmektedir.
  • OHAL KHK’sı ile gerçekleşen ihraçların hiç birinde kamu emekçilerine savunma hakkı tanınmamıştır. OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu çalışma usul ve esasları doğrultusunda incelediği ve incelemekte olduğu dosyaların hiç birinde başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedirler. Bu hali ile komisyonun varlığı uluslar arası sözleşmeler, Anayasa ve ilgili mevzuatlarda yer alan savunma ve adil yargılanma hakkına engel teşkil etmektedir.
 
  • Çalışma esaslarına göre OHAL İnceleme Komisyonu, incelemelerini “terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı” yönünden yapar. İlk yayınlanan KHK’dan bu yana Anayasanın en temel ilkesi olan hukuk devleti ilkesi görmezden gelinmektedir. Herhangi bir kişi Devletin Kurulmuş Mahkemelerinde yargılanmadıkça suçlu, fail, yasa dışı bir örgüte iltisak sahibi, aidiyete sahip ilan edilemeyeceği açık ve net iken bu temel kriterin daha Komisyon eli ile görmezden gelinmesi başvurucuların adalet beklentilerini boşa çıkarmaktadır.
 
  • Komisyon etkin ve denetlenebilir bir hukuk yolu değildir. İhraçlara ilişkin başvuruları ele alması ve sonuçlandırması dosya yoğunluğundan ötürü yılları bulmakta, mağduriyet sürelerini uzatan bir hale bürünmektedir. Komisyonca itirazları hakkında olumlu karar verilen kişilere bile tam bir onarım ve tazminat garantisi yoktur.
 
  • Komisyona başvuru yapan başvurucuların dosyalarının hangi aşamada olduğuna ve içeriğine dair karar açıklanana kadar herhangi bir bilgi alamamaktadır. Bu anlamıyla OHAL İnceleme Komisyonunun karar vermiş olduğu dosyalar da dâhil olmak üzere hiçbir aşamada açık ve şeffaf bir faaliyet yürütmemektedir.
 
KESK’e bağlı ………………………….Sendikası üyesi olarak belirttiğim gerekçelerle OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonun lağvedilerek, ihraç tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesi ile sosyal, ekonomik ve özlük haklarımızın tam tazmini için Cumhurbaşkanlığınızın ilgili yasal süreci başlatması talebinde bulunuyorum.
 
 
ADI SOYADI - İMZA 
 
Son Güncelleme: 07.11.2018 20:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.