NARLIDERE'DE MARAŞ'A DESTEK AÇIKLAMASI YAPILDI.

BASINA VE KAMUOYUNA

NARLIDERE'DE MARAŞ'A DESTEK AÇIKLAMASI YAPILDI.

BASINA VE KAMUOYUNA

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
16 Nisan 2016 Cumartesi 19:09
NARLIDERE'DE MARAŞ'A DESTEK AÇIKLAMASI YAPILDI.
  

Değerli canlar; ülkemizin kaotik durumu gün geçtikçe derinleşmektedir. Gelinen süreçte hangi noktadan bakarsak bakalım sorunların daha da derinleştiğini ve yaşamın her noktasında AKP tarafından müdahale edilmesi tahammül sınırlarını çoktan aştığını ifade etmek istiyoruz.

 

AKP bu tutumu ile yaşamın her noktasına ve alanını , kendi anlayışı doğrultusunda dizayn ederim yaklaşımını sergilerken, bu durumu kabullenmemiz ve sesiz kalmamızı istiyor ki, asla sesiz kalmayacağımızı belirtiyor, yaşamımıza ve  yaşam alanlarımıza yapılacak her türlü müdahaleye karşı demokratik mücadelenin devam edeceğini, yaşam alanlarımıza karşı  antidemokratik uygulamaları şiddetle kınadığımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

Değerli canlar 20 günden bu yana Maraş’ın Terolar Köyü sınırları içinde sözde Suriyeli savaş göçmenlerin barınacağı 27 bin kapasiteli bir mülteci kampı yapılmaktadır. Kampın yapıldığı alan biz Alevilerin  yoğun yaşadığı bir  alan olması, düşündürücü değil mi?  38 yıldır hafızamızda  hala sıcaklığını koruyan Maraş katliamı  orta  yerde dururken , devlet ve iktidarlaşan AKP hala, Maraş, Sivas, Çorum, Dersim, Koçgiri ve benzeri katliamlarla yüzleşmeden Maraş’ta Alevi köylerinin ortasına ve o bölgenin demografik yapısının değişimine sebep olacak bir kampın yapılması manidar değil midir.


Değerli Dostlar Maraş katliamı üzerinden 
38 yl geçtikten sonra bugün yapılmak istenen bu kampla gelecekte, aynı senarya yeniden sahnelenmek istendiği tartışmasızdır. AKP hükümeti, Suriye'de savaşmakta olan cihatçılar, İŞİD'ciler, El-Nusracılar'ın ailelerini Alevi köylerinin ortasına yapacağı 27 bin kişilik bir kasabaya yerleştirecek. Bu ailelerin erkekleri Suriye'de Alevi köylerini yakıp yıkan, onları katleden, ağızlarından ve ellerinden kan damlayan ve böylece Cennete gideceklerini sanan katillerdir.

Şimdi bunları getirip Maraş'ta Aleviler ile kapı-komşu yapmanın anlamı nedir?

Bu durum yeni bir Maraş katliamının habercisi değilmidir?

Bizim de bu duruma sesiz kalmamız isteniyor!
 Her yerde bombaların patladığı, yüzlerce insanımızın katledildiği kaos ortamında, yeni çatışma alanlarının yaratılmasına izin vermeyeceğimiz gibi, hiç bir koşulda antidemokratik uygulamaları kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. AKP iktidarı ve saray hukuk tanımaz anlayışını gün geçtikçe sürdürmektedir. Artvin de yeşil doğayı Dersimin derelerine HES projeleri ile doğa katliamı yaparken diğer taraftan da Sur,Cizre,Silopi,Nusaybin,Yüksekova vb. yerlerin kadim tarihini ve kültürü yol etmek istiyor. AKP'nin ve sarayın fıtratın da kendisi gibi olmayanı yok edilmesi gerektiğini iyi biliyoruz. Bugün güneydoğu da sürdürülen operasyon adı altında savaş hali ve sonrasında kamulaştırma girişimleri, keyfi vari uygulamalar, bölgenin demografik yapısına fiili müdahale kabullenecek bir durum değildir.  Maraş ta yapılmak istenen bu kamp tekçi faşizan anlayışın bir sonucıdur.  AKP ve Devlet aklı bundan vazgeçmelidir. Elbetteki Suriye den savaş mağduru olan göçmenlerin barındırılması İnsani bir görevdir. Bu insanları barındırırken toplumsal hassasiyetler dikkate alınmalı ve bunun uygun alan ve yerlerin de pekala bulunabileceğini biliyoruz.  Ama her ne hikmetse , AKP gerilim yaratacak, kutuplaştırıcı yaklaşımını inatla sürdürmeye devam ederek, ülkeyi daha da çıkmaza sürüklemeye devam ediyor.Bütün kamuoyu önünde bir kez daha ifade ediyoruz ,bu anlayış ve yaklaşımınızdan vazgeçin. Unutmayın ki, yaratılacak her kaotik ortamda her kes etkilenecektir.  Hepimiz aynı geminin içindeyiz. Tek tipleştirme, geçmişte olduğu gibi bugün de, yarında başarılı olma şansı olmayacaktır. Bu anlayış temeli yapılacak hertürlü uygulama sadece halklarımıza acı ve gözyaşı yaşatmaktan başka sonuç vermeyeceğini ifade ediyor, halklarımızı yaşam alanlarını bedeli ne olursa olsun korumalarını istiyor, Alevi kurumları olarak halklarımızın yaşam alanlarını bedeli, ne olursa olsun korumalarını istiyor, Alevi kurumları olarak halklarımızın bu mücadelesine nefer olacağımızı ifade ediyor,


Gün mücadele ve birlik olma günüdür diyoruz.

Alevi Bektaşi Federasyonu İZMİR bileşenleri.

 

 

Son Güncelleme: 16.04.2016 19:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.