Torba yasaya karşı İzmir'de güçbirliği

TÜRKİYE Mühendis Mimar Odaları Birliği Yasası'na Hükümet'in çıkartmak istediği torba yasayla yapılacak müdahalelere karşı sendikalar ve meslek örgütleri TMMOB'a destek verdi. İzmir'de yapılan ortak açıklamada kamusal alanları korumaya, halkın çıkarlarını savunmaya, mücadeleye devam edileceği duyuruldu.

Torba yasaya karşı İzmir'de güçbirliği

TÜRKİYE Mühendis Mimar Odaları Birliği Yasası'na Hükümet'in çıkartmak istediği torba yasayla yapılacak müdahalelere karşı sendikalar ve meslek örgütleri TMMOB'a destek verdi. İzmir'de yapılan ortak açıklamada kamusal alanları korumaya, halkın çıkarlarını savunmaya, mücadeleye devam edileceği duyuruldu.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
03 Şubat 2015 Salı 13:07
Torba yasaya karşı İzmir'de güçbirliği
Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde yapılan ve CHP İzmir milletvekili Alattin Yüksel'in de izlediği toplantıya, sendika ve meslek örgütlerinin temsilcileri katıldı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ortak basın açıklamasını okudu. Toplumsal alanı tepeden tırnağa kendi istediği kalıba sokmaya çalışan siyasi iktidarın, bu doğrultudaki müdahalelerine bir yenisini eklemeye hazırlandığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmaya hazırlanan yeni bir torba yasayla, yıllardır her alanda mücadele veren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) örgütlülüğüne büyük bir darbe vurulmak istendiğini belirten Sarı, “Bizler; İzmir'deki sendika ve meslek örgütleri olarak bu torba yasa vasıtasıyla TMMOB Yasası'na yapılmak istenen müdahaleye karşıyız" dedi.

Sarı, 3194 Sayılı İmar Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı adındaki torba yasa ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ismiyle bir başka torba yasanın TBMM gündeminde olduğunu söyledi. Siyasal İktidarın, bu torba yasalarla kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri de kaldırma hazırlığında olduğunu belirten Sarı, “Bu torba yasalarla; Doğal ve tarihi sit alanları, ormanlar, meralar, milli parklar, kıyılar tarım alanları yapılaşmaya açılabilecek, kentlerdeki eğitim ve sağlık alanları, parklar ve hatta mezarlıklar dahi özelleştirilebilecek, imar hakkı transferi getirilerek vatandaşların tapulu mülklerine para ödenmeden el koyulabilecek. Kısacası, AKP torba yasa ile kentsel rantı tek merkezden yandaşlarına dağıtmanın önünü açmak istiyor ve bu doğrultuda 'parası olana imar hakkı' getiriyor" dedi.

TMMOB'un hukuksal girişimlerle, siyasi iktidarın rant amaçlı politikalarına, serbestleştirme, özelleştirme uygulamalarına, yağma ve talana “Dur" dediği için; taşeronlaştırma uygulamalarına, işten çıkarmalara, işsizlik, yoksulluk ve düşük ücretlere karşı, yüzlerce işyerinde direnen işçilerle bir arada olduğu için AKP'nin hedefi haline geldiğini belirten Sarı, TMMOB'un Soma'da, Ermenek'te, Sinop Gerze'de, Diyarbakır Hevsel Bahçelerinde, Gezi'de, baskının ve zulmün sahnelendiği her yerde halkın yanında olduğu için saldırı altında olduğunu söyledi.

Eşit, özgür, demokratik ve organize bir toplum yapısının oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla bir araya gelen sendika ve meslek örgütleri oldukların belirten Sarı, Torba Yasa'ya ve bunun üzerinden diğer meslek örgütlerinde de yaratılmak istenen korku algısına karşı olduklarını açıkladı. Bu duruma karşı sonuna kadar mücadele edeceklerine dikkat çeken Sarı “Herkes bilmeli ki; TMMOB ve diğer meslek örgütleri, odalar, sendikalar; AKP'nin baskılarına teslim olmayacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkının refah, kardeşlik ve barış içinde yaşadığı, gericiliğin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlatıcılığındaki Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz. Her türlü baskıya karşı kamusal alanları korumaya, halkın çıkarlarını savunmaya ve bu doğrultuda mücadele etmeye, direnmeye devam edecek ve TMMOB ile yan yana olacağız. Meydanlarda ve her alanda TMMOB'yi yalnız bırakmayacağız, TMMOB'yle dayanışma içinde olacağız" dedi.

TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, destek veren sendika ve meslek örgütlerine teşekkür etti. Bu birlikteliğin İzmir'de önemli etkinlik ve eylemlerin öncüsü olduğunu belirten Yalçın, TMMOB'un torba yasaya karşı eylemlerinin süreceğini, 4 Şubat Perşembe günü 18.30'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde meşaleli yürüyüş yapacaklarını söyledi.

Ortak açıklamaya Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilciliği, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzmir Barosu, İzmir Dişhekimleri Odası, İzmir Ezcacılar Odası, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası , İzmir Tabip Odası, İzmir Veteriner Hekimler Odası, KESK İzmir Şubeler Platformu, Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği imza attı.

Utku BOLULU İZMİR (DHA) 
Son Güncelleme: 03.02.2015 13:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.