Ulaşım planı sorunu çözmez

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Ana Planı'nı açıkladı. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun açıklamaları ise kafaları karıştırdı

Ulaşım planı sorunu çözmez

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Ana Planı'nı açıkladı. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun açıklamaları ise kafaları karıştırdı

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
27 Ocak 2018 Cumartesi 00:04
Ulaşım planı sorunu çözmez

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılından bu yana devam eden ve 2030 hedeflerini içeren ulaşım ana planı çalışmalarını tamamlayarak, sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. İzmir'in en önemli sorunları arasında yer alan ulaşım ve trafik konusunda kabul edilen plan ve sunumda yapılan açıklamalar, sorunun çözümünde aksamalar olacağını ve sorunların süreceğini ortaya koydu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun toplantıdaki açıklamaları, bu konudaki eleştirileri doğrular nitelikteydi. Kocaoğlu, planda kısa vadeli yatırımlar arasında gösterilen Buca Metrosu ve Narlıdere Metrosu için "kredi faizleri normale ininceye kadar yavaş gidecek" ifadelerini kullandı.

YÜKÜ AZALTACAK MI?

İzmir Ulaşım Ana Planı'ndaki öngörülere göre, 2030 yılına kadar kentin nüfusu 4 milyondan 6,2 milyona çıkacak. Artış yüzde 50'nin üzerinde. Ancak yapılan yatırımlar, sorunlu olan toplu ulaşım sistemini çözmekten uzak olarak değerlendiriliyor. Başkan Kocaoğlu'nun "Yeni stratejik planımızda öngörülen 320 kilometre civarındaki raylı sistem ağının zaten şu anda beşte üçü rahatlıkla geçilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2030 hedeflerinde yolun yarısından fazlasını, katetmiştir" açıklaması, bu durumu doğrular nitelikte. Beşte üçü tamamlanan raylı sistemlerin İzmir'in ihtiyacına yanıt vermediği ortadayken, yüzde 50'den fazla artması beklenen nüfusun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı merak konusu oldu.

SOMUT TARİH YOK

Ulaşım Ana Planı'nın sonuç bölümünde kazanımlar başlığı altında; 50 kilometre raylı sistem projesi, 311,1 raylı sistem, 51 adet transfer merkezi, 350 kilometre bisiklet yolu, 110 adet kavşak, 50 km karayolu koridor projesi, 52 adet P&R alanı, tüm ulaşım türlerinde ortak ücret toparlama sistemi, 670 hektar yaya bölgesi ve 22,7 km yaya aksı yapılacağı belirtiliyor. Bu yatırımlar için planda kısa, orta ve uzun vadeler öngörülüyor. Ancak projelerin tamamlanma tarihlerinin yer almaması dikkat çekti. Kısa, orta ve uzun vadeli projelerin bitişi için verilen tek tarih ise 2030.

KISA VADELİLER YAVAŞ OLACAK

Ulaşım Ana Planı'na ilişkin bir diğer eleştiri de yatırımların süresi ve maliyeti ile ilgili. Başkan Kocaoğlu, basın toplantısında kredi faizlerinin yüksekliğinden şikayet ederek, raylı sistem yatırımlarının bu nedenle yavaş yapılacağını açıkladı. Kredi faiz oranlarının düşmesini beklediklerini ifade eden Kocaoğlu, "Ülkemin bu konjonktürdeki kredi maliyetlerini üstlenmek, İzmir'e ödetmek, ülkeye ödetmek istemiyorum. Onun için Buca Metrosu, belirli bir müddet kredi faizleri normale ininceye kadar yavaş gidecektir. Bunu tüm açık yürekliliğimle söylüyorum. Aynı risk Narlıdere Metrosu için de söz konusudur" diye konuştu. Ulaşım Ana Planı'nın omurgası olarak nitelenen ve kısa vadeli yatırımların başında gelen Buca ve Narlıdere metrolarının yavaş yapılacak olması, eleştiri konusu oldu.

OMURGA YAVAŞ OLURSA

Başkan Kocaoğlu'nun açıklamalarıyla Ulaşım Ana Planı birlikte değerlendirildiğinde ortaya şu tablo çıkıyor, Plan, 2030'a kadar İzmir'in raylı sistem uzunluğunun 153 kilometreden 465 kilometreye çıkarılmasını öngörüyor. Aziz Kocaoğlu ise kredi faizlerinin yüksekliğinden şikayetçi ve faizler düşene kadar yatırımlara devam etmeyi belediyenin finans politikası gereği düşünmediklerini açıklıyor. Aynı açıklamada Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi çalışmasının yüzde yüzünü raylı sistemlerin oluşturduğunu anlatıyor. Sonuç olarak, hedef raylı sistem, raylı sistemler için kredi kullanılması gerekiyor ve kredi faizleri çok yüksek. Sonuç olarak ulaşımın omurgasını oluşturacak raylı sistem projelerinin çıkmazda olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

MERKEZİ PROJELER YOK

Ulaşım Ana Planı'nda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ait merkezi projeler olan otoyol, Körfez geçişi, Çandarlı Limanı ve Kemalpaşa Lojistik Köyü ile ilgli ayrıntılı yer verilmemesi de dikkat çeken noktalar arasında. Planda projelerin adı geçmekle birlikte, herhangi bir proje ve açıklama yer almadı. Aziz Kocaoğlu'nun, "Bilim insanları 2030 projeksiyonunda Körfez Geçişi'ni öngörmüyorsa, fizibıl bulmuyorsa, biz onu birilerinin gönlü olsun diye ulaşım master planına koyamayız. Bilim derse ki koy, memnuniyetle koyar ve savunuruz. Ulaşım master planına konulmaması, ulaşım master planının bilimsel bir vesika olmasını güçlendirir" açıklaması kafaları karıştırdı.

Başkan Aziz Kocaoğlu'nun kısa vadeli yatırımlar olan Buca ve Narlıdere metrolarının yavaş yapılacağını açıklaması dikkat çekti.

Reklamdan sonra devam ediyor 

İzmir'in 2030 yılı hedeflerini içeren Ulaşım Ana Planı, belediye binasındaki toplantıyla kamuoyuna açıklandı.

Ulaşım Ana Planı'ndan satırbaşları

Gelecekte belirlenen tehditler; otomobil sayısının artması, toplu ulaşımdaki talebin özel ulaşıma kayması, ana arterlerdeki yoğunluğun artması, tek merkezli gelişme, merkez kentte çekim odaklarının değişmesi, karayolu şebekesinin yeterince gelişmemesi, motorsuz ulaşım tercihinin azalması, ortalama yolculuk mesafesi ve süresinin artması olarak sıralandı.

Hedefler; otomobile bağımlılığın azaltılması, hızlı ve yüksek kapasiteli toplu taşıma şebekesinin geliştirilmesi, motorsuz ulaşımın teşviki, ulaşım planı ve arazi kullanım kararları entegrasyonu, bütüncül planlama ve yönetim, çevrenin korunması, ulaşımda dezavantajlı grupların gözetilmesi, kamu sağlığı ve güvenliğinin korunması, ekonomik verimlilik, katılımcı süreç ve eşgüdüm ve işbirliği şeklinde ifade edildi.

Kısa vadeli raylı sistem yatırımları: Karşıyaka Tramvay-Çiğli Uzatması, M1 Evka 3 – F. Altay Hafif Raylı Sistem (HRS) Bornova ve Narlıdere Uzatması, M2 Buca HRS Hattı (1. Etap), İZBAN Bergama Uzatması ve İZBAN Ödemiş-Tire uzatması.

Orta vadeli raylı sistem yatırımları: M2 Buca HRS Hattı (2 ve 3. Etap), M3 Eski İzmir HRS Hattı, M4 Kuzey HRS Hattı, M5 Halkapınar-Kemalpaşa HRS Hattı (1. Etap).

Uzun vadeli raylı sistem yatırımları: M1 Evka3 – F. Altay Hattı Güzelbahçe Uzatması (3. Etap), M4 Kuzey HRS Hattı (Menemen Uzatması 2. Etap), M5 Halkapınar – Kemalpaşa HRS Hattı (2 ve 3. Etap) ve T4 Girne Tramvayı.

Deniz ulaşımı: Körfez'deki iskele sayısının 11'den 17'ye çıkartılması, deniz yolu hat sayısının 10'dan 21'e çıkartılması, iskelelerin besleme hatlarıyla desteklenmesi, deniz yolu sefer sayısının 3 kat artırılması, iskelelerle diğer ulaşımın entegrasyonu, iskelelere yaya erişiminin güçlendirilmesi. Deniz yolcu sayısının 4,5 kat artırılması hedefleniyor.

Deniz yolu hatları: Kısa vadede Bayraklı-Pasaport-Konak, Mavişehir-Konak-Mavişehir, Salhane-Bostanlı-Salhane, Salhane-Karşıyaka-Salhane, Salhane-Mavişehir-Salhane, Karataş-Salhane-Karataş, Urla-Güzelbahçe-Konak; orta ve uzun vadede Güzelbahçe-Bostanlı-Güzelbahçe, Mavişehir-Üçkuyular-Mavişehir, Güzelbahçe-Salhane-Güzelbahçe ve Balıklıova-Konak-Balıklıova.

Transfer merkezlerinin sayı ve işlevinin artırılması hedefleniyor. Park Et Devam Et, Aktarma Merkezi Otoparkı ve Durak ve İstasyon Çevresinde Otopark projeleri ile Bisiklet Parkı, Bisiklet Yolu ve BİSİM İstasyonu projelerine ağırlık verilmesi planlanıyor.

Bayraklı, Otogar ve Katip Çelebi Ana Transfer Merkezlerininin (ATM) eklenmesi ile ATM sayısının 8'e çıkartılması hedefleniyor. 10 yeni türler arası transfer merkezi ve 13 yeni türler arası transfer noktası ile aktarmaların sağlanması öngörülüyor.

Yaya, engelli ve bisikletli ulaşımının geliştirilmesi için hedefler yer alıyor.

Reklamdan sonra devam ediyor 

İzmir Ulaşım Ana Planı 2030 raylı sistem hedefleri böyle ifade edildi.

Planın tehditler bölümünde, otomobil kullanımının artması, toplu taşımadan otomobile dönüş, kent çekim merkezlerinin değişmesi gibi vurgular yer aldı.

İZOTAŞ'ı 8 senedir yapacaklar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaşım Ana Planı törenindeki konuşmasında, Halkapınar-İZOTAŞ arasındaki raylı sistem yatırımının hükümet tarafından yapılmamasını eleştirdi. Kocaoğlu, "7-8 senedir Halkapınar-İZOTAŞ'ı yapacaklarını söylüyorlar. Gitti geldi, hızlı trenin içine girdi, dışına çıktı. Ne olacak, nasıl olacak henüz bir bilgi yok ama söylemde böyle bir çalışma var. Gerekiyorsa, 4,5 kilometrelik bir güzergahta İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi olanaklarıyla bunu seve seve gerçekleştirir" ifadelerini kullandı.

Kocaoğlu: Çok ciddi dar boğazdayız

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi faizlerinin artması nedeniyle ciddi bir darboğazda olduğunu açıkladı. Türkiye'nin dış politikasının kredi maliyetlerinin yükselmesine neden olduğunu belirten Kocaoğlu, "Bize dokunan kısmı bu. Ben yatırımlarımın son dönemdeki kredi maliyetlerinin, yani faizinin artmasından dolayı şu anda gerçekten ciddi bir dar boğazda olduğumu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin söylemek istiyorum" dedi.

Kocaoğlu, konuşmasında kullanıdğı "dar boğaz" ifadesini şöyle anlattı:

"Dar boğazda olmak şu, belediye tıkanmış değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi şu an dünya finans çevresinin borçlanabilir dediği rakamın beşte birindedir. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni sürdürülebilir bir finans politikasıyla yönetmek ve yatırımlarımızı sürdürebilmek için, kredilerin normalleşmesini, kredi faiz oranlarının düşmesini beklemek gibi bir derdim var. Çünkü bu fiyatlar aşırıdır."

Projelerimize 1 kuruş katkı yok

Başkan Aziz Kocaoğlu, hükümetin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin projelerine destek vermediğini kaydetti. İller Bankası aracılığıyla Narlıdere Metrosu için alacakları 110 milyon Avroluk krediyi hükümetin müdahalesi nedeniyle alamadıklarını anlatan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi hiçbir projesinde, İzmirli hemşehrilerimizin vergilerinden toplanan, yasayla verilmesi gereken merkezi bütçeki gelirden başka hiçbir projesine, bir Türk Lirası, bir Türk Kuruşu destek almamıştır. Başka büyük kentlerin metroları, raylı sistemleri hükümet tarafından yapılırken, biz kendi yağımızla kavrulup, 11 kilometre raylı sistemi 179 kilometreye çıkartmışken, yetkili imza desteğinin bile esirgenmesini bu vesileyle İzmirli hemşehrilerim ve basın mensuplarıyla paylaşmak istedim. Zaman zaman bunların kamuoyunun bilglendirilmesi açısından yararlı olduğunu düşünüyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.