Yüksel Çakmur:Örgüt Hakim Nezdinde, Yargı Güvencesinde Önseçim İstiyor

Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nden yeniden milletvekili aday adayı olacağı konuşulan deneyimli siyasetçi ve İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur, partisindeki fermuar, önseçim, kontenjan, anket, eğilim yoklaması formüllerine karşı ateş püskürdü.

Yüksel Çakmur:Örgüt Hakim Nezdinde, Yargı Güvencesinde Önseçim İstiyor

Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nden yeniden milletvekili aday adayı olacağı konuşulan deneyimli siyasetçi ve İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur, partisindeki fermuar, önseçim, kontenjan, anket, eğilim yoklaması formüllerine karşı ateş püskürdü.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ
31 Ocak 2015 Cumartesi 15:40
Yüksel Çakmur:Örgüt Hakim Nezdinde, Yargı Güvencesinde Önseçim İstiyor
Adı milletvekili aday adayı olarak geçen İzmir’in ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) en deneyimli siyasetçilerinden Yüksel Çakmur, partisinin genel merkezinin vekil adaylarının belirlenmesine hakim huzurunda ön seçim yerine fermuar, kontenjan, anket, eğilim yoklaması gibi yöntemleri kullanmayı istemesine çok sert bir tepki gösterdi.

Partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hem yerel hem genel seçim sürecinde iki mektup yazdığını, aldığı parti terbiyesi gereği bunları kamuoyuna da açıklamadığını belirten Yüksel Çakmur, örgütüne ve tabanına güvenmeyip farklı yöntemleri gündemine alan bir partinin seçimlerde başarılı olmasının mümkün olmadığını savundu.

1971 yılında Buca Belediye Başkanı, 1973 ve 1977 genel seçimlerinde de İzmir'den milletvekili seçilen, Bakanlar Kurulu'nda iki kez Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev alan, 1989 yerel seçiminde de, Başkan Burhan Özfatura'ya karşı kazanıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve 1994 yılına kadar bu görevi sürdüren Yüksel Çakmur, yöntem karmaşasının olduğu böyle bir ortamda milletvekilliğini düşünmeyeceğini belirtti.

ÖRGÜTE SAYGI DUYULMUYORSA, LAÇKA DENİYORSA…

Deneyimli siyasetçi Yüksel Çakmur, tavrını, “Eğer bu örgüte saygı duyulmuyorsa, değer verilmiyorsa, hoyratça kenara atılıyorsa, inanılmıyorsa, laçka deniliyorsa ben bu işin içinde yer almam. Böyle bir maskeli baloda yer almam. Bizi yalanlarla mı besleyecekler? Gerçek yüzümüzle halkın önüne çıkalım. Bu da halkın içine çıkmakla olur” sözleriyle ortaya koydu.

YOK FERMUAR, YOK EĞİLİM, YOK YÜZDE 20 KONTENJAN…

“12 Mart, 12 Eylül’e karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesi yapmış onurlu örgüte güvenilmeli, inanılmalı. Eğer demokrasi yok diyorsak o zaman sorarlar kendi partiniz içinde demokrasi var mı? Yok fermuar, yok önseçim, yok fermuarın yanında anket usülü, yok eğilim yoklamaları, yüzde 15 kontenjan” diyen Çakmur, tayin usülü demokrasi olamayacağını ve bunun partisine yakışmadığının da altını çizdi:

“Karşılarındakileri cahil yerine koyuyorlar. İnsanlara bu saygı kaybını olmamak lazım. Yüzde 20 kontenjan deniyor. Meta paylaşımımı yapılıyor? Bu partide bir borsa mı kuruldu? Vekillik çok önemli bir şey. İnsanlar demokrasi uğruna hayatını kaybetti. Tayin usulü demokrasiye sığar mı? Mal müdürü mü nüfus müdürü mü atıyorsunuz? Bu örgüte saygısızlığı kabul etmiyorum. Hala tayin edeceğim deniyorsa, bu kadar karanlık dönemde ben böyle bir saygısızlığı kabul edemem. Önce örgütü iktidar yapacaksınız kendi partinizde. Siz kendi örgütünüze güvenmiyorsanız nasıl iktidar olacaksınız?”

YERİN DİBİNE BATSIN BÖYLE MİLLETVEKİLLİĞİ. OLMA BE!

CHP’den milletvekili olmak isteyenlere de seslenen Yüksel Çakmur,

“Ben bunları hiç doğru bulmuyorum. Biz iktidara eli kirli diyorsak bizim elimizin ve vicdanlarımızın temiz olması lazım. Sosyal demokrat olmak onurdur, güçtür. Emeklinin, esnafın, işçilerin yanında olacaksınız. Baronlarla, kirli sermaye sahipleriyle bir arada olmayacaksınız. Makyavelistlere de Makyavellere de ihtiyacımız yok. Sosyal demokrasiye ihtiyacımız var. Bırakalım çıkar, menfaat kavgalarını. Para için eğer oraya gidiyorsak, yerin dibine batsın öyle milletvekili. Karanlıktayız ben vekil olacağım. Olma be! Eğer seni halk ve örgüt seçmiyorsa ne işin var orada?” diye sordu.

ÖRGÜT HAKİM NEZDİNDE, YARGI GÜVENCESİNDE ÖNSEÇİM İSTİYOR

Yüksel Çakmur, parti örgütünün iradesine ve kararlarına saygının altını çizerek, milletvekilliği gibi önemli bir konumun hakim huzurunda, parti değil yargı güvencesinde yapılmasının önemine dikkat çekti:

“Burası maskeli balo değil. Halka saygı duyulacak, değer verilecek. Örgüt indirir örgüt getirir. Milletvekili sıralamasını 4 yılda bir yapar. Başarısız mı başarılı olanları getirir. Kim getirir? Genel merkez değil. Artık bu sevdayı bırakın. Siz kurultayda PM seçiminde tam seçime geçildiğinde politikacılar çekilin, yargıya teslim ediyoruz diyorsunuz. PM üyelerine verdiğiniz değeri milletvekiline böyle mi veriyorsunuz. Bütün şerefli üyelerin, bütün CHP’nin kayıtlı şerefli üyelerinin o namuslu, onurlu insanların – CHP insanları boyun bükmez, baş eğmez- hakim teminatında, yargı güvencesinde sandığa gidip vekil sıralaması yapmasını istiyor.”

ÖRGÜT BİLMEZ BEN BİLİRİM; BUNUN ADI OLİGARŞİDİR

“Önseçim budur. Demokrasi parçalı olmaz, hiçbir zaman sıralama olmaz. Demokrasinin kriteri tüm vatandaşlardır, örgüttür, tabandır. Taban bilmez, halk bilmez, örgüt bilmez, ben bilirim. Bunun adı oligarşidir” diyen Yüksel Çakmur, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Genel başkanlık sultanıdır. Yarı tanrı lider dönemi bitti artık. Örgütünüzden de kararından da korkmayacaksınız. Asıl değişim budur. Asıl CHP içinde değişim, dönüşüm yaşanmalı. Gerçek bir sosyal demokrasi olmalı. Öyle önseçimsi bir seçim yutturmacasına başvurmadan, birinci sıradakini 13’üncü sıraya konursa kimse bir şey diyemez, fermuarın dişleri geçen seçimde kırıldı, fermuar diyeceklerine çıt çıt falan desinler, böyle kandırmacılara başvurulur mu? 50 yıldır böyle bir düzen görmedim ben, futbol takımı değil ki bu, aşırı sağdan adam getirelim, seçim kazanalım. Siz köylü, işçi, gençler için ne yapacaksınız onun programlarını açıklayın da halk oy versin.”

BERKİN ELVANLAR, ALİ İSMAİL KORKMAZLAR VEKİL OLMAK İÇİN Mİ ÖLDÜLER?

Türkiye’nin karanlık bir evreden geçtiğini, demokrasi ve özgürlüklerin ayaklar altına alındığını, diktatöryel bir rejim kurulmak istendiğini savunan Yüksel Çakmur, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

“Türk demokrasisine baktığınız zaman demokrasi ağır yara aldı. Özgürlükler müthiş kan kaybetti. Böyle bir iktidar var. Demokrasiye gerçekten ayaklar altına alınmış durumda. Böyle bir ortamda, Türkiye’de bir genel merkezleri düşündüğümüz zaman, iktidara da baktığınız zaman, tek adam rejimi kuruyor. Demokrasinin kurumları, kuralları ayaklar altına alınmış durumda. Bir parti devleti kurulmuş. Karşi devrim yaşanıyor. Acımasız bir karşı devrim mücadelesini yapıyor bu iktidar. 330-367 rakamını hedefliyorlar. Bu rakamlar artık rakam değil. 330 demokratik bir rejimin demokrasi rejiminin dikta perçinlenecektir. Böylesine bir zifiri karanlık yaşanıyor. Milyonlarca genç var, iyi eğitimli ama işsiz. Onların arzularına, ihtiyaçlarına kulak kabartmazsak, onlar için mücadele etmezsek Berkin Elvanlar, Ali İsmail Korkmazlar niye öldü? Onlar vekil olmak için mi öldüler? Ben vekil olayım mı dediler o gencecik insanlar? Sokakta izi olmayanların parlamentoda yeri olmaz.” 
HALİDE DEMİR-EGE MECLİSİ- 
Son Güncelleme: 31.01.2015 15:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cesamin ÖZKAN 3 yıl önce

duayen beledi̇yeci̇ ve si̇yasetçi̇ yüksel çakmura katiliyor ve onu kutluyorum.örgütün tepesi̇ndeki̇ yetersi̇z beceri̇ksi̇z kadrolarin aldiklari kararlar bu parti̇yi̇ bu hale geti̇rdi̇.gürsel teki̇n,sezgi̇n tanrikulu, teki̇n bi̇ngöl ve benzeri̇ i̇si̇mler bu parti̇ i̇çi̇n zarar üretme odaklari olmaktan başka bi̇rşey deği̇ller.