'Gördük ki Kur'an-ı Kerim yalan atanları çarpıyormuş'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Bakırköy Halk Pazarı alanında düzenlediği kutlama programında konuştu.

'Gördük ki Kur'an-ı Kerim yalan atanları çarpıyormuş'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Bakırköy Halk Pazarı alanında düzenlediği kutlama programında konuştu.

Mehmet Gültekin
Mehmet Gültekin
09 Haziran 2015 Salı 02:27
204 Okunma
'Gördük ki Kur'an-ı Kerim yalan atanları çarpıyormuş'

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin barajı aşması ve yüzde 13 oranında oy alması nedeniyle Bakırköy Halk Pazarı alanında düzenlenen kutlama programında konuştu. Koalisyon hükümetine değinen Demirtaş, "Hepinizin içi rahat olsun. Bir defa koalisyonlardan Türkiye'nin korkmaması lazım. Devlet de böyle yönetilebilir" dedi.
Demirtaş, "Ortadoğu'nun bütün ezilen halklarının kaderini değiştirecek bir zafere imza attınız. Kutlu olsun. Bir kez daha sizleri kutluyorum. Kolay olmayacağını biliyorduk. Bizler 12 Eylül faşist cuntasının önümüze diktiği ve 13 yıldır da AKP iktidarının arkasına sığındığı bu barajı aşma konusunda engellerle karışılacağımızı biliyorduk. Kolay olmayacağının farkındaydık. Ama bu kadar seviyesiz, ahlaksızca saldırılarla karşılaşacağımızı da tahmin etmiyorduk" dedi.

"ORTADA BİR ÜST AKIL FALAN YOK; O AKLI SEN BİZE VERMİŞTİN"
Demirtaş, "Türkiye halklarına kendimizi anlatmaya çalıştık. Parti programımızı anlatmaya çalıştık. Bütün suçumuz, seçim barajını aşmaya çalışmaktı. Katlimize fermanın nedeni buydu işte. Ortada bir üst akıl falan yok. Parti olarak gir teklifini sen verdin. O aklı sen bize vermiştin, hatırlıyor musun? Meğerse, kendisindeki son akılmış, onu da bize vermiş. Bu seçim döneminde o ortaya çıktı" diye konuştu.

"BARAJI AŞACAĞIMIZA İNANMIYORLARDI; BEDAVA 80 MİLLETVEKİLİNİN HAYALİNİ DÜŞÜNÜYORLARDI"
İktidarın, HDP'nin barajı aşamayacağının düşündüğünü belirten Demirtaş, "Barajı aşacağımıza, Türkiye toplumunun bu kadar kenetlenebileceğine inanmıyorlardı. Onlar bedava 80 milletvekilinin hayalini düşünüyorlardı. ahlaksızca, seviyesizce bir kampanya yürüttüler. Maalesef 5 arkadaşımızı bu saldırılarda kaybettik. Yüzlerce yaralı var. Tutuklu, gözaltılar var. Yılmadan çalıştınız. Kritik, tarihi bir seçim olduğunu 7'den 70'e biliyordunuz. Ya Türkiye tek adam diktasına teslim olacak ya da HDP ile birlikte özgürlüklere yürüyecekti. Yenilenler yalancılar, meydanlarda iftira atanlar oldu" ifadesini kullandı.

"GÖRDÜK Kİ KUR'AN-I KERİM YALAN ATANLARI ÇARPIYORMUŞ"
Demirtaş, "Gördük ki Allah'ın yüce kelamı Kur'an-ı Kerim yalan atanları çarpıyormuş. Buna da tanık olduk. Bu işin demek şakası yokmuş. Öyle elinde tutarken yalan konuşmak böyle çarpıyormuş işte" dedi.

"BİZ ULUSLARARASI KOMPLOLARIN PROJESİ DEĞİLİZ"
HDP lideri, "Bu saatten sonra bize düşen, halkın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğa layık olmaktır. Biz Türkiye'de istikrarsızlık, güvensizlik yaratmak için barajı aşmaya çalışmadık. Biz, tam tersine, oluşacak istikrarsızlık ve güvensizlik ortamına karşı bir hamle yaptık. Biz uluslararası komploların projesi değiliz. Biz tam da emekçilerin, ezilenlerin, halkın özgür iradesinin projesiyiz" diye konuştu.

"KOALİSYONLARDAN TÜRKİYE'NİN KORKMAMASI LAZIM"
Demirtaş, "Şu saatten sonra buna layık bir çalışma yürüteceğiz. Hepinizin içi rahat olsun. Bir defa koalisyonlardan Türkiye'nin korkmaması lazım. Devlet de böyle yönetilebilir" dedi.

Koalisyon hükümetine değinen Demirtaş, "Şu saatten sonra halkın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğa layık bir çalışma yürüteceğiz. Hepinizin içi rahat olsun. Bir defa koalisyonlardan Türkiye'nin korkmaması lazım. Koalisyonlar nasıl toplum kendi içerisinde, bir arada, ittifak ile koalisyon ile mücadele ediyorsa, devlet de böyle yönetilebilir. Adaylarımıza bakın, nasıl bir koalisyon olduğumuzu görürsünüz. Rengarenk... Ortak paydamız var, her birimiz demokrasiden yanayız" dedi.

"RENGARENK ÇOĞULCULUĞUMUZLA TIPKI TÜRKİYE, HDP GİBİ TÜRKİYE'Yİ YÖNETMEYE TALİP OLABİLİRİZ"
HDP'nin hükümeti yönetmeye hazır ve talip olduğunu vurgulayan Demirtaş, "İlle tek parti, ille tek mezhep, dil, tek ampul Türkiye'yi yönetecek diye bir şey yok. Rengarenk çoğulculuğumuzla, tıpkı Türkiye, HDP gibi Türkiye'yi yönetmeye talip olabiliriz. Ama bize sıra gelinceye kadar birinci ve ikinci parti var. Halk öncelikle sorumluluğu onlara verdi. Bakalım bir raya gelebilecekler mi? Gelirlerse iyi olur" dedi.

"TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALMAZ; HİÇKİMSE ÇIKMAZSA HDP YÖNETİME TALİP OLUR"
Demirtaş, "Fakat Türkiye hükümetsiz kalmaz. İlla devleti yönetecek birileri çıkar. Hiçkimse çıkmazsa, HDP yönetime talip olur. Biz yönetecek güçte ve kararlılıktayız. Panik yapmaya gerek yok. Korkmaya gerek yok" dedi.

"BİZE OY VEREN İNSANLARA HAKARET EDİYORLAR, AKP'NİN BOYALARI, MAKYAJI DÖKÜLÜYOR ARTIK"
HDP lideri Demirtaş, "Onların bazılarının paçaları tutuşmuş. Bize oy veren insanlara hakaret ediyorlar. 13 yıldır milli iradeden dem vuruyorlar. 13 yıldır milletin iradesinden üstün yok diyorlar. Şimdi yenilgiyi tattılar; 'Vay teröristler, alçaklar' diye yazıp çizmeye başladılar. Halk onların arkasında ise kıymetlidir, kırmızı kart gösteriyorsa linç etmeye hazırlar. AKP'nin boyaları, makyajı dökülüyor artık" diye konuştu.

"SANDIM Kİ AHMET HOCA'YA YANLIŞ SEÇİM SONUÇLARI VERMİŞLER"
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün geceki "balkon konuşması"na da değinen Demirtaş, "Özellikle dün AKP Genel Başkanı'nın balkon konuşmasını herhalde dinlediniz. Samimiyetle söylüyorum, ben sandım ki Ahmet hocaya yanlış seçim sonuçları vermişler. 'Hocam biz yüzde 50 oy aldık, o gazla git balkonda konuş' demişler. O da inanmış. Sanki 400 vekil kazanmış, sanki tek başına iktidar olmuş havası ile konuştu. Garibim, aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş. Yahu Ahmet Hoca yenildin, yenildin..." diye konuştu.

"HDP SENİ İKTİDARDAN DÜŞÜRDÜ, HABERİN OLSUN"
Demirtaş, "Başbakan değilsin artık. İktidarda değilsin, tepetaklak oldun. HDP seni iktidardan düşürdü, haberin olsun. Bu gerçekle yüzleş artık. Geçti artık o kibirli, otoriter günleriniz" dedi.

"RAHAT OLUN, KOLTUKTAN DÜŞTÜNÜZ DİYE SİZİ ASACAK HALİMİZ YOK"
Selahattin Demirtaş, "Bize yukarıdan bakan, balkondan parmak sallayan cesaretinize yer yok bu ülkede. Alışın artık alışın, bizimle aynı seviyede konuşacaksınız. Rahat olun, koltuktan düştünüz diye sizi asacak halimiz yok. Panik yapmanıza da gerek yok" dedi.

"SUÇLARINIZ, GÜNAHLARINIZ NEYSE ADİL ŞEKİLDE YARGILANACAKSINIZ"
Demirtaş, "Suçlarınız, günahlarınız neyse adil şekilde yargılanacaksınız diyoruz. Neden panik yapıyorsunuz ki? Suçunuz, günahınız yoksa, çalmadıysanız, IŞİD'e silah göndermediyseniz, iktidardan düşmekten niye bu kadar korkuyorsunuz? Özgüveniniz varsa, rahat olun. Bütün iktidarlar gelip geçicidir, bunların hepsi gelip bitiyor. Baki kalan insanlıktır" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE ÇÖZÜM BEKLİYOR; SİZ VARSANIZ DİĞER PARTİLER, BİZ HAZIRIZ"
Demirtaş, "Yüzde 13 sadece sandığa atılandır. Büyük insanlık duygularını yeşerttik. Sorunları birlikte çözme duygusunu yeşerttik. Türkiye bizden bu saatten itibaren çözüm bekliyor. Kürtler, Ermeniler çözüm bekliyor. Eğer siz varsanız diğer partiler, biz hazırız. Halk bize şunu demek istedi: Bir araya geleceksiniz, sorunları barışçıl olarak çözeceksiniz. Bundan kaçanı tarih affetmeyecek" diye konuştu.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ DONDUĞU, KALDIĞI YERDEN DEVAM ETTİRMEYE HAZIRIZ"
Çözüm sürecinin devam edeceğini belirten Demirtaş, "Çözüm sürecini donduğu, kaldığı yerden devam ettirmeye hazırız. Özgürlükçü, sivil, yeni, gıcır gıcır bir anayasayı topluma armağan etmeye hazırız. Güvenlik paketini kaldıralım, seçim barajını kaldıralım, basını özgür bırakalım. Topluma rahat bir nefes aldıralım. Halkın başına bela ettiğiniz TOMA'ları da Orman Bakanlığı'na verelim, ağaç sulasınlar. İnsan sulamaktan, işkence yapmaktan vazgeçsinler artık" ifadelerini kullandı.

"İLKELERİMİZ DOĞRULTUSUNDA ATILACAK HER OLUMLU ADIMI DESTEKLEMEYE HAZIRIZ"
Demirtaş, "Gelin, bir araya gelelim. Ortak hükümet kurarsınız kurmazsanız. Ama biz ilkelerimiz doğrultusunda atılacak her olumlu adımı desteklemeye hazırız" dedi.

"NE ONU BAŞKAN YAPTIK NE SENİ BAŞBAKAN"
Demirtaş, "Şu saatten sonra Başkanlık tartışması yapacak halimiz yok. Bu tartışmaların artık son bulması lazım. Ahmet Hoca hatırlıyor musun? Şöyle demiştin: 'Baraj altında kalırsanız, mızıkçılık yapmak yok.' Şimdi senin mızıkçılık yapmaya hakkın yok. Demiştin ya, 'Tek başıma iktidar olamazsam aynı gece istifa ederim. Siz de hazır mısınız' demiştin. O sözü söylerken kendinde miydin bilmiyorum ama, iktidar olamadın işte. Biz seni bu zulümden kurtaracağız demiştik. Kurtardık işte. Ne onu Başkan yaptık ne seni Başbakan. Hepimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

"BİRAZ DA SERT VURUN YERE, SARAYIN CAMLARI TİTRESİN"
HDP lideri, alandaki partililere seslenerek, "Kutlamalarda horonların, zeybeklerin bir arada ne kadar güzel durduğunu bütün dünya görsün. Biraz da sert vurun yere, sarayın camları titresin" dedi.

Hakime TORUN - Erhan TEKTEN - Yaşar KAÇMAZ-TANER YENER / İstanbul DHA
Son Güncelleme: 09.06.2015 02:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.