1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri: “Kayyumlara hayır!”

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla gerçekleştirilen mitinglerde kayyumlara tepki öne çıktı

1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri: “Kayyumlara hayır!”

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla gerçekleştirilen mitinglerde kayyumlara tepki öne çıktı

duruş gazetesi
duruş gazetesi
01 Eylül 2019 Pazar 11:20
14 Okunma
1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri: “Kayyumlara hayır!”

İstanbul

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla “Emeğimizi ve demokrasiyi savunmak için barış şart!” diyerek, kitleler Kartal’da bir araya geldi.

12.00’da Ahmet Şimşek Koleji önünde kortejler kuruldu ve mitingin yapılacağı Kartal Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri


Halkevleri


KESK İstanbul Şubeler Platformu


HDP


Barış Anneleri İnisiyatifi

Kortejlerde taşınan pankartlarda “savaş politikalarına”, “kayyum darbesine” ve “erkek şiddetine” karşı tepkiler öne çıktı. Kortejin en önünde İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri imzasıyla taşınan “Savaşa karşı barış, kayyuma karşı halk iradesi” yazılı pankart yer aldı.

Yürüyüşün ardından alana giren kitle, platformdan çalınan ezgiler eşliğinde halaya durdu. Bir süre çekilen halayların ardından miting, tertip komitesi adına Atilla Özdoğan’ın konuşmasıyla başladı. Tertip Komitesi adına yapılan ortak açıklamayı ise Orhan Alkaya ve Şebnem Korur Fincancı okudu.

“Emeğimizi ve Demokrasiyi savunmak için barış şart!”

Yapılan açıklamada, “AKP-Erdoğan iktidarının ‘milli güvenlik’ adına uyguladığı savaşçı ve yayılmacı politikalar, ülkemizi, Suriye’de, Doğu Akdeniz’de ve Ortadoğu’nun tamamında emperyalistler arası paylaşım mücadelesinin bir parçası haline getirdi. Milli güvenliği, beka meselesi olarak gösteren AKP ve Erdoğan iktidarı, Suriye’de ve bölgede Kürt halkının kazanımlarını bir tehdit olarak görmekte, bunun üzerinden yürüttüğü milliyetçi, savaş ve çatışma yanlısı politikaları ile muhalefeti ve tüm toplumsal kesimleri susturmaya, yedeklemeye, ayrıştırmaya ve hizaya çekmeye uğraşıyor” denildi.

Ahmet Türk, imza nedeniyle mitinge katılamadı

Öte yandan mitingde konuşmacı olması beklenen Ahmet Türk, hakkındaki davalar nedeniyle imza vermek zorunda olduğu için mitinge katılamadı. Türk’ün mitinge gönderdiği mesaj okundu.

Türk’ün Barış Mitingi’nde okunan mesajı ise şöyle:

Bugün çok istememe rağmen hakkımdaki davalar nedeniyle imza vermem gerektiği için aranızda bulunamıyorum. Bugün barış mücadelesi için alanlarda olan her birimiz biliyoruz ki barış adaletle, eşitlikle özgürlükle gelecek. İradesine sahip çıkan kayyumlara teslim etmeyen halkın kararlılığı, inadı, örgütlü duruşu ve mücadelesi ile gelecek.

Ankara

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri 1 Eylül Barış Mitingi öncesi Ankara Garı’nda saygı duruşunda bulundu. Ankara Garı önünde yapılan açıklamada “Biz barış diyoruz ve barışı ülkenin dört bir tarafına yayacağız!” denildi.

Daha sonra kitle saat 16.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nden Tandoğan Meydanı’na yürüdü.

Ankara Kadın Platformu da “Yaşamı, doğayı, eşitliği, özgürlüğü, barışı savunuyoruz” pankartıyla katıldı. Platform adına konuşan Kadın Savunma Ağı’ndan Buse Üçer, “Bugün kadın düşmanlığını, çocuk düşmanlığını, erkek şiddetini iktidar politikası olarak karşımıza çıkaran AKP iktidarının karşısında kadınlar da var demek için buradayız. Kadınların, halkın iradesini gasp eden, savaş çığırtkanlığı yapanlara inat barış talebini yükseltmek için bugün 1 Eylül de alanlarındayız” diye konuştu.

Van

Van halkı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Musa Anter Barış Parkı’nda bir araya geldi.

Kadınlar beyaz kıyafetleri ve tülbentleriyle yürüyüşe katıldı, “Savaşa karşı barış için sen de ayağa kalk” pankartıyla alana girdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise “Savaşa, darbelere, baskılara karşı barışa ses ver” pankartı ile alana girdi.

Batman

Batman Demokrasi Platformu’nun 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla düzenlemek istediği etkinlik, Batman Valiliği tarafından yasaklandı. Batman Demokrasi Platformu’nun Gülistan Caddesi’nde düzenlemek istediği 1 Eylül Dünya Barış Günü şöleni, valiliğin yasak kararı nedeniyle gerçekleştirilemedi. Yasak kararına ilişkin platform bileşenleri, HDP il binası önünde basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingin sloganı “Onurlu barış için demokratik çözüm” oldu. Düzenlenen mitingde belediyelere atanan kayyumlara karşı tepkiler gösterildi. Miting alanında “Birlikte kazandık, birlikte savunacağız”, “Kazanımlarımızın gasp edilmesine hayır”, “Kadın yaşamdır, yaşamı öldürme” yazılı pankartlar yer aldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın katıldığı miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Tertip Komitesi adına söz alan Sait Demir, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayarak, “Umudumuz, bugünün barış, özgürlük ve huzura vesile olmasıdır. 40 yıldır savaş sürüyor. Bu savaşta insanlar yaşamını yitirdi, göçe maruz kaldı. Ama bu savaştan sonuç alınmadı. Artık kalıcı barışın sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da “Kayyum saldırılarıyla irademiz gasp edildi. Faşizm, sizin iradeniz yok diyor. Biz yıllarıdır direnerek, irademizin varlığını ortaya koyduk. Bundan sonra da mücadele ederek, ortaya koyacak. Bizim barışımız, kayyumla, faşizmle değil, Türkiye ve Ortadoğu halklarıyla olacaktır” “Bizim barışımız, kayyumla, faşizmle değil; Türkiye halklarıyla olacaktır” dedi.

Sendika.Org

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.