Ağbaba: AKP ‘Tek tip’ kıyafeti şov haline getirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Cezaevlerini İnceleme ve İzleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba, yazılı bir açıklama ile “tek tip kıyafet” tartışmasını değerlendirdi. Hukuki sürecin sulandırılarak iç politikada AKP’nin kendi hanesine yazacağı bir şov haline getirildiğini ifade eden Ağbaba, tek tip kıyafet uygulamasına yönelik uyarının, evrensel hukuk kurallarının hatırlatılması ve FETÖ’nün dünyada mağdur olarak görülmesini engellemeye yönelik bir uyarı olduğunun altını çizdi.

Ağbaba: AKP ‘Tek tip’ kıyafeti şov haline getirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Cezaevlerini İnceleme ve İzleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba, yazılı bir açıklama ile “tek tip kıyafet” tartışmasını değerlendirdi. Hukuki sürecin sulandırılarak iç politikada AKP’nin kendi hanesine yazacağı bir şov haline getirildiğini ifade eden Ağbaba, tek tip kıyafet uygulamasına yönelik uyarının, evrensel hukuk kurallarının hatırlatılması ve FETÖ’nün dünyada mağdur olarak görülmesini engellemeye yönelik bir uyarı olduğunun altını çizdi.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
07 Ağustos 2017 Pazartesi 17:48
Ağbaba: AKP ‘Tek tip’ kıyafeti şov haline getirdi

Ağbaba’nın açıklaması şu şekilde;

OHAL, HAYATIN HER ALANINDA KISITLAMALARA YOL AÇMIŞ

“Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde hain bir darbe girişimi ile karşılaşmış, yıllarca Devlet içerisine yerleştirilen ve bir cemaat yapılanması olan Fethullahçı Terör Örgütü laik Cumhuriyeti yıkmaya yönelik bir kalkışmada bulunmuştur. Bu girişim Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında tüm siyasi partilerin ortak kararlılığı ve milletimizin direnişi ile engellenmiştir. Ancak, darbecilerle mücadele amacıyla 20 Temmuz’da ilan edilen Olağanüstü Hal, hayatın her alanında kısıtlamalara yol açmış, bir sivil darbenin ilk adımı olmuştur. Türkiye, 20 Temmuz’dan bu yana her alanda, demokrasiden, insan haklarından, evrensel hukuk değerlerinden ve özgürlüklerden giderek ve hızla uzaklaşmaktadır.

AKP GENEL BAŞKANI TARAFINDAN TEK TİP KIYAFET UYGULAMASI GÜNDEME GETİRİLMİŞTİR 

Darbe girişimine karıştığı ve FETÖ üyesi olduğu suçlaması ile birçok kişinin mahkeme süreçlerinin başladığı bir dönemde, “tişört vakası” yaşanmıştır. Birçok ilde mağazası bulunan bir giyim firmasının sattığı bu tişört nedeniyle, Türkiye’nin dört bir yanında olaydan habersiz onlarca vatandaş da gözaltına alınmıştır. Tutuklu yargılanan bir şahsın duruşmaya, üzerinde mesaj verme gayesiyle giyilmiş bir tişört ile katılması sonrası AKP Genel Başkanı tarafından tek tip kıyafet uygulaması gündeme getirilmiştir.

Mahkeme Başkanlarının iradesi ile rahatlıkla çözülebilecek bir konu, iktidar sahipleri tarafından Türkiye’nin ana gündem maddesi haline getirilmiştir. Hükümet, suçluların bir an önce cezalandırılmasının yerine görselliği öne çıkarmakta, hukuki süreci sulandırarak iç politikada kendi hanesine yazacağı bir şov haline getirmektedir.

EVRENSEL HUKUK DEĞERİNİ İFADE EDENLERE FETÖ’CÜ İFTİRASI ATILMAKTADIR

AKP yöneticileri dahi “Kuru ile yaşın ayrılamadığını” ifade ederlerken, mahkemeye çıkan kişilerin, mahkeme süreci sonlanmadan ve hüküm verilmeden suçlu kabul edilecekleri şekilde tek tip kıyafete sokulması hukuka aykırıdır. Bu çok açık ve evrensel hukuk değerini ifade edenlere ise iktidar sahipleri tarafından FETÖ’cü iftirası atılmaktadır. Sivil darbe altındaki Türkiye’de hukuk ilkelerini hatırlatmak, terörist olmakla eş değer tutulmaktadır. Halbuki bizim uyarımız, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ortaya koymak, vatana, millete ve cumhuriyete yönelik hain bir darbe girişiminde bulunan terör örgütünün dünyada mağdur olarak görülmesini engellemeye yönelik bir uyarıdır.

AKP’YE MUHALİF OLAN HERKES FETÖ SEPETİNE ATILMAKTA

Keza sivil darbe altındaki Türkiye’de, kimlerin terörist olduğuna mahkemeler yerine AKP Genel Başkanı karar vermektedir. AKP’ye muhalif olan herkes FETÖ sepetine atılmakta, Saray tarafından işaret edilen insanlar, Saray’ın emrindeki savcılar tarafından terörist suçlaması ile aylarca cezaevlerinde rehin olarak tutulmaktadırlar. Cumhuriyet Gazetesi davasında da görüldüğü üzere, gazetecilik yargılanmakta ve buna kılıf olarak terör örgütü üyeliği gösterilmektedir. Kimin terörist sayılacağına tek bir kişinin Saray’ından karar verdiği bir ülkede, kimin badem içi rengi tek tip kıyafet giyeceğine de kimin karar vereceği bellidir.

TÜM DÜNYADA FETÖ’NÜN ELİNİ GÜÇLENDİRECEKTİR

AKP Genel Başkanı’nın tek tip kıyafet ile ilgili “Bunlar bu şekilde tüm dünyaya tanıtılacak” ifadesi de sorunludur. Guantanamo Kampı benzeri bir tek tip kıyafet uygulaması, Türkiye’de hukuk ve insan hakları normlarından hızla uzaklaşıldığını göstererek, tüm dünyada FETÖ’nün mağdur görülme tehlikesini artıracak ve elini güçlendirecektir. AKP yöneticileri tarafından sıklıkla dile getirilen idam tartışması da aynı şekilde FETÖ’ye yaramaktadır. Bir yandan terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in Amerika Birleşik Devletleri’nden iadesini isteyip, bir yandan da, hukukun en önemli kurallarından olan “geriye yürümeme” ilkesi ortadayken idam gündemi yaratmak, tüm dünyada terör örgütüne yönelik bir “mağdur” bakışı oluşturmakta ve ülkemizde hukukun askıya alındığını göstermektedir. Mahkeme süreçlerinin, evrensel hukuk kuralları içerisinde kalınarak bir an önce tamamlanması ve darbecilerin cezalarını alması yerine, bu tarz iç politikaya yönelik söylemler, hem elebaşının ülkemize getirilmesini zorlaştırmakta hem de dünyanın ülkemize yönelik bakışını zedelemektedir.

Evrensel hukuk değerlerinin dışına taşan her uygulamanın Türkiye’nin aleyhine olacağı açıktır. Askeri darbe girişiminin sonuçlarından yararlanılarak girişilen sivil darbe sürecinde de Cumhuriyet Halk Partisi, yüreklilikle hukuku, insan haklarını ve demokrasiyi savunmayı sürdürecek, ülkemizin itibarı ve terörle mücadelesinde tüm dünyadan göreceği destek için mücadele etmeye devam edecektir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.