ANKARA MİLLETVEKİLİ NİHAT YEŞİL: ALTINDAĞ “PASTANE” DEĞİL “HASTANELERİNİ” GERİ İSTİYOR.

Halka Hastane yok, pasta verelim diyen hükümete, CHP Ankara milletvekili Nihat Yeşil, Altındağ halkı adına anlamlı sorular yönelterek; Altındağlı pastane değil hastanelerini istiyor diyerek Şehir Hastanelerini Meclis Gündemine taşıdı.

ANKARA MİLLETVEKİLİ NİHAT YEŞİL: ALTINDAĞ “PASTANE” DEĞİL “HASTANELERİNİ” GERİ İSTİYOR.

Halka Hastane yok, pasta verelim diyen hükümete, CHP Ankara milletvekili Nihat Yeşil, Altındağ halkı adına anlamlı sorular yönelterek; Altındağlı pastane değil hastanelerini istiyor diyerek Şehir Hastanelerini Meclis Gündemine taşıdı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
30 Mart 2018 Cuma 19:53
ANKARA MİLLETVEKİLİ NİHAT YEŞİL: ALTINDAĞ “PASTANE” DEĞİL “HASTANELERİNİ” GERİ İSTİYOR.

"Uzmanların belirttiğine göre, örneğin bir trafik kazası geçiren kanamalı bir hastanın veya kalp krizi geçiren bir hastanın acil servisi olan tam teşekküllü bir hastaneye ulaştırılmasında, ambulans içinde kalacağı sürenin “10 dakikadan”  fazla olmaması söylenmektedir. Buna göre; Altındağ ve Mamak ilçesindeki ağır bir kanamalı hastanın gideceği en yakın mevcut hastane  neresidir? "

 

 İşte o soru önergesi:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak  cevaplandırılmasını arz ederim.

28  /03 / 2018

      

                                                                                                                                    Nihat YEŞİL

                                                                                                                               Ankara Milletvekili

 

 

Altındağ  ilçesinin nüfusu yıllar içinde artış göstermemekle beraber, ileride doğal süreci içinde “kentin dönüşümü” açısından Ankara'nın konut stoku olacak bir ilçe olmakla beraber gelecekte nüfusunda artış olması muhtemel gözde bir ilçemizdir.

 

Bölgede yer alan çok sayıda hastanenin kapatılarak yâda taşınarak, Şehir hastanelerinin kurulması;  Bölgenin hastane ihtiyacı için büyük bir sorun doğmuştur. Altındağ ilçesi geçici sağlık acil İstasyonları ile yaşama tutunmaya çalışmakta ve hastanelerini geri istemektedir.

Bu bağlamda; 

1.    Şehir hastanelerinin, Ankara kent bütünü içinde yer seçimi belirlenirken;  ilçelerin erişebilirlik kriterlerine göre,  “kaç dakikalık” bir erişim halkası göz önüne alınmıştır?

 

 

2.    Özellikle, dar gelirli ailelerin yoğun olduğu bölgelerin ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Toplam 7000 yatak kapasiteli Bilkent ve Elik’te planlanan 2  büyük şehir hastanenin, ODTÜ 3. ana yol güzergâhının  devamı olacak şekilde,  Kuzey-Güney ekseninde,  bir şehirlerarası ana yol ile birleşmesi  ile;   bu bölgenin trafik yükünü artıracağı düşünülerek mi, bu yer seçim kararı verilmiştir? 

 

3.     Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından,  2014 yılında Gazi üniversitesi Rektörlüğünce atanan bir akademisyen ekibine yaptırılan;  kent bütünü “ulaşım ana planı 2038” müellif ekibince hazırlanmış ve sorularıma cevap niteliğinde mevcut bir fizibilite raporu var mıdır? Var ise, müellif imzalı bu raporun incelenmek üzere tarafıma gönderilmesi mümkün müdür?

 

 

4.     Anılan iki dev şehir hastanesinin verimliliği ve işletme ölçeklerinin 600 yataktan sonra düşmeye başladığı da düşünülürse, şehir hastanelerinin,  en az dört parçada, olmak üzere,  kentin doğu-batı ve kuzey-güney bölgelerindeki ilçelerine, geometrik erişebilirliği açısından planlanması; şehir hastanelerinin işletme verimliliği ve ulaşılabilirliği için daha tutarlı olmaz mıydı?

 

5.     Uzmanların belirttiğine göre, örneğin bir trafik kazası geçiren kanamalı bir hastanın veya kalp krizi geçiren bir hastanın acil servisi olan tam teşekküllü bir hastaneye ulaştırılmasında, ambulans içinde kalacağı sürenin “10 dakikadan”  fazla olmaması söylenmektedir. Buna göre; Altındağ ve Mamak ilçesindeki ağır bir kanamalı hastanın gideceği en yakın mevcut hastane  neresidir? 

 

6.     371.000 nüfusluk  Altındağ ilçesinde bir kazazedenin ilçe sınırları dâhilinde, Ambulansla ulaşacağı acil ve yoğun bakım ünitesinin olduğu en yakın  mevcut tam teşekküllü yataklı hastane neresidir?

7.    “Ankara ulaşım ana planı 2038” kapsamında geliştirilen,  Ankara'nın yeni çevre düzeni planında, Altındağ ilçesi için projeksiyon nüfus kaç kişi olarak öngörülmüştür. Bu öngörü nüfus için  kent nazım planlarında kaç hektar alan hastane ve yeşil alan olarak planlanmıştır?  İlçenin 2038 çevre düzeni ana planına göre;  1/25.000 ve 5000 ölçekli yeni  imar  planları tekrardan hazırlanıp onaylanmış mıdır? Boşaltılan hastane alanları için, onaylı yeni imar planlarında yeni bir arazi kullanım kararı getirilmiş midir?

 

 

Son Güncelleme: 30.03.2018 19:57
Anahtar Kelimeler:
Nihat Yeşil
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.