Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor

Bilal Erdoğan, Türkiye'nin 21. yüzyılda yeni bir aydın kesime ihtiyacı olduğunu, 'Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım' sözleriyle dile getirdi.

21 Ocak 2020 Salı 18:05
Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor

Bilal Erdoğan, Türkiye'nin 21. yüzyılda yeni bir aydın kesime ihtiyacı olduğunu, 'Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım' sözleriyle dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 5. Tematik Kış Kampları etkinliğinde, 'Hukuk Kampı'na katılan öğrencilerle bir araya geldi.

Aynı zamanda Darülaceze İdare Meclisi Üyesi olan Bilal Erdoğan, konuşmasına Darülaceze'yi 2. Abdülhamit'in ülkeye kazandırdığını söyleyerek başladı. Osmanlı'nın savaş kaybettiği dönemi tarif ederken, nüfusunun hristiyanlar tarafından katliama tabi tutulduğunu söyleyen Erdoğan Darülaceze'nin önemini belirtmek için, "O dönemde Abdülhamit Han, bütün kaynakları cephelere yığmak varken, burada düşkünlere, acezelere yardım sağlayacak bir kurumu inşa ediyor, bunu, ilk kaynağını kendi cebinden koyarak yapıyor. Bir de bu yerleşkede caminin olduğu yerde bir sinagog, bir de kilise inşa ediyor. Bu, bu milletin ne kadar necip bir millet olduğunu göstermek için sanıyorum yeter de artar bile" ifadeleri kullandı.

'BİR YERDE OKUDUM, BİR OKU İLERİ ATABİLMENİZ İÇİN O YAYI GERİ ÇEKMENİZ GEREKİR'

Geçmişle övünmenin bazen beyhude bir çaba, boş bir nostalji gibi düşünüldüğüne değinen Bilal Erdoğan, örnek olarak okçuluk uğraşısını gösterdi:

"Biliyorsunuz bizim biraz okçulukla da uğraşımız var. Bir söz bir yerde okudum, 'Bir oku ileriye atabilmeniz için o kirişi, o yayı geri çekmeniz gerekir, geri çekmeden onu ileri atamazsınız' diyor. Buna kültür insanları 'Geleceği tasarlamanız için geçmişi bilmeniz gerekir' derler. 21. yüzyılı planlarken, dünyanın geleceğini tasarlarken, acaba 21. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak ülkemizin rolü, yeri ne olacak, bunun üzerine düşünmemiz lazım. Sizler meslek sahibi olmak, yuva kurmak, avukat mı olacağım, hakim, savcı mı olacağım, bunları düşünüyorsunuz. 21. yüzyılı tasarlarken adaletle hükmedilen, adaletle yaşanılan bir ülkede olmak için mücadele etmek zorundayız. Hukukçular olarak bu sizin vazifeniz. Bugün özellikle de ülkemizin 15-16-17 yılda 2 bin 500 dolar milli gelirden 8-9-10 bin dolarlara gelmesi, çok hızlı bir sürede refah düzeyinin artması, hizmetlerin, imkanların artması, insanların bu konudaki kaygılarını da güçlendirdi. 'Acaba ben nasıl bir iş sahibi olacağım? Acaba benim ne kadar gelirim olacak? Acaba ben nasıl bir evde yaşayacağım? Acaba kaç çocuğum olacak?' Bunlar hep düşünülmeye başladı."

'DÜNYANIN GÜNDEMİNDE ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI VAR'

Konuşmasına Osmanlı'nın hoşgörüsünden bahsederek devam eden Erdoğan, bugün dünyanın gündeminde çevre, ticaret savaşları, demokrasi, kitle imha silahları ve üçüncü dünya savaşı olduğunu söyledi. Bilal Erdoğan, Türkiye'nin bu gündemlerin gerisinde olduğunu belirtti.

"Bizim 20. yüzyıl aydınımız maalesef dünyayı takip edemedi, dünyayı kaçırdı. Nasıl kaçırdı? İttihatçılar eğitim için gittikleri zaman Avrupa'ya özellikle Fransa'daki pozitivist akımlardan etkilendiler, dinin hep tu kaka edildiği, kötü görüldüğü, haşa Allah'la tanrıyla bir rekabetin, bir didişmenin hayat tarzı edinildiği bir dünya görüşünü benimseyip Türkiye'ye döndüler."

'CUMHURBAŞKANIMIZ YARA YARA GİDİYOR, BİZİM DE ARKAYI İYİ DESTEKLEMEMİZ LAZIM'

Türkiye'nin 21. yüzyılda yeni bir aydın kesime ihtiyacı olduğunu söyleyen Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yara yara gittiğini', arkadan gelenlerin de arkayı iyi desteklemesi gerektiğini ifade etti: 

"Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya'da mücadele, Doğu Akdeniz'de mücadele, Suriye'de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım. Fikirle desteklememiz lazım, projelerle desteklememiz lazım, hayallerimizi gerçekleştirerek desteklememiz lazım" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.