Böke’nin ilginç sicili; IMF, küresel kapitalizm ve Bilderberg!..

Uzun süredir yürüttüğü Ekonomi Politikalardan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevinden istifa eden Selin Sayek Böke kimdir? Bu konuda yaptığımız araştırmada ortaya ilginç bir profil çıktı.

Böke’nin ilginç sicili; IMF, küresel kapitalizm ve Bilderberg!..

Uzun süredir yürüttüğü Ekonomi Politikalardan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevinden istifa eden Selin Sayek Böke kimdir? Bu konuda yaptığımız araştırmada ortaya ilginç bir profil çıktı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
09 Mayıs 2017 Salı 09:59
Böke’nin ilginç sicili; IMF, küresel kapitalizm ve Bilderberg!..

ABC Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden istifa ederek örgüt içi iktidar mücadelesini tırmandıran isimlerden biri olan Selin Sayek Böke'nin özgeçmişi hayli ilginç. Böke'nin profili, sol bir partiden çok, liberal ve sağ bir siyasal hareketin çizgilerini taşıyor. Bu konuda yaptığımız kısa bir araştırmada ulaştığımız sonuçları, okurlarımız ve izleyicilerimizle yorumsuz olarak aşağıda paylaşıyoruz:

Selin Sayek Böke 1972 yılında doğdu. Dr. Füsun Saye'in ve Prof. Dr. İskender Sayek’in kızı. Lise eğitimini 1989 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladı, 1993 yılında ODTÜ İktisat Bölümü’nden lisans diplomasını aldı.

Böke, 1993-1999 Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde bulundu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine ilişkin projelerde çalıştı.

CHP eski sözcüsü, 2001-2003 yılları arasında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak görev aldı.

2007 yılında Almanya’daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği ‘Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri oldu.

CHP’nin 2014 yılında gerçekleşen kurultayı sonrasında, Ekonomik Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde CHP’den İzmir’den kontenjan milletvekili olarak parlamentoya girdi.

CHP’nin 2014’de Antalya’da düzenlediği çalışma kampında Selin Sayek Böke, sunduğu tebliğde, “Kapitalizme uyum sağlamalıyız. CHP’nin kapitalizme uyumlu, insana dokunan sosyal demokrat bir üretim modelini toplumun önüne koyması gerekmektedir” dedi.

IMF, bütün dünyada krizin yükünü emeği ile geçinenlerin üzerine yıkan, azgelişmiş ülkeleri borç sarmalına sürükleyen küresel kapitalizmin en önemli örgütlerinden biridir.

Dünya Bankası ve IMF yatırımlar için verdikleri kredilerle borçlandırdıkları ülkelere çeşitli dönüşüm projeleri dayatıyor. Şu anda Türkiye’nin de uygulamakta olduğu sosyal güvenliğin yok edilişi, eğitimin, sağlığın, suyun, enerjinin piyasalaştırılması, tarımın çok uluslu tekeller lehine serbest piyasaya açılması gibi yıkım politikalarının arka planında hep “reform” adıyla dayatılan Dünya Bankası ve IMF projeleri var.

Selin Sayek Böke, aynı zamanda küresel kapitalist düzenin en tepesinde yer alan, illegal ve Masonik bir danışma meclisi gibi çalışan bir örgütün / platformun, yani Bilderberg’ in de katılımcısı.

Avusturya’nın Tirol bölgesindeki Telfs şehrinde 11-14 Haziran 2015 tarihleri arasında Interalpen Otel’de gerçekleşen Bilderberg’in toplantısına Türkiye’den katılanlar arasında CHP’li Selin Sayek Böke de var. Diğer katılımcılar ise şöyle; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Google ve Twitter’in Türkiye’deki avukatı Gönenç Gürkaynak, gazeteciler Nuray Mert ve Soli Özel.

Bilderberg toplantılarında ne konuşulduğunu açıklamak yasak. Toplantılara katılımın ilk şartı bu yasağa uymuk. Dolayısıyla konuşulanlar sır gibi saklanıyor. Hiç kimse toplantıda konuşulanlar hakkında detaylı bilgiler veremiyor. Toplantı sonrasında alınan kararlar, üzerinde mutabakat sağlanan konular veya ortaya çıkan ağırlıklı eğilim konusunda da herhangi bir rapor hazırlanmıyor. Eğer katılımcılardan biri bu kuralı çiğnerse küresel kapitalizmin “efendileri” tarafından “aforoz” ediliyor.

Selin Sayek Böke de katıldığı bu toplantı hakkında kamuoyu önünde hiç konuşmadı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.