CHP Parti Meclisi ilk toplantısının ardından 13 maddelik bildiri yayınladı

CHP'de, 36. Olağan Kurultayın ardından seçilen yeni PM ilk toplantısını gerçekleştirdi. PM, 13 maddelik bir bildiri yayınladı.

CHP Parti Meclisi ilk toplantısının ardından 13 maddelik bildiri yayınladı

CHP'de, 36. Olağan Kurultayın ardından seçilen yeni PM ilk toplantısını gerçekleştirdi. PM, 13 maddelik bir bildiri yayınladı.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
11 Şubat 2018 Pazar 15:26
CHP Parti Meclisi ilk toplantısının ardından 13 maddelik bildiri yayınladı

CHP Parti Meclisi'nin bildirisi şöyle:

"Kurultayımızın kabul ettiği Sonuç Bildirgesi önümüzdeki dönemin hedeflerini tespit etmiştir. Ülkede demokrasi ve hukuk devleti yok edilmiş, tek adam rejimi hakim kılınmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi bahane edilerek gerçekleştirilen 20 Temmuz Darbesi ile kurulan OHAL düzeni kalıcı hale getirilmiş ve demokrasi askıya alınmıştır. Hiç kimsenin can, mal ve hukuk güvenliği kalmamıştır. Terörle mücadele ve milli güvenlik gibi temel sorunlarımızın toplumu ortak bir duygu etrafında birleştirmesi gerekirken, iktidar bunu iç siyaset malzemesi haline getirecek yeni bir kutuplaşma aracına dönüştürmüştür. Düşünmek, düşünce açıklamak, hak aramak suç haline gelmiştir.

Türkiye bu elbiseyi hak etmiyor. Parti Meclisi olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz.  Halkla birlikte el ele mücadele ederek;

1)      OHAL düzenine son verecek, OHAL’in yarattığı bütün tahribatları ortadan kaldıracağız.
2)      Tek adam rejimini kaldırıp, kuvvetler ayrılığına dayalı tam demokrasiyi kuracağız.
3)      Laiklik temelinde inanç ve yaşam tarzlarını güvence altına alacak güçlü bir Cumhuriyet yaratacağız.
4)      İnternet ve medya özgürlüğü de dahil olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü en geniş biçimde hayata geçireceğiz.
5)      Hukukun üstünlüğünü tesis edecek, yargı bağımsızlığını sağlayacağız.
6)      Toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa yaparak, hukukumuzu 20 Temmuz Darbesi dahil bütün darbe hukukundan temizleyeceğiz.
7)      Adalet ve huzuru sağlayan bir düzen kuracağız.
8)      Üreten, zenginleşen, adaletli paylaşan bir Türkiye yaratacağız.
9)      İşsizlik, yoksulluk ve her türlü eşitsizlikle mücadele edecek, güçlü bir sosyal devlet kuracağız.
10)   Herkese parasız, ulaşılabilir, çağdaş, kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti sağlayacağız.
11)   Kürt sorunu dahil bütün toplumsal sorunlarımızı, eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözeceğiz.
12)   Her türlü terör, çatışma ve kutuplaşmayı ortadan kaldıracak, toplumsal huzuru inşa edeceğiz.
13)   Dış politikamızı, yurtta barış dünyada barış ilkesi temelinde yeniden oluşturacak, iç siyaset malzemesi ve kutuplaşma aracı olmaktan çıkaracak, Türkiye’yi tekrar sözüne güvenilir ve öngörülebilir uluslararası aktör konumuna getirmek için ortak bir milli duruş oluşturacağız.

Parti Meclisimiz, ülkemizin içinde bulunduğu bu büyük iç ve dış sorunların ancak geniş bir toplumsal mutabakatla çözülebileceğinin bilincindedir. Bugün mücadele tek adam rejimi ile demokrasi arasındadır. Demokrasiden yana olan güçleri bir araya getirme görevi omuzlarımızdadır. Parti Meclisimiz bu görevi kararlılıkla yerine getirecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.