İzmir
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

CHP’Lİ ANKARA MİLLETVEKİLİ SORDU: ANKARA’NIN BALINI KİM YİYOR?

“Ankara ilinde, “Bal ormanları projesi” kapsamında üretilen toplam bal miktarının ne kadarı, Ankara iç piyasasında satışa sunulmaktadır?

CHP’Lİ ANKARA MİLLETVEKİLİ SORDU: ANKARA’NIN BALINI KİM YİYOR?

“Ankara ilinde, “Bal ormanları projesi” kapsamında üretilen toplam bal miktarının ne kadarı, Ankara iç piyasasında satışa sunulmaktadır?

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
31 Mayıs 2018 Perşembe 14:45
CHP’Lİ ANKARA MİLLETVEKİLİ SORDU: ANKARA’NIN BALINI KİM YİYOR?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  ve AOÇ Genel  Müdürlüğü  ile yapılan Bal ormanları, bal üretimi ve pazarlanması konusunda  imzalanan ortak bir işbirliği protokolünüz var mıdır?”

 

AOÇ tarafından satışa sunulan Ankara Balının harmanlanmış bal olduğunu söyleyen NİHAT YEŞİL Ankara Balı bir markadır ve bu marka değere sahip çıkmamız lazım dedi.  Kırsal kalkınmanın itici gücü olan, Ankara ilçelerindeki “bal ormanı” projelerinin de sosyal ormancılık teması altında örgütlenmesi ve iç pazara yönelmesi gerekir. Ankaralı, Ankara Balı yemeli dedi.

 

İşte Sayın Veysel Eroğlu’na sorulan o soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını bilgilerinize rica ederim. 25.05.2018

 

                                                                                                            

1. Ankara ilinin,  ilçeleri itibariyle;  2013-2018 yılları arasında  kaç adet "Bal Ormanı"  kurulmuştur? Toplam bal üretimi ne kadardır? Bal sınıflama derecesi nedir? Kaç adet gezginci ve  sabit bal üreticisi proje kapsamında faaliyet göstermektedir.

 

2. Bunlardan kaç tanesi, orman içi ve yakın çevresi alanlarda, kaç tanesi erozyon görülen bozkır alanlar ve verimsiz tarım alanlarında yer seçmiştir?

 

3. Hatıra ormanları uygulama modeli de, bu amaçla düzenlemeyi desteklemek ve yaygınlaştırmak  için  kullanılabilir mi?

 

4. Ankara ilinde, “Bal ormanları projesi”  kapsamında  üretilen toplam bal miktarının ne kadarı, Ankara iç piyasasında satışa sunulmaktadır?

5. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  ve AOÇ Genel  Müdürlüğü  ile yapılan Bal ormanları, bal üretimi ve pazarlanması konusunda  imzalanan ortak bir işbirliği protokolünüz var mıdır?

 

6.  Arıcılığa uygun bitkilendirme ve ağaçlandırmada, fidan temini ve üretimi  tedariki nasıl yapılmaktadır? Bitkilendirme çalışması sırasında, mevcut ağaç kesimi de yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa, ne amaçlıdır?

7. Bu kapsamda "organik bal" üretimi için bakanlığınızın başlattığı, Ankara ili genelinde  başkaca projeleriniz var mıdır?

8. "Tarımsal Ormancılık" uygulamaları arasında görülen "Bal ormanları" projesini;  yerli halka da ek gelir getirecek şekilde; "Sosyal Ormancılık" adı altında daha kapsamlı bir noktaya getirmek için orta vadeli  yerel ekonomik eylem planlarınız  ve örgütlenme modeliniz var mıdır?

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.