HDP’den Afrin çağrısı: Görevimiz ülkemizin uçuruma sürüklenmesini önlemek!

HDP: Erdoğan’ın kendi bekası için Türkiye’ye yönelik hiçbir saldırının gelmediği Afrin’e saldırması iç politikadaki sıkışıklığı aşmak içindir. Görevimiz, ülkeyi uçuruma sürüklenmesinin önüne geçmektir.

HDP’den Afrin çağrısı: Görevimiz ülkemizin uçuruma sürüklenmesini önlemek!

HDP: Erdoğan’ın kendi bekası için Türkiye’ye yönelik hiçbir saldırının gelmediği Afrin’e saldırması iç politikadaki sıkışıklığı aşmak içindir. Görevimiz, ülkeyi uçuruma sürüklenmesinin önüne geçmektir.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
16 Ocak 2018 Salı 14:32
HDP’den Afrin çağrısı: Görevimiz ülkemizin uçuruma sürüklenmesini önlemek!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin Afrin kentine yönelik operasyon tehdidine ilişkin bir açıklama yaptı.

Erdoğan’ın Türkiye’nin bekasını kendi kişisel iktidarına indirgediğini belirten HDP, AKP’li cumhurbaşkanının büyük bir algı operasyonu ile milliyetçi histeriyi coşturmaya çalıştığını söyledi. “İç politikada yaşadığı sıkışmışlığı aşmak ve kendi ittifak blokunu sağlam tutmak gayretiyle Afrin’i işgal nakaratlarını sıralıyor” denilen açıklamada, “Büyük bir yalan ve manipülasyon imalathanesi haline gelen medya gücüyle de gerçekleri tersyüz etmeye çabalıyor” ifadelerine yer verildi.

HDP’nin Afrin’e ilişkin açıklaması şöyle:

‘SURİYE’DE SİYASİ ÇÖZÜM ERDOĞAN’IN TEHDİTLERİYLE SEKTEYE UĞRUYOR’

“Suriye’de 2011 yılında başlayan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarca insanın yerinden edilmesine sebep olan savaşın üzerinden 7 yıl geçti. Bölgesel ve küresel güç paylaşım savaşının alanı halindeki Suriye’de IŞİD’in askeri varlığının ortadan kaldırılmasıyla başlayan siyasi çözüm tartışmaları, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın tehditkar açıklamalarıyla sekteye uğratılıyor.”

‘İŞGAL, İÇ POLİTİKADAKİ SIKIŞIKLIĞI AŞMAK İÇİN’

“Türkiye’nin bekasını kendi kişisel iktidarına indirgeyen Erdoğan, büyük bir algı operasyonu ile milliyetçi histeriyi coşturmaya çalışıyor. İç politikada yaşadığı sıkışmışlığı aşmak ve kendi ittifak blokunu sağlam tutmak gayretiyle Efrîn’i işgal nakaratlarını sıralıyor. Büyük bir yalan ve manipülasyon imalathanesi haline gelen medya gücüyle de gerçekleri tersyüz etmeye çabalıyor.”

‘AFRİN, SAVAŞIN UĞRAMADIĞI, HALKLARIN BARIŞ İÇİNDE YAŞADIĞI NADİR YERLERDEN’

 “Erdoğan’ın hedef tahtasında olan Efrîn, Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni ve Asurilerin meclis yönetimleri aracılığıyla temsil edildikleri, barışın hâkim olduğu ve savaşın uğramadığı nadir yerlerden biridir. Efrîn, Suriye’de savaşın başından itibaren yerinden edilmek zorunda bırakılan sivil insanlar için güvenli bir bölge olagelmiştir. Halihazırda yarım milyonu aşkın mültecinin güvenli bir şekilde ikamet ettiği bir şehirdir. Bütün ambargo ve savaş koşullarına rağmen, savaş sürecini en az hasarla atlatabilmiştir.”

‘AFRİN’DEN TÜRKİYE’YE HERHANGİ BİR TEHDİT YA DA SALDIRI OLMADI’

“Şimdiye kadar Efrîn başta olmak üzere Rojava ve Kuzey Suriye’den Türkiye topraklarına IŞİD dışında herhangi bir saldırı ve tehdit olmamıştır. Erdoğan Rejimi’nin sözcüleri, Kuzey Suriye halklarının IŞİD gibi insanlık düşmanı bir barbar topluluğunu ortadan kaldırmasını hazmedemiyor, Kürt halkının kendini yönetmesine kabul edemiyor.”

‘ÇÖZÜMÜN EŞİĞİNDE AFRİN’E SALDIRMAK SAVAŞI EN BAŞINA SÜRÜKLER’

7 yıllık süre zarfında büyük bir insani maliyeti olan Suriye savaşının siyasi çözümünün tartışıldığı, Soçi, Astana ve Cenevre görüşmeleriyle kalıcı bir huzur ve barış ortamının inşa edilmeye çalışıldığı bir dönemde; Efrîn’e yönelik bir işgal girişiminin Suriye’yi savaşın başladığı yıllara geri götüreceği ve etkisi uzun bir zamana ve geniş bir coğrafyaya yayılacak yeni bir savaşa sebep olacağı muhakkaktır.”

‘ÜLKENİN UÇURUMA SÜRÜKLENMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK TEMEL GÖREVİMİZ’

“Erdoğan’ın Efrîn’i işgal etmekle tehdit etmesi kabul edilemez. Böylesi bir işgal girişiminin sadece Erdoğan’a değil, aynı zamanda Türkiye halklarına maliyetinin de ağır olacağı açıktır. Ülkenin uçuruma sürüklenmesinin önüne geçmek, bizim için dün olduğu gibi bugün de temel bir görevdir.”

DEMOKRATİK KAMUOYUNA ÇAĞRI

“Kürt karşıtlığının/düşmanlığının sınırları aştığı bu dönemde, Türkiye demokrasi güçlerinin, savaş karşıtı bütün kesimlerin,  Erdoğan’ın Türkiye’yi hem içte hem de dışta içine çekmeye çabaladığı bu şiddet ve savaş girdabına karşı mücadele etmesi zaruridir. Bizler bu konudaki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. İçeride ve dışarıda barış isteyen herkese de çağrımız budur.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.