İzmir 16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

İşte CHP'nin 'yargı paketi'nde dikkat çeken maddeler

İşte CHP'nin 'yargı paketi'nde dikkat çeken maddeler

duruş gazetesi
duruş gazetesi
12 Ekim 2019 Cumartesi 10:41
24 Okunma
İşte CHP'nin 'yargı paketi'nde dikkat çeken maddeler

Adalet Bakanlığınca hazırlanan, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ardından CHP kapsamlı bir yargı paketi için çalışmaya başladı. Adalet Bakanlığı dahil tüm siyasi partiler ve kuruluşlara komisyon için davet yapıldı.

Demokrat Parti, HDP, Saadet Partisi ve Türkiye İşçi Partisi ile DİSK’ten Hak-İş’e, Türkiye Barolar Birliği’nden İnsan Hakları Derneği’ne 20 kurum kuruluş çalışmalara katıldı. 65 uzman ve yöneticinin katıldığı 8 toplantının sonunda 14 ayrı kanun teklifi ile 228 madde yazımı gerçekleşti.
 

CUMHURBAŞKANINA HAKARET DE KAYYIM DA KALKIYOR

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, Yargı Paketi Ceza Muhakameleri Kanunundan İnfaz Kanununa birçok kanunda değişikliğin yanı sıra anayasada da yargıyla ilgili 14 maddede değişiklik öngörüyor.

Pakette dikkat çeken başlıklar şöyle:

HSK yerine Adalet Yüksek Kurulu kurulacak. 19 üye Yargıtay, Danıştay ve TBMM tarafından seçilecek. Bakanın kurul toplantılarına katılma ve söz alma hakkı olacak ama oy kullanamayacak. Kurul kararlarına karşı yargı yoluna başvurulabilecek.


OHAL süresi bir aya düşürülecek. Cumhurbaşkanının talebiyle arka arkaya en fazla üç defa bir aylık sürelerle meclisin üçte ikisinin çoğunluğunun kararı ile uzatılabilecek. OHAL CBK’larına AYM denetimi sağlanacak. OHAL’de Anayasa değişikliği yapılamayacak.


OHAL sürecine ilişkin hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma açılmamış olanlar ile hakkında takipsizlik veya beraat kararı verilenler görevlerine iade edilecek.


Belediyelere kayyum düzenlemesi kaldırılacak. OHAL KHK’si ile getirilen el konulanlara kayyım ataması kaldırılacak.


Ters kelepçe yasaklanacak. Katalog suçlar kaldırılacak. Tutukluluk süreleri kısaltılacak. Yüksek güvenlikli ceza infaz kurumları, çocuk kapalı ceza infaz kurumları kaldırılacak. Çocukların mahkûmiyeti eğitim evlerinde geçirilecek.


Terör örgütü propagandasından veya terör örgütü üyeliğinden mahkûm olmuş olmakla birlikte, herhangi bir şiddet eylemine fiilen katılmamış olanlar için hükümlünün isteği ile infaz erteleme olanağı getirilecek.


Cumhurbaşkanına hakaret suçu kaldırılacak. TCK 301 AİHM içtihatları da dikkate alınarak kaldırılacak. Hakaret suçunda hapis cezası kaldırılacak.


Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçuna “cebir ve şiddet içeren somut bir saldırıya sebep olma” koşulu getirilecek. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer alan açıklamaların bu suç bakımından cezalandırılamayacağı düzenlenecek.


Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ile örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte yardım eden kişi için mevcut düzenlemelerde değişiklikler yapılacak.


TMK 7/2 VE 6/2’de suç oluşmasının koşulu “cebir ve şiddet içeren eylemlerini övmek ya da bu eylemlere başvurmayı alenen teşvik etmek” olarak düzenlenecek.


Gözaltı uygulaması ve sürelerine OHAL yasası ile getirilen istisna kaldırılacak.


Basın Kanununda yapılan değişiklikler ile internet yayıncılığı da basın kanunu kapsamına alınacak. Bu sayede alternatif medya haklar açısından da kanuni güvenceye kavuşacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.