Merakla beklenen o açıklama geldi: Bahçeli Başkanlığa destek verecek mi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Merakla beklenen o açıklama geldi: Bahçeli Başkanlığa destek verecek mi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
Mehmet Gültekin DuruşGazetesi
10 Mayıs 2016 Salı 11:47
Merakla beklenen o açıklama geldi: Bahçeli Başkanlığa destek verecek mi?

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları;

Siyaset tıkanırken hainler palazlanmaktadır. 6 Mayıs'ta Giresun'da bölücü katilleri bir evladımızı şehit etmişlerdir. 

Biz her seferinde şehit haberi almaktan hakikaten bunaldık. Muhterem analarımızın göz pınarlarından akan yaşlar bitsin diyoruz. Terörizm ne kadar zalim, ne kadar ahlaksızsa bu aziz millet o kadar güçlü, sabırlı, o kadar soyludur. Kanlı örgüt döktüğü kanda boğulacaktır. Teröristlerin alayı yerle yeksan olacaktır. Millet devleti ile bir ve bütündür. Heyecan ve hedefler aynı geleceğe sabitlenmiştir. 

Türkiye rüştünü ispatlamış bir devlettir. Kendi talihini, kaderini tayin etme kudretini bileğinin hakkı ile kazanmıştır. Hiçbir sefil zihniyet Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihsel yürüyüşünü kesintiye uğratamayacaktır. Türk milletinin fıtratında ne ümitsizlik ne de korkuya teslim olmak vardır. Bu mader milli namustur. Bu mader son nefere, son nefese, son damla kan toprakla buluşana kadar müdafa edilecektir. 

"YOK KARAMSARLIĞA TAMAH ETMEK"

Yok karamsarlığa tamah etmek. MHP, devletin bekaasına baş koymuş, varlığını adamıştır. Katkı ise beklenen aracısızdır. Dua ise özlenen sinirsizdir. Yeter ki terör illetinden kurtulalım. Bir vatan, bir millet kaybetmeden derlenip toparlanalım. 

Kabul edelim ki kapkara bir dönem yaşıyoruz. Kudretsiz dimalar, milliliği bulanık ruhlar bugünleri hep idrakte hem de itirafta epey zorluk çekmektedirler. 

Kaçak ve korkak güreşenler ebu büyük millet hiçbir zaman şans tanımadı. Milli mücadelenin en şiddetli günlerinde Mustafa Kemal'in yaptığı tarihi konuşma her şeyi özetlemiştir: İşittim ki bazı arkadaşlar memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Ben kimseyi zorla milli meclise davet etmedim. Herkes kararında özgürdür. Ben buradan bir yere gitmemeye karar verdim, hatta hepiniz gidebilirsiniz. Kurşunlarım bitince de bu aciz vücudunu bayrağıma sarar, temiz kanımı mukaddes bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. 

"NE YENİ BİR SİSTEME NE DE YENİ BİR REJİME GEREK YOKTUR"

Türk milleti yeni bir devlet kurmuş, dayandığı esasları da milli egemenlik olarak belirlemiştir. Kalbinde ve vicdanında zevk taşımayan her Türk vatandaşı bu gerçekleri tasdik edecektir. Aldığımız kutlu sorumluluk bunun gerektirmektedir. Bu itibarla ne yeni bir sisteme ne de yeni bir rejime gerek yoktur. Yeni bir sisteme gereklilik vardır, devletin tanım konusuna milletin tamamı tamam diyorsa ancak o zaman gündeme alınmalıdır. Bunun dışında her söz zaman kaybı, çatışma ve cepheleşme kaynağı olacaktır. 

"BAŞKANLIK GELİNCE NE DEĞİŞECEK?"

Başkanlık gelince ne değişecek, hangi başarılar gelecektir. Çok başlılıktan şikayet edenler bugün hangi başların anında uçurulduğunu itiraf etmelidir. Sistemi inşa eden insandır. Bununla birlikte her sistemin dayandığı sosyal, siyasal bir arka planı vardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde yükseldiği ana dinamikler değişmeden başkanlık nasıl kurulacaktır. Başka hedeflere yönelmeyecek devlet adamlarının olmayacağını kim belirleyecektir. Buna nasıl mani olacağız. 

Milletimizin en tabii beklentisi refah ve reformdur. İş, aş ve yoksulluk sorunlarının kökten çözümüdür. Bunların başkanlık sistemi ile anında değişeceği akla sığmamaktadır. 

"KAZANIMLARI KOLAYCA, MİRASYEDİ GİBİ ELDEN ÇIKARAMAYIZ"

Bu bir patinaj halidir ve oldukça mahsurludur. Türkiye'nin temellerini oynatmaya kalkışmak, güçler ayrılığını silip tek elde toplamak, milletimizi buhrandan buhrana sürükleyecektir. İç ve dış politikadaki riskler daha da yoğunlaşmıştır. Sağa sola meyletmeden bugünlere hiç kolay gelmediğimizi söylemeliyim. Kazanımları kolayca mirasyedi gibi elden çıkaramayız.

Başbakan Davutoğlu'nun bırakma kararını sistem tartışmalarından bağımsız düşünmek mantıksızdır. Sayın Davutoğlu ile birbirimize karşı iyi kötü sözlerimiz siyasetin doğası gereği olmuştur. Davutoğlu'na bundan sonraki hayat serüveninde başarılar ve mutluluklar diliyorum. İç sorunlar esasen ilgi ve merak sahamıza girmemektedir. AK Parti'de her belirsizlik, her kriz ülkemizi az ya da çok etkileyecek önemdedir. Bizim amacımız AK Parti'nin zor günlerinde siyasal rant devşirmek değildir.

Sayın Davutoğlu yoldan önce yol arkadaşına vurgu yapıyorsa o zaman bu refikliğin hilafına ilk hareketi kim başlatmıştır? 

Sayın Davutoğlu'nun, sandıktan çıkmış bir başbakanı göndermek yetkisi de yalnızca AK Parti mensuplarına ve millete aittir. Asıl sorumlu kimdir ve bunun neden gerekli görmüştür?

Yüzde 49 oy almış bir genel başkanın yetkilerinin tırpanlanmasına, Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra olağanüstü kurultay kararına nasıl varmıştır?

"DAVUTOĞLU'NA DEMEDİĞİMİZİ BIRAKMADIK AMA..."

Pelikan dosyasında ne yazdığı bizim meselemiz değildir. Fikir ayrılıklarının derinine inmek bizim açımızdan faydasızdır. Bizim araya girmeye, taraf tutmaya niyetimiz yoktur fakat ortada bir sorun vardır. Sandıktan çıkan bir iktidar kansız, silahsız tasfiye edilmiştir. Bir iktidar karışıklığı çok büyük sakıncalar doğuracaktır. Davutoğlu'na demediğimizi bırakmadık, geldiğimiz bugün ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkmıştır. Gene de buruşturulup atılmasını hazmetmemiz zordur. Başbakanlığına bağlanan umutları boşa çıkarmış, vesayet altında olduğunu belgelemiştir. Anlaşılan Cumhurbaşkanı bir plan ve kurgu dahilinde Davutoğlu'nun süresiz dinlenmeye almıştır. 

Ayrıntılar gelecek...

Son Güncelleme: 10.05.2016 11:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.